تعداد بازدید : ۵۱۹۲
کد خبر : ۱۹۹۷۳۶
بورس نیوز بررسی کرد:
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
گویا مدیران بانک دی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی «دماوند» را زیاد جدی گرفتند و شروع به عرضه رگباری «کرمان» کردند.

به گزارش بورس نیوز، هفته گذشته شایعه ای مبنی بر ممنوعیت افزایش سرمایه بانک ها از محل مازاد تجدید ارزیابی سرمایه گذاری ها مطرح شد و کمی بعد هم معاون نظارتی بانک مرکزی در مصاحبه ای بر این شایعه مهر تایید زد.
این خبر اما بیش از هر بانکی، برای بانک دی نگران کننده بود.
بانک دی تا پایان بهار امسال، زیان انباشته تقریبا ۹/۵ هزار میلیارد تومان محقق کرده و با توجه به رقم سنگین زیان انباشته، این بانک مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت بوده و به منظور خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت، چند راه بیشتر پیش رو ندارد. راه حلی که این بانک برای خروج از این وضعیت در پیش گرفته بود، افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها بود؛ اما آنچه می توانست کفه تجدید ارزیابی های این بانک را سنگین کند و زیان انباشته را پوشش دهد، تجدید ارزیابی نیروگاه دماوند بود که با سیاست اخیر بانک مرکزی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت دیگر از بار مشکلات بانک دی نخواهد کاست.
راهکار دیگر این بانک، واگذاری نیروگاه دماوند و شناسایی سود حاصل از واگذاری و پوشش زیان انباشته است. اما در این شرایط اقتصادی، فروش نیروگاه دماوند هم کار آسانی نخواهد بود.
ولی نکته حایز اهمیت، بی تدبیری مدیران بانک دی جهت رفع این مشکل است. بانک دی در حال حاضر مالک بیش از ۹۳.۷ درصد از سهام شرکت تولید نیروی برق دماوند است. این البته تمام سرمایه گذاری های بانک دی نیست.
بانک دی تا ۴ ماه قبل بیش از ۷۰ میلیون سهم شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان با نماد «کرمان» را در تملک داشت و با این تعداد سهام، می توانست دو کرسی هیات مدیره را تصاحب کند. «کرمان» هم در سبد دارایی های خود ۲۲ درصد از سهام هلدینگ نیروگاهی ماهتاب گستر را داشت.

سایه بی تدبیری در بانک دی
تهاتر نیروگاه دماوند با هلدینگ نیروگاهی ماهتاب گستر می توانست ناکامی بانک دی در افزایش سرمایه و نیز پیدا کردن مشتری برای «دماوند» را جبران کند و در حقیقت بانک دی با یک تاکتیک ساده، زیان انباشته خود را پوشش دهد و از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شود.

بی تدبیری مدیران و از دست دادن کرسی هیات مدیره

اما آنچه در چند ماه اخیر توسط بانک دی صورت گرفته، عجیب بوده و جز بی تدبیری مدیران، نام دیگری نمی توان بر این حرکت نهاد.
با طرح شایعه احتمال تهاتر نیروگاه دماوند و ماهتاب گستر، سهم شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان مورد اقبال بازار قرار گرفت و رشد قیمت داشت؛ ولی گویا مدیران بانک دی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی «دماوند» را زیاد جدی گرفتند و شروع به عرضه رگباری «کرمان» کردند. این عرضه ها آنقدر شدت گرفت که بانک دی در حال حاضر فقط ۳۲ میلیون سهم «کرمان» را در اختیار دارد و با این تعداد سهم، هیچ جایگاهی در هیات مدیره «کرمان» ندارد و در مجمع اخیر، برای کسب یک کرسی حداقل ۳ میلیون سهم دیگر، لازم داشت. این اتفاق به آن معنا است که اگر تهاتر نیروگاه دماوند با ماهتاب گستر، تنها راه بانک دی برای پوشش زیان انباشته و خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت باشد، بانک دی نفوذی در هیات مدیره کرمان نداشته و باید دست به دامان هیات مدیره جدید این شرکت شود و احتمالا در برابر هر شرط و شروطی برای این تهاتر، گردن خم کند. در حالی که منطقی تر آن بود که بانک دی، «کرمان» را در سبد دارایی های خود حفظ کند تا در صورت تصمیم به تهاتر، هنگام مذاکره قدرت چانه زنی بیشتری داشته باشد.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
صبر کنید ببینید تهش چی میشه . تهاتری در کار نیس دیگه وگرنه میرفتن سیت میگرفتن ،خودشون گفتن تهاتر نخاهند کرد ، شما بهتره یه دروغ دیگه برید بگردید پیداکنید
سهامدار خرد که چند سال سهامداری کرده
-
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
وقتی یه مشت بیسواد ... هیات مدیره بشن نتیجه بهتر از این نمیشه..اینها بیشترین ضرر را به سهامداران خردی زدند که چندین سال سهامداری کردند.
نادر ترکاشوند
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
انگار کرمان تایید کرده که اگه افزایش سرمایه از تجدید ندن تهاتر میکنن و مدیر جدید برنامه های جدید داره. هر چی هست این ذو تا سهم خوراک نوسانه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: