تعداد بازدید : ۱۳۳۴
کد خبر : ۲۰۰۲۰۸
مدیرعامل کارگزاری «سی ولکس» در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
اقلامی نظیر خرما، کشمش و رب گوجه فرنگی ، با توجه به افزایش نرخ ارز طی سال گذشته که صادرات هرگونه کالا از کشور را توجیه پذیر کرده است نیز، جذابیت صادرات را دارد و قابل انجام در رینگ صادراتی بورس کالا خواهد بود.

اقلام جذاب برای عرضه در رینگ بورس کالا

به گزارش بورس نیوز، با وجود آنکه مدت بسیار کوتاهی از عمر معاملات بازار آتی پسته در بورس کالا ایران می گذرد، ولی استقبال از این بازار چشمگیر بوده است. این در حالی است که گفته می شود امسال بعضی از کشاورزان قبل از فصل برداشت محصول پسته خود را به دلالان پیش فروش کرده بودند و با راه اندازی معاملات آتی پسته در بورس کالا، با دست خالی امکان حضور در بورس کالا را نداشتند؛ ولی قطعا در ماه های آینده این بازار، بازیگران بیشتری به خود خواهد دید.

محمود رضا الهی‌فرد مدیرعامل کارگزاری سی ولکس در گفتگو با بورس نیوز در خصوص معاملات محصولات کشاورزی در بازار آتی بورس‌کالا و عرضه محصولات جدید در این بازار بیان کرد: عمده حجم داد و ستد محصولات کشاورزی در بورس‌کالا مربوط به گندم، جو و ذرت و به واسطه خرید تضمینی اقلام مزبور توسط دولت بود که از سال گذشته و به دلیل افزایش قیمت بازار محصولات مزبور و قرار گرفتن قیمت بازار بالاتر از قیمت خرید تضمینی توسط دولت ، معاملات آنها در بورس کالا متوقف شده است.

الهی فرد افزود: اقلامی نظیر خرما، کشمش و رب گوجه فرنگی ، با توجه به افزایش نرخ ارز طی سال گذشته که صادرات هرگونه کالا از کشور را توجیه‌پذیر کرده نیز، جذابیت صادرات داشته و قابل انجام در رینگ صادراتی بورس کالا خواهد بود.

وی تصریح کرد: اقلام کشاورزی در ایران به دلیل تنوع زیاد در گونه‌های محصولات تولیدی، استاندارد ناپذیری آنها برای عرضه در بورس و بویژه صادرات (از طریق بورس‌کالا و یا خارج از بورس) را مشکل می‌کند و از طرفی با توجه به اینکه فروشنده اقلام مزبور عمدتا‌‌ ‌بخش خصوصی و غیردولتی است، به‌نظر می‌رسد بایستی مزایای ملموسی برای فروشندگان قائل شد تا ترغیب به عرضه در بورس‌کالا شوند.

مدیرعامل سی ولکس اضافه کرد: ضمنا محدودیت های نقل و انتقال ارز و نحوه تسویه معاملات صادراتی را نیز باید در نظر داشت و راه حل هایی برای تسویه معاملات قابل انجام لحاظ گردد.

وی در مورد عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا گفت: در حال حاضر برای عرضه کننده بخش خصوصی در رینگ داخلی، صرفا ده درصد معافیت مالیاتی وجود ‌دارد که مزیت قابل قبولی برای عرضه کننده بخش خصوصی نیست. برای بخش دولتی و شبه دولتی نیز علاوه بر معافیت مالیاتی مذکور، معافیت از برگزاری تشریفات مزایده ( برای فروش ) و مناقصه ( برای خرید ) وجود دارد.

الهی فرد ادامه داد: در خصوص صادرات که کلا معاف از مالیات است هم باید گفت در حال حاضر صادرات از طریق بورس کالا ، هیچگونه مزیت خاصی که عرضه کننده صادراتی را به عرضه در رینگ صادراتی بورس کالا ترغیب کند ، وجود ندارد. لذا بنظر می رسد دولت بایستی تمهیدات و امتیازاتی برای ترغیب صادرکنندگان‌ به صادرات از طریق بورس کالا، بیندیشد و اجرا کند.

مدیرعامل سی ولکس در پاسخ به این سؤال که «آیا معاملات بورس کالا می تواند برای سرمایه گذاران جذاب باشد؟» گفت: در صورتی که اقلام یاد شده در بازار مشتقه بورس کالا، مورد داد و ستد قرار گرفته و با استقبال مواجه شوند، برای سرمایه گذاران جذابیت خواهند داشت . در اینصورت سرمایه گذاران می توانند توقع بازده داشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: