تعداد بازدید : ۲۸۵۴
کد خبر : ۱۹۹۲۳۰
کارشناس بازار سرمایه درگفت و گو با بورس نیوز: 
۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
ورود حجمی زیاد از نقدینگی به هر بازاری، آن را به طور اساسی تکان خواهد داد بنابراین باید در خصوص نگه داری و در ادامه جذب بیشتر این نقدینگی اقداماتی صورت گیرد.
 
حفظ نقدینگی بازار از ورود آن مهمتر است
 
مهدی کباری مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات ایران در تعریف اقتصاد بورس محور به خبرنگار بورس نیوز گفت: در تمامی دنیا هر مقداری که سودآوری در حساب‌ها شرکت‌ها بدست آید طبیعتا در EPS می‌نشینند و این EPS در تابلوی بورس خودنمایی می‌کند. 

وی در خصوص اقتصاد بر مبنای بورس عنوان کرد: همواره یکی از نگاه‌هایی که در اقتصاد بورس محور مطرح می‌شود آن بوده که قوی‌تر شد بورس به منزله تقویت اقتصاد بوده زیرا بورس قوی که بر پایه عملیات شرکت‌ها باشد، نتیجه اساسی در شکوفا شدن اقتصاد برجای خواهد گذاشت.

کباری به این نوع اقتصاد و اهمیت بورس‌محور شدن در فضای اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: با چنین محوریتی طبعا از نرخ بیکاری کاسته شده و نرخ رشد اقتصادی نیز در جایگاه مطلوبی قرار خواهد گرفت اما؛ این نکته مستلزم آن بوده که مبحث " فرهنگ"، "سرمایه‌گذاری" و "نگاه اقتصادی" مردم باید نسبت به بورس تغییر کند.
 
دولت باید دست‌به‌کار شود
 
این کارشناس بازار سرمایه به سهم دولت در این رابطه اشاره داشت و گفت: باید در خصوص صنایع مادر مانند "خوراک پتروشیمی‌ها"، "قیمت خودرو"، "پروانه بهره‌برداری" همچون معادن و ... و همچنین قیمت‌گذاری‌هایی مانند سیمان از سوی دولت تصمیم‌گیری واقعی اتخاذ شود چراکه این‌ها از موارد بسیار مهم و تاثیرگذار بر شرکت‌ها است.

وی با تاکید بر آنکه این عملکرد باید سالانه از سوی دولت به شکلی شفاف و مشخص، تعیین شود، اظهارکرد: وزارتخانه‌های هم‌راستا با تصمیم‌گیری و تعیین نرخ‌گذاری، خیال سرمایه‌گذار را بابت عدم تغییرات احتمالی تا پایان یک‌دوره و حتی یک سال را مشخص نمی‌کند بنابراین "هوش سرمایه" نسبت به سرمایه‌گذاری با اطمینان خاطر عمل نمی‌کند و ریسک بالا را دخیل در کار خود می‌داند؛ اگر شفافیت و تصمیم‌گیری در خصوص حداقل یکسال برای سرمایه‌گذاران قطعی شود، "سرمایه‌گذاران" نقدینگی و پول خود را در شرکت‌های صنایع مادر سرمایه‌گذاری خواهند کرد.
 
شفافیت در دل بورس
کباری بحث نظارت و شفافیت را تنها مختص دولت ندانسته و در خصوص بورس نیز این مسئله صدق می‌کند، تصریح کرد: سازمان بورس در این رابطه، گام‌های مناسبی را از جمله بازگشایی نماد‌ها و بازار پایه برداشته اما؛ بازار پایه مبحثی بود که به یکباره وارد چالش سیاسی شد.
 
وی افزود: نخستین برنامه سازمان بورس و فرابورس نکات مثبتی داشت چراکه سوداگران و دلالی‌های صورت گرفته، شرکت‌هایی را بی‌جهت بزرگ کرده بود. 

این کارشناس بازار سرمایه با بررسی تمامی جهات و اجرای کامل آن اظهار کرد: اجرای این روند باعث می‌شود سود عملیاتی شرکت‌ها افزایش یافته و این سود به رشد EPS و همچنین شکوفایی اقتصاد منجر خواهد شد. 

وی افزود: البته ریسک سیاسی سایه‌ای سنگین بر بازار دارد که اگر تنش‌های سیاسی و تحریم‌ها کاهش یابد شرکت‌های صادرات‌محور و در کنار آن بورس نیز رشد خواهد کرد.

مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات ایران در خصوص اقتصاد بورس‌محور گفت: زمانی می‌توان اقتصاد را بر محور بورس تصور کرد که سرمایه‌گذار از ریسک‌های داخلی و خارجی خیالی راحت داشته باشد. 

وی ادامه داد: وزیر از ورود دو شرکت ۴۰ هزار میلیارد تومانی خبر داده اما؛ هنوز بورس جای رشد بسیار داشته و بحث تحریم‌ها و شرایط سیاسی بسیاری از شرکت‌ها را ترسانده است. اگر این موارد تغییر کنند می‌توان شاهد تاثیرات مثبت آن بود.
 
بازارهای موازی در بُن‌بست توهم
کباری به دیگر نکات بسیار مهم اقتصاد بورس محور اشاره داشت و عنوان کرد: اقتصادی که بر چنین پایه‌ای بنا شود را می‌توان اقتصادی غنی نامید زیرا چنین شکلی از اقتصاد، بازار‌های موازی را به خوبی تحت کنترل خود قرار داده و بازارسرمایه می‌توان سلطه و هدایت فرمان نقدینگی را در دست بگیرد و از ورود "پول و سرمایه‌سرگردان" به بازار‌های با حباب بالا جلوگیری کند. 

وی افزود: در واقع زمانی‌که نقدینگی جدید به "بورس" سرریز شده بدون در نظر گرفتن رکود بازار‌های‌موازی، این بورس هست که می‌تواند با کمک حقوقی‌ها بازار را حمایت کند و این حجم نقدینگی حفظ کند و در مراحل بعد، شاهد افزایش آن باشد.

این کارشنای بازار سرمایه در خصوص ورود کوتاه مدت نقدینگی گفت: این امر امیدبخش نخواهد بود چراکه با ورود به هر بازاری آن را به طور اساسی تکان خواهد داد بنابراین باید در خصوص نگهداری و در ادامه جذب بیشتر این نقدینگی اقداماتی صورت گیرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: