تعداد بازدید : ۱۶۴۴
کد خبر : ۱۹۸۴۶۲
۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
در میان تصورات اشتباه درباره‌ استارت آپ‌ها، ایده‌ی دنبال‌کردن یک مسیر یا بنچمارک‌های پذیرفته‌شده برای تأمین مالی، یکی از مخرب‌ترین ایده‌ها است.

به گزارش بورس نیوز، اهداف مشخصی وجود دارد که هر استارت آپ باید برای بقاء و رشد به‌آن دست یابد، اما راه‌های بسیاری برای رسیدن به این اهداف پیش پای کارآفرینان قرار دارد. مسیر‌های سنتی دیگر برای کارآفرینان جوان امروز کارایی ندارد، زیرا دینامیک کسب‌وکار و دنیای پیرامون، در طول این قرن بسیار تغییر کرده است.

این ایده که یک استارتاپ باید در برهه‌ای از فعالیت خود به‌دنبال تأمین سرمایه از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (VCs) باشد، یکی از همان «روش‌های قدیمی» انجام‌دادن کار‌ها به‌شمار می‌رود. یک استارتاپ برای زنده‌ماندن و درنهایت رشد به پول نیاز دارد و VC‌ها این پول را در اختیار قرار می‌دهند و داشتن سرمایه‌ی VC در هنگام صحبت با مشتریان بالقوه یا شرکا، تأیید اعتبار و پایایی آن کسب‌وکار یا تفکراتی از این دست است. درواقع جذب VC به‌طور مختصر نشان می‌دهد که شخص دیگری محصول و شرکت شما را بررسی کرده و آن‌را به اندازه‌ی کافی ارزشمند دانسته تا مقدار قابل توجهی پول در این ایده سرمایه‌گذاری کند.
فقط کافی است ایده‌ی خوبی داشته باشید!
اما پذیرش سرمایه VC با چالش‌ها، مصالح و خواسته‌های خاص خود برای کارآفرینانی همراه است که شاید تمایل نداشته باشند در نقاط مشخصی حرکت یا تغییر کنند. واگذاری سهام در شرکت شما و درواقع همکاری با کسی که در ابتدا هرگز تصور نمی‌کردید مسیری نیست که بسیاری از کارآفرینان برای شرکت خود پیش‌بینی کرده یا راضی به انجام آن باشند. برای این دسته از بنیانگذاران، راه‌های جایگزین رشد کسب‌وکار، بهترین گزینه برای رسیدن به رویایشان هستند.

چگونه کارآفرینان می‌توانند بدون اتکا به سرمایه‌ی ریسک‌پذیر به‌دنبال موفقیت باشند؟ چند راه مختلف وجود دارد:

بوت استرپینگ
بوت استرپینگ کسب‌وکار، اولین روش تأمین مالی توسط بنیان‌‍گذار است که به ذهن می‌آید و کاملاً رایج است؛ مطمئناً این روش چالش‎های خاص خود را دارد: نداشتن جریان زیادی از پول نقد می‌تواند جاه‌طلبی و اهداف اولیه شما را به سطحی قابل دستیابی‌تر در کوتاه مدت تقلیل دهد. در نتیجه، رشد شما ممکن است کندتر از انتظارتان باشد، به‌ویژه برای بنیانگذارانی با ایده‌های بزرگ و احساسات قوی در مورد آنچه می‌خواهند انجام دهند.

اما درواقع بوت استرپینگ می‌تواند به‌عنوان یک نکته مثبت برای کسانی باشد که آن‌را محدودیت نمی‌دانند یا ارزشی که این محدودیت‌ها ارائه می‌دهد، را درک می‌کنند. بودجه محدودتر می‌تواند شما را مجبور به اولویت‌بندی و تصمیم‌گیری براساس موارد ضروری کرده و از عواقب ولخرجی روی کسانی که می‌خواهند قدم‌های زیادی را به یک‌باره بردارند، جلوگیری کند. سرمایه‌گذاری بر رشد خود مستلزم تمرکز بر فروش و مشارکت است که به‌نوبه‌ی خود نیاز به تلاش‌های بسیار برای توسعه بهترین محصول ممکن، به‌جای ساختن یک شرکت دارد که روی کاغذ برای سرمایه‌گذاران بالقوه خوب به‌نظر می‌رسد.

روش‌های جایگزین افزایش سرمایه
توسعه اینترنت در طول ربع قرن گذشته، هر تعداد کارکردی را که زمانی در انحصار تعداد اندکی بود، دموکراتیزه کرده و جذب سرمایه نیز به همین شکل تحت تاثیر قرار گرفته است. بنیانگذاران درحال‌حاضر می‌توانند درخواست تأمین مالی خود را مستقیماً از عموم تقاضا کنند، طرح‌های خود را در سایت‌هایی مانند ایندیگوگو بفرستند و به ذینفعان علاقه‌مند اجازه دهند در ازای پاداش، به مقادیر کوچک در رسیدن به اهداف آن‌ها کمک کنند. این راهی است برای دورزدن واسطه‌های سنتی و پیدا کردن مخاطب و پایه‌ی مشتری و جذب آن‌ها نه‌تن‌ها با هدف کسب سرمایه‌ی مورد نیاز، بلکه برای ایجاد طیفی از علاقه‌مندان محصول و شرکت خود.

عرضه‌های اولیه سکه (ICOs) نیز روشی برای جذب سرمایه است که طی سال گذشته رایج‌تر شده است - ترکیبی از جذب سرمایه ازطریق جمع‌سپاری با تکنولوژی بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال -، اما شرکت‌های علاقه‌مند به‌دنبال‌کردن این مسیر باید مراقب باشند، زیرا متعاقب موج تلاش‌های فریبکارانه جذب سرمایه، SEC (کمیسیون‌های بورس اوراق بهادار) وارد کارزار شده و به‌شدت به تنظیم مقررات ICO‌ها می‌پردازد.

هر کارآفرینی باید مسیر خودش را برای هدایت کسب‌وکار تعیین کند، چه این مسیر واگذاری و خروج زودهنگام، سلطه بر جهان، یا یک زندگی راحت به واسطه‌ رئیس خودبودن باشد. برای بعضی‌ها، به‌معنای پیدا کردن سرمایه‌ی VC برای کمک به رشد شرکت خود بوده که مسیری عالی است؛ آنچه در این مقاله آمد نباید به‌عنوان حمله به سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر یا افرادی که به‌دنبال این نوع سرمایه‌گذاری هستند، تلقی شود. بااین‌حال، افرادی که با محدودیت‌های نقشه‌ی راه سنتی استارتاپ احساس راحتی نمی‌کنند، نباید احساس اجبار به‌دنبال‌کردن روش‌های تأمین منابع مالی ناخوشایند یا مورد نیاز داشته باشند؛ به‌جای آن، آن‌ها آزادند تا راه خودشان را بسازند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: