تعداد بازدید : ۹۲۸
کد خبر : ۱۹۹۶۰۰
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد: 
۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
هنگامی که نقدینگی به صورت سیستماتیک گام بر‌می‌دارد، "هوش‌سرمایه" به‌صورت هوشمندانه راه خود را پیدا خواهد کرد و نیازی به دخالت در بازه کوتاه مدت (مدیریت شاخص) ندارد.
 
یکپارچگی سیاست دولتی‌ها با هدف
 
فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی به بورس‌نیوز گفت: چندین نوع عکس‌العمل را می‌توان به عنوان راهکاری برای حفظ نقدینگی بازار در نظر گرفت. 

وی ادامه داد: در نخستین نکته می‌توان به " عملیات بازدارنده در بازه کوتاه مدت" اشاره داشت که با عناوینی همچون "مدیریت شاخص" و  "مدیریت قیمت" یاد می‌شود و طبیعی است که کوتاه مدت بوده و در دوره میان مدت و بلند مدت قرار نداشته و گذراست.

این کارشناس بازار سرمایه در تصریح دیگر راهکار‌ها عنوان کرد: تصمیمات اثرگذار در حوزه سیاست‌های پولی و مالی که با لحاظ کردن درک منافع ملی از سوی تصمیم‌گیرانی، چون وزارتخانه‌ها، بانک‌مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و ... اتخاذ می‌شود باید یک هدف را دنبال کند. 

وی این هدف را " مهار و کنترل گزینه‌های سرمایه گذاری غیر اقتصادی" بیان کرد و افزود: سرمایه‌گذاری‌های غیراقتصادی را می‌توان در حوزه خرید وسایل نقلیه، اثاثیه منزل و ... به منظور حفظ قدرت خرید یا ارزش دارایی شخص در نظر گرفت.

آقابزرگی با اشاره به یکپارچگی سیاست‌ها و تصمیمات لازم اظهار داشت: این اتفاق باید با لحاظ کردن "درک منافع ملی" رخ دهد چرا که مطمئنا بازار پول و سرمایه در کنار یکدیگر به شکل آکادمیک قدرتی برای جذب نقدینگی سرشار را از اقتصاد کشور خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در مقایسه نقدینگی سال گذشته و سال جاری گفت: شاهد افزایش ۳۰ درصدی حجم نقدینگی در سال ۹۸ نسبت بهسال گذشته بوده‌ایم اما این یکپارچگی می‌تواند هدف را تامین کرده و حرکتی در جهت رفع تردید‌ها و نگرانی‌ها بابت ورود و خروج نقدینگی در بازار سرمایه رقم بخورد. 

آقابزرگی در پایان تصریح کرد:زمانی که نقدینگی به صورت سیستماتیک در حرکت است راه اصلح را پیدا خواهد کرد بنابراین نه نیاز به دخالت در بازه کوتاه مدت (مدیریت شاخص) دارد و نه اینکه امری غیر طبیعی است چرا که جریان طبیعی اتفاق افتاده و یکی از جاذبه‌های بازار سرمایه همین سیال و در جریان بودن نقدینگی است.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
ولی در حاضر بازار سرمایه را نمی توان از اقتصاد و بازار های دیگر جدا کرد چون این عملکرد در بازار های دیگر تاثیر گذار است و وظیفه بازار سرمایه را نسبت به گذشته سنگین تر کرده و هر چه نقدینگی بیشتر وارد بازار شه این وظیفه و بار اقتصادی بیشتر سنگینی میکند .نتیجه باید بازار سرمایه را بحال خود گذاشت نه دستوری و نه فریاد حباب حباب سر داد بازار باید افزایش قیمت پیدا کند تا جذب نقدینگی بدون ترس برای مدت زمانی حداقل یکسال ادامه دار باشد تا ستون بازار سرمایه برای بلند مدت محکوم معتمد شود
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: