تعداد بازدید : ۱۹۲۶
کد خبر : ۱۹۹۴۱۱
مدیرتحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در گفتگو با بورس نیوز:
۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
با ورود حجم زیادی از نقدینگی و خروج ناگهانی آن از بازارسرمایه، زنگ خطر برای حفظ این حجم از سرمایه در سازمان بورس به صدا درآورد.
بازار سرمایه، بازاری هزار فاکتور
 
حمید مرتضی کوشکی، مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در همین خصوص به بورس‌نیوز گفت: ورود به بازار‌سرمایه در تمامی دنیا، عملی آزادانه بوده اما؛ در بازار‌های توسعه یافته افراد با دانش و حتی با علم محدود به صورت اتوماتیک در مسیر‌های درست سرمایه‌گذاری گام می‌گذارند به‌عنوان مثال فرد سرمایه‌گذار واقف است که در ابتدای ورود به "بورس" حتما از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار ورود کند. 

عطش معامله در بازار سرمایه زیاد است
وی یکی از عوامل ایجاد موج در بازار را حرکات احساسی افراد دانست و عنوان کرد: فرد سرمایه‌گذاری که با عطش سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری وارد گود بورس شده، آزاد بوده که بر اساس تمایل خود در این بازار، سرمایه خود را در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند و سازمان بورس نیز نمی‌تواند این اختیار را از سرمایه‌گذار سلب کند اما؛ نباید فراموش کرد که سازمان بورس باید برای آموزش افراد نوپا راهکار‌های آموزشی را به‌صورت الزامی مدنظر قرار دهد.
 
انتقادات در درجه اول به صدا و سیما وارد است
این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به نیاز آموزشی و فراگیرشدن اقتصاد بورس‌محور گفت: همواره یکی از انتقادهایی که می‌توان به صدا‌و‌سیما در مباحث آموزش اقتصادی بیان کرد، نبود برنامه‌ جامع آموزشی در حوزه بازار‌سرمایه بوده چراکه "سرمایه‌گذاران" و حتی "مردم عادی متقاضی ورود به بورس" چندان آشنایی با ساختار بازارسرمایه ندارند.

وی افزود: بسیاری از سرمایه‌های مردم به صورت راکد در بانک‌ها نگهداری می‌شود و مهم‌ترین دلیل آن، نبود آگاهی نسبت به سرمایه‌گذاری و میزان سودسازی در بورس است بنابراین، صداوسیما می‌تواند نسبت به انعقاد قرارداد با نهاد‌های مرتبط علاوه بر آموزش، گامی در جهت پیشرفت اقتصاد بردارد تا با ورود سرمایه به بورس و چرخه تامین مالی، بنگاه‌های اقتصادی بتوانند از سرمایه برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای و تولید بهره‌مند شوند.
 
آغاز فرهنگسازی از سال ۹۲
مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در همین رابطه عنوان کرد: اقتصاد‌های توسعه یافته برای پیشبرد اهداف تولیدمحور خود اقدام به کاهش نرخ‌های بهره کرده تا پول از حساب‌های بانکی به بورس سرریز شود؛ بازارسرمایه برای شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدمحور یک فرصت برای شکوفایی بوده تا با جذب مازاد نقدینگی بتواند مسیر توسعه‌ای خود را در پیش بگیرد که فرهنگ‌سازی این امر از سال ۹۲ آغاز شده اما؛ کماکان می‌توان اذعان داشت که کافی نیست.
 
وی به روند صعودی مشارکت مردم از این سال در بازارسرمایه نیز اشاره داشت و تصریح کرد: یکی از نکات رشد میزان حضور مردم در بازارهایی همچون "بورس"، "تبلیغات" است؛ البته نباید در کنار موضوعی همچون تبلیغ نیاز به یک ساختار آموزشی بسیار قوی را فراموش کرد.
 
مرتضی کوشکی با تاکید بر آنکه "بازارسرمایه"، بازوی توانمند اقتصاد است، گفت: "بورس" باید به‌عنوان نخستین بازوی تامین مالی در اقتصاد کشور مطرح باشد اما بخاطر دوری سرمایه‌گذاران از این بازار و ضعف‌های آموزشی این جایگاه در اختیار بانک‌ها قرار گرفته بنابراین اگر به جایگاه کنونی بورس نیز خدشه‌ای وارد شود، به‌صراحت می‌توان گفت که این بازوی تامین مالی نیز شکسته خواهد شد و تمامی وظیفه جذب و حمایت از بنگاه‌های مالی در امر "تامین‌مالی" بر گرده سیستم بانکی خواهد افتاد که البته حال و روز بانک‌ها نیز کاملا مشخص است.
 
بازار سرمایه، بازاری هزار فاکتور

نقدی به آموزش کارگزاری‌ها 
این کارشناس بازارسرمایه با ارزیابی اقدامات آموزشی توسط کارگزاری‌ها اظهار کرد: آموزشی که توسط کارگزاری‌ها در دستور کار گذاشته شده، کافی نیست چراکه قبل از ورود "متقاضی سرمایه‌گذاری" به بازار سرمایه، تدبیری جدید اندیشیده شود.
 
وی نگرش «خرید هر سهمی برابر با رشد آن در کوتاه مدت» را در بازارسرمایه بسیار رایج عنوان کرد و افزود: ماهیت اقتصاد و سوددهی در خرید‌های معمول، عامل ایجاد این نگرش شده اما؛ نباید فراموش کرد که بازار فیزیکی زندگی شخصی با بازار سرمایه امری کاملا متفاوت هست.

چگونگی ورود به "بورس"
مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار اولویت تاکید کرد: بازارسرمایه، "بازاری هزار فاکتور است که انتخاب روش برای ورود و معاملات در آن می‌تواند بسیار تاثیرگذار بر سرمایه هر فرد سرمایه‌گذار باشد در واقع باید در بازارسرمایه "هوش‌سرمایه" بالایی به کار گرفته شود تا سرمایه‌ها تبدیل به سوخت نشود.

حمید مرتضی کوشکی نسبت به نگرانی‌های موجود در خصوص نوسانات این بازار، خاطرنشان کرد: "بورس" از قواعد و قوانین نانوشته مختص به خود تبعیت می‌کند بنابراین می‌توان این جمله را اینگونه توضیح داد که شرکت‌ها بر اساس عوامل بنیادی در مسیر رشد قرار خواهند گرفت اما از سوی دیگر، شرکت‌هایی که رشد بی‌رویه‌ای را بدون هیچ اساس و فاکتوری داشته‌اند؛ محکوم به ریزش هستند.
 
مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در پایان گفت: باید تفاوت زمانی برای سرمایه‌گذار محرز شود که درک صحیح از اطلاعات مالی شرکت‌ها با داشتن دانش به دست آورند و در آخر باید باردیگر تاکید کرد که  بُعد "آموزش" نیازمند سرمایه‌گذاری است.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
این رو باید اونهایی جواب بدن که ساده لو وتک بعدی فکر میکن بازار و الکی منفی میکنن شاخص رو با منطق اصلاح و استراحت و کد اولی ها و از این مزخرف گویی منفی میکنن فکر جمع کردنش هم نیستن و نمی فهمنن به اقتصاد زنجیر وار و مرتبط چه لطماتی وارد میکنن فقط استدلا ل حضرات این است نوسان ذات بازار است انگار ایه نازل شده هر شش ماه بازار باید منفی شود و باعث گیچ شدن و برهم خوردن تمام معادلات اقتصادی شود و جالب اینکه شش ماه طول میکشد بازار باز تنظیم شود و تا به تعادل برسد که باز ریزش بازار و حرکت از نو و درجا زدن نتیجه باید گفت هیچ مدیریت بلند مدتی برای بازار سرمایه وجود ندارد و شفافیتها جنبه دکوری و حاشیه ایست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
سلام بورسی که صندوقها دران فعالیت میکنند به درد فساد ودزدی ورانت وحیاط خلوت شدن میخورد بورس باید اموزشهایش همکانی وعام باشد تا ازمیان کل جامعه ودر رقابت سالم سرمایه کذاران عاقل ودانا وعادل به وجود بیایند الان بسیاری از خانوادها صندوقهای سزمایکذاری خانوادکی دارند وبسیار موفقتر از صندوقهای ارکانها وشرکتها ودولتی فعالیت میکنند خوب صندوقهای خانوادکی را به رسمیت بشناسید وانها را رشد دهید وارتقائ دهید خیلی بهتر است حالا دولتیها وشرکتها برای خودشان صندوق درست میکنند جرا خانوادها نتوانند صندوق سرمابه کذاری درست کنند وفعالیت کنند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: