تعداد بازدید : ۲۷۴۵
کد خبر : ۱۹۹۵۳۵
مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶
بسیاری از این شرکت ها، بعد از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، احتمالا سال ها باید فعالیت کنند تا شاید زیان انباشته، پوشش داده شود.

به تجدید ارزیابی ها، بیش از حد وزن ندهید!

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران این روزها مرتبا رنگ عوض می‌کند و هنوز سبز کمرنگ دیروز از ذهنمان خارج نشده که مجددا رنگ سرخ بر تن شاخص کل نشسته است.

احمد اشتیاقی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفتگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه و معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: به نظر می‌رسد سهم‌های گروه معدنی، فلزی و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری تا فصل مجامع بازدهی ۲۰درصدی برای سهامداران به ارمغان خواهند داشت و گزینه‌های کم‌ریسک و مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

وقتی بازار بی‌توجه می‌شود!

وی افزود: اما در حال حاضر بازار به سهم‌های سودآور و بنیادی توجهی ندارد و در مقابل، به موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها بیش از حد وزن داده است؛ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، خصوصا در شرکت‌هایی که تجدید ارزیابی با هدف خروج از شمول ماده ۱۴۱انجام می‌شود، تاثیری بر جریان نقدی آتی شرکت‌ها نخواهد داشت. ولی فعالان بازار سرمایه با این نگرش که قیمت سهم‌ها بعد از این افزایش سرمایه، قیمت پایینی خواهد بود و جای رشد دارد، به سرمایه‌گذاری در سهم شرکت‌هایی که برنامه تجدید ارزیابی را در دستور کار دارند، رغبت دارد.

اشتیاقی اضافه کرد: غافل از اینکه بسیاری از این شرکت‌ها، بعد از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، احتمالا سال‌ها باید فعالیت کنند تا شاید زیان انباشته، پوشش داده شود.

مثالی از بانک دی

این کارشناس بازار سرمایه، برای مثال به بانک دی اشاره کرد و گفت: بانک دی برای خروج از شمول ماده ۱۴۱قانون تجارت، یا باید اقدام به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی کند و یا بعضی سرمایه‌گذاری‌ها و دارایی‌های خود مانند نیروگاه دماوند را بفروشد؛ اما بازار وزن بیشتری به تجدید ارزیابی می‌دهد و از فروش دارایی‌ها چندان استقبال نمی‌کند.

وی افزود: بانک دی چند ماهی است که بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را مطرح کرده و همه می‌دانند اتکای بانک دی به تجدید ارزیابی نیروگاه دماوند است.

به تجدید ارزیابی‌ها، بیش از حد وزن ندهید!

اشتیاقی تاکید کرد: این افزایش سرمایه، چند نکته دارد؛ نخست آنکه با تجدید ارزیابی نیروگاه دماوند تغییری در جریان نقدینگی بانک دی ایجاد نخواهد شد همچنین به نظر می‌رسد بانک مرکزی ایراداتی به تجدید ارزیابی بانک‌ها وارد کرده و ممکن است افزایش سرمایه بانک‌ها از محل سرمایه‌گذاری‌هایشان مورد تایید قرار نگیرد؛ اما آنچه بازار به آن توجه کمتری دارد این است که حتی با فرض عدم افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، این بانک نیروگاه دماوند را در اختیار دارد و با فروش این نیروگاه هم از شمول ماده ۱۴۱خارج خواهد شد و نقدینگی حاصل از این واگذاری، عملکرد بانک دی را بهبود خواهد بخشید.

تمرکزی که چندان خوشایند نیست

وی افزود: اینکه بازار سرمایه ما فقط بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، متمرکز شده اتفاق چندان خوشایندی نیست، معتقدم حتی اگر امکان تجدید ارزیابی بانک‌ها از محل سرمایه‌گذاری‌ها وجود نداشته باشد، واکنش منفی به این سهم‌ها منطقی نیست؛ ولی استراتژی اکثر سهامداران، نوسان گیری کوتاه مدت شده و کمتر سهامداری به بنیاد سهم ها توجه دارد و از همین رو نه فقط بانک دی و پارسیان امروز با صف فروش سنگینی مواجه شدند، بلکه سایر سهم‌های گروه بانکی هم که شاید هیچ ارتباطی با امکان یا عدم امکان تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها نداشتند، تحت تاثیر قرار گرفته و منفی شدند.

اخباری که دقیق نیست

اشتیاقی تاکید کرد: بهتر است اخبار مربوط به تجدید ارزیابی شرکت ها، دقیق تر و شفاف تر به بازار مخابره شود. علاوه بر این، بهتر بود بانک مرکزی قبل از اینکه سهم بانک ها تحت تاثیر خبر تجدید ارزیابی دارایی ها، رشد کند؛ در مورد جزییات این اتفاق اطلاع رسانی می کرد. تاخیر در اطلاع رسانی ها و تحمیل زیان به سهامداران بانک ها، برای بازار سرمایه، اتفاق خوبی نیست. ضمن اینکه سال گذشته، بانک تجارت و صادرات اقدام به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی کرده اند و تجدید ارزیابی در بانک ها، اتفاق جدیدی نیست. هر نکته ای در مورد تجدید ارزیابی بانک ها، باید بطور شفاف به بازار سرمایه ارایه شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: