تعداد بازدید : ۹۴۶
کد خبر : ۱۹۹۰۷۷
عضو سابق شورای عالی بورس در گفتگو با بورس نیوز:
۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
ازجمله اقدامات موفق در کاهش هیجان بازار راز را می‌توان کنترل گردش پول سفته بازانه عنوان کرد، این امر چک‌های در گردش را آرام کرد، حجم استفاده از کارت‌ها در معاملات سوداگرانه ارز کنترل و کارت کشیدن‌های به هر مبلغ نیز محدود شد.
 
همتی یک بازار هیجانی را آرام کرد
 

حسین عبده تبریزی، عضو سابق شورای عالی بورس در خصوص مداخله بانک مرکزی در بازار ارز به بورس نیوز گفت: اقدامات صورت گرفته توسط همتی در بازار، طی چند ماه اخیر موفقیت‌آمیز بوده است.

وی ادامه داد: درواقع می‌توان گفت یک بازار بسیار هیجانی تحت کنترل درآمد. این امر توسط چند جبهه مختلف صورت گرفت. اول "کنترل تقاضا" بود که بانک مرکزی را در معرض نقد‌های بسیاری ازجمله "کاهش حجم تولید در کشور" قرارداد؛ که به‌ناچار باید انجام می‌شد.

عبده تبریزی بخش دوم و موفق‌تر را کنترل گردش پول "سفته بازانه" عنوان کرد و افزود: این امر چک‌های در گردش را آرام کرد، حجم استفاده از کارت‌ها در معاملات سوداگرانه ارز کنترل و کارت کشیدن‌های به هر مبلغ نیز محدود شد.

وی اقدامات صورت گرفته توسط بانک مرکزی را امری مؤثر در آرامش بازار دانست و اضافه کرد: نکته مؤثر بعدی محدودیت تقاضا بود، زیرا مردم امکان تقاضای مصرفی برای دلار‌های گران‌تر را نداشتند وگرنه در همین مسیر دلار به رشد خود ادامه می‌داد.

عبده تبریزی در پایان افزود: علاوه بر نکات ذکرشده، اقدامات قضایی و امنیتی نیز مؤثر بوده است که درمجموع شرایط برای کنترل قیمت ارز فراهم شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: