تعداد بازدید : ۴۰۵۷
کد خبر : ۲۰۰۰۵۳
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
سهم های خودرویی و بانکی که پتانسیل افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را داشته باشند، گزینه های مناسب تری به نظر می رسند.

به گزارش بورس نیوز روزهای نوسانی بازار سرمایه ادامه دارد و بعد از افت ۳۰۶۳ واحدی شاخص کل در روز گذشته، امروز شاهد رشد ۱۱۴۸ واحدی شاخص بودیم.
چیزی که در بعضی نمادها جلب توجه می کند، عرضه حقوقی ها و خرید حقیقی ها است. تا جایی که در این چند ماه در بعضی نمادها بازار همچون «کرمان» و «غنوش» شاهد تیک اور سهم توسط سهامداران خرد بودیم.

مهدی افشار اعلم کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار بیان کرد: با توجه به اینکه سهامداران عمده در بازار سرمایه، عمدتا نهادهای بزرگی همچون صندوق های بازنشستگی و... بوده و این نهادها هم معمولا نیازمند تامین نقدینگی هستند، بسیاری اوقات وضعیت بنیادی سهم ها اهمیت زیادی ندارد و سهامداران عمده به محض اندکی رشد قیمت سهم، اقدام به عرضه می کنند. بنابراین به نظر می رسد در پیش بینی روند آتی سهم ها مهمترین عامل اثرگذار، رفتار سهامداران عمده سهم است که باید بررسی شود. به همین دلیل است که سهم هایی که سهامداران عمده آنها، نهادهای حقوقی بزرگ هستند، معمولا مورد اقبال بازار قرار نمی گیرند. با این دیدگاه منطقی است که روند شاخص وزنی نسبت به شاخص کل از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و سهم هایی برای سرمایه گذاری جذاب باشند که سهامداران عمده آنها، عرضه کننده نیستند.

وی افزود: البته نمی توان به عرضه های حقوقی ها خرده گرفت. به هر حال در شرایط اقتصادی کنونی، بعضی نهادها مانند صندوق های بازنشستگی، نیازمند تامین نقدینگی هستند و منطقی است که از فرصت های فروش استفاده کنند.

این فعال بازار سرمایه در پیش بینی روند آتی بازار گفت: بازار سرمایه چند اتفاق از جمله انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش دارد. به نظر می رسد فرآیند انتخابات به تنهایی اثری بر روند بازار سرمایه نخواهد داشت؛ ولی شاید نتیجه انتخابات و عدم هماهنگی جناح حاکم بر مجلس با دولت، تبعاتی برای بازار سرمایه داشته باشد. امیدواریم نتیجه انتخابات آتی مجلس هر چه که هست، به ثبات اقتصادی کشور و آرامش بازار سرمایه کمک کند.

وی در مورد گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری گفت: از میان گروه های مختلف بازار، سهم های خودرویی و بانکی که پتانسیل افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را داشته باشند، گزینه های مناسب تری به نظر می رسند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: