تعداد بازدید : ۳۱۰۸
کد خبر : ۱۹۸۳۴۷
مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در گفتگو با بورس‌نیوز: 
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
ریزش شاخص را می‌توان امری مثبت در جهت گرفتن زهر حرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های احساسی از بازار قلمداد کرد.  
 
ریزش شاخص، زهر سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای را می‌گیرد
 
حمید مرتضی کوشکی، مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در بررسی بازار روز جاری به خبرنگار بورس نیوز گفت: وقتی شاخص افزایش داشت و از ۹۰ هزار واحد تا ۱۹۸ هزار واحد بالا رفت، رشدی صددرصدی اتفاق رقم خورد و بهتر است، گذری به تاریخ زده و به سال ۹۲ برگردیم که البته خاطره بسیار بدی را برای تمامی بازار سرمایه‌ای ها زنده می‌کند. 

بازار از تکرار اتفاقات سال ۹۲ می‌ترسد
وی با اشاره به این موضوع اظهارکرد: ریزش شدید بازار در سال ۹۲ باعث شده که در پی هر صعود، نگاه‌ها به سمت اتفاقات قدیم رفته و منتظر تکرار آن باشیم. اگر معیار را مقدار شاخص در نظر گرفته شود بهتر است دلایل ریزش بازار در سال ۹۲ نیز موردبررسی و مقایسه قرار گیرد. 

این کارشناس بازار سرمایه به کاهش قیمت نفت از سال ۹۲ به بعد اشاره کرد و افزود: سال ۹۳ قیمت نفت صد دلار بود و  بعد از گذشت دو سال به ۲۵دلار کاهش یافت؛ درآمد فولادمبارکه و بسیاری از شرکت‌های بزرگ نیز تحت تأثیر کاهش‌های قابل‌توجه نرخ جهانی قرار گرفت و بر بازار بسیار تأثیرگذار بود اما؛ موقعیت امروز بازار جهانی قابل‌مقایسه با بازار آن زمان نیست.

رشد نماد‌هایی باارزش ذاتی پایین
وی به نکته دیگری در همین رابطه اشاره کرد و گفت: طی مدتی که بازار با رشد همراه بوده برخی نماد‌ها بی‌دلیل رشد کردند و به عبارتی این رشد بسیار فراتر از ارزش‌های ذاتی آن‌ها بوده است؛ متأسفانه تبلیغات گسترده روی این نمادها، عاملی در جهت جذب نقدینگی بسیار بالا بوده است. 

کوشکی تصریح کرد: بخش مهم بازار بر این نماد‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما؛ بعد از انتشار و بررسی گزارش عملکرد این شرکت‌ها می‌توان دریافت که هیچ توجیه قیمتی برای این گزارش‌ها وجود ندارد و رشد سودآوری قادر به پشتیبانی از قیمت نیست؛ بنابراین بعد از مدتی سهامدار پشیمان شده و شروع به عرضه می‌کند. 

بازار تحت تأثیر حرکات احساسی
مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار، بازار را تحت تأثیر این حرکات احساسی دانست و افزود: در سقوط و صعود این تأثیرپذیری محسوس است، بنابراین به‌یک‌باره بازار منفی می‌شود که اصلاً روندی منطقی نیست. 

وی ادامه داد: بازار در حال حاضر لیدر محور شده بنابراین باعرضه برخی نماد‌ها به‌عنوان لیدر، کلیت بازار نیز منفی می‌شود اما؛ نکته مهم آن بوده که باید لیدر درست تعریف شود. سهامی که وضعیت مالی و عملکردی مناسب داشته و چشم‌انداز رشد و سودآوری آن مشخص است را می‌توان لیدر نامید؛ بنابراین تا زمانی که خبر منفی برای سهامی، چون فولاد مبارکه یا نماد‌های پالایشگاهی منتشر نشود جای نگرانی وجود ندارد.

بازی شرکت‌ها و سقوط عظیم شاخص
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص سقوط شاخص گفت: زمانی که دلیل سقوط شاخص، دلیلی تأثیرگذار بر کلیه صورت‌های مالی شرکت‌ها باشد، شاهد سقوطی عظیم خواهیم بود؛ در غیر این صورت فروش‌های احساسی را نمی‌توان مؤثر بر اعداد و ارقام صورت‌های مالی دانست.

وی ادامه داد: در این شرایط افراد مطلع به فروش سهم نمی‌پردازند و این حرکات نشان از خروج فعالین غیرحرفه‌ای است که بدون تحلیل و بر اساس احساس وارد بازار و از آن خارج می‌شوند. 

بازار متعادل می‌شود
این کارشناس بازار سرمایه روند بازار را متعادل پیش‌بینی کرد و گفت: پول به سمت شرکت‌هایی حرکت می‌کند که رشد و سودآوری داشته باشد؛ برخی شرکت‌ها همیشه سودآور بوده‌اند و برخی دیگر نیز جهشی در آینده خواهند داشت. البته این جهش ناشی از تأثیر نرخ نخواهد بود چرا که نرخ، فاکتوری سوخته است و نمی‌توان دلار را بر سودآوری مؤثر دانست. 

وی ادامه داد: از عوامل تأثیرگذار می‌توان به بازار‌های جهانی و عملکرد تولید و فروش شرکت‌ها اشاره کرد؛ که خود باعث می‌شود حرکت به سمت شرکت‌ها با طرح‌های توسعه‌ای پیش برود. 

منفی شدن بازار خوب است
کوشکی در خصوص بازار قرمز پوش امروز عنوان کرد: ریزش ۱۰هزار واحدی شاخص اصلاً غیرمنطقی نیست. نکته‌ مثبتی که کمتر به آن توجه شده این است که این منفی شدن می‌تواند بسیار خوب هم باشد چراکه حمایت‌های بیجا از بازار درگذشته باعث ریزش سبد شخصی سهامداران می‌شد. برای مثال سبد شخصی ۲۰ درصد ریزش داشت، اما شاخص دو درصد. این به‌اصطلاح شاخص فرسایشی بسیار اذیت کننده بود اما؛ در حال حاضر همگرایی شاخص با سبد‌های سرمایه‌گذاران باعث جذابیت در چند روز آتی و ورود پول به این نماد‌ها خواهد شد. 

روند بازار سرمایه مثبت است
مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در پایان روند بازار سرمایه را در بلندمدت مثبت دانست و گفت: بررسی روند ۲۲ تا ۲۵ ساله بازار سرمایه نشان از رشد صعودی ممتد دارد و انتظار همین اتفاق نیز باید وجود داشته باشد. زیرا شرکت‌ها در تلاش برای هر چه‌بهتر شدن هستند که یک امر ثابت‌شده نه تنها در کشور بلکه در دنیاست. کسی برنده است که سهم خوب انتخاب کند، مدیریت سرمایه داشته باشد و صبور باشد. در بازار سرمایه عمده سودها به افراد صبور داده‌شده است. ریزش شاخص را می‌توان امری مثبت در جهت گرفتن زهر حرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های احساسی از بازار قلمداد کرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: