تعداد بازدید : ۶۹۵
کد خبر : ۱۹۹۰۴۴
دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
دریافت مابه‌التفاوت خرید محصولات فولادی، خلاف مقررات است.

به گزارش بورس نیوز، سال گذشته بعد از آزاد شدن سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالا، معاونت معدنی وزارت صمت در ابلاغیه ای اعلام کرد خریداران محصولات عرضه شده در بورس کالا از تاریخ اول مرداد ۹۷ لغایت ۳۰ شهریور ۹۷ موظف به پرداخت مابه التفاوت قیمت خرید با قیمت اولین عرضه محصولات بعد از تاریخ ۳۰ شهریور ماه هستند و اگر خریداران از پرداخت مابه التفاوت خودداری کنند، محصولات خریداری شده به مشتری تحویل نخواهد شد. این موضوع از همان زمان، زمینه ساز بحث و جدل هایی شد. خریداران و بسیاری از اشخاص وابسته دیگر، معتقدند تغییر قیمت و دریافت وجه اضافه بعد از خرید قطعی، نه به لحاظ اخلاقی و نه از نظر شرعی، صحیح نیست.

عطف به ماسبق، ممنوع!

عطف به ماسبق، ممنوع!

عطف به ماسبق، ممنوع!

عطف به ماسبق، ممنوع!

عطف به ماسبق، ممنوع!

عطف به ماسبق، ممنوع!

عطف به ماسبق، ممنوع!

چند روز قبل هم این موضوع در جلسه اتاق ایران با تشکل ها مورد بحث قرار گرفت و در پایان رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم عطف به ماسبق را غیر قانونی خواند و خطاب به جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ چیز نباید  عطف به ماسبق بشود. قانون عطف به ماسبق نمی شود مگر اینکه در خود قانون نوشته شده باشد. این رو خدمت شما  بگم. ما هیچ کجا  حداقل انجایی که بنده تصمیم گرفتم یک مورد هم کسی نمیتواند پیدا کند که عطف به ماسبق کرده باشیم. اینجا هم اگر شما عطف به ماسبق کردی دیگر به تنظیم بازار نباید ارجاع بدهی خود شما نوشتی خودت هم اصلاحش کن.

فیلم جلسه اتاق ایران با تشکل ها و صحبت های امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل

تعداد بازدید : 7


امیرحسین کاوه دبیرسندیکای لوله و پروفیل فولادی کشور در گفتگو با بورس نیوز ضمن انتقاد به ابلاغیه دریافت مابه التفاوت از خریداران بورس کالا در ۲ ماه پایانی تابستان ۹۷، بیان کرد: طبق مقررات بورس کالا، اخذ هرگونه وجه اضافه بعد از خرید قطعی، غیرقانونی است. سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز در جواب این نامه اعلام کرده این موضوع "ماهیت عطف به ماسبق" دارد و جایز نیست. مقام معظم رهبری هم در پاسخ به سوال تولیدکنندگان در این خصوص، فرموده اند هرگونه وجه اضافه پس از معاملات قطعی خلاف قانون و شرعا حرام است. وزیر صمت هم ابلاغیه دریافت مابه التفاوت را عطف به ما سبق خوانده و تاکید کرده اند چون در قانون نیامده، نباید چنین اقدامی صورت می گرفت.

وی در ادامه گفت: بعد از صدور ابلاغیه دریافت مابه التفاوت، تنها شرکت فولادی که اقدام به اجرای آن و دریافت مابه التفاوت از مشتریان خود کرد، شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود و سایر عرضه کنندگان محصولات فولادی در بورس کالا از جمله فولاد خوزستان و خراسان این ابلاغیه را اجرا نکردند. مدیرعامل فولاد مبارکه هم کتبا اعلام کرده اند در صورت تایید کتبی آقای سرقینی، مابه التفاوت های دریافت شده، عودت داده خواهد شد. با توجه به صحبت های آقای رحمانی در جلسه اتاق ایران و قول پیگیری از سوی آقای سرقینی، منتظر اقدام عملیاتی آقای سرقینی در این زمینه هستیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: