تعداد بازدید : ۳۶۱۹
کد خبر : ۲۰۰۴۲۴
بنزین، کوره بورس را داغ می‌کند!
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد نرخ بنزین افزایش یافت و باید منتظر موج تورمی جدید باشیم که این موضوع به نوبه خود اسباب رشد بازار سرمایه را فراهم خواهد آورد.

اثر مثبت بازار سهام از عیدی دولت

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، پس از تکذیب‌های متعدد، بالاخره دولت در یک اقدام غافلگیرانه قیمت بنزین را ۳ برابر کرد.

البته به دلیل عدم افزایش قیمت گازوییل، فعلا مشکل محسوسی برای شرکت‌های تولیدی ایجاد نمی‌شود و از بابت رشد قیمت بنزین هزینه گزافی به دامن شرکت‌ها گذاشته نمی‌شود.

نکته مهم این ماجرا، انتظارات تورمی است. افزایش قیمت بنزین همیشه در بین عامه مردم، انتظار رشد قیمت‌ها را ایجاد می‌کند. در این میان باید توجه داشت که این موضوع به دلیل تأثیر تورمی باعث رشد بازار سرمایه خواهد شد.

بررسی‌های آبسیم حاکی از آن است که پالایشی‌ها بهره چندانی از افزایش قیمت بنزین نمی‌برند و در همین ابتدای صبح "شتران" شفاف سازی زده و از عدم تأثیر این موضوع بر درآمد‌های شرکت سخن به میان آورده است. با توجه به این که نحوه محاسبه درآمد و هزینه خوراک پالایشی‌ها بر اساس قیمت‌های جهانی است، افزایش قیمت فروش مصوب (داخلی) بنزین تاثیری بر درآمد‌های این شرکت‌ها ندارد.

از طرفی، افزایش قیمت بنزین می‌تواند مقدمه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل و سایر حامل‌های انرژی باشد. در صورتی که این موضوع به سبب اثرات تورمی موجب افزایش هزینه انرژی و گازوئیل (حمل و نقل) شود، معدنی ها، سیمانی ها، و فلزاتی‌ها بیش از سایرین تحت تأثیر قرار می‌گیرند و با رشد هزینه‌های تولید مواجه می‌شوند؛ چرا که افزایش نرخ بنزین باعث کاهش یارانه دولت در بخش انرژی می‌شود.

اثر مثبت بازار سهام از عیدی دولت

به عنوان مثال، نسبت هزینه انرژی (آب، برق، گاز و سوخت) به کل فروش سال ۹۷ "بفجر" ۱۸ درصد بود. این نسبت در "مبین" ۴ درصد است. بنابراین، بین این دو رقیب، "بفجر" بیش از "مبین" اثر منفی می‌پذیرد.

به طور کلی می‌توان گفت که در وهله اول و به صورت کوتاه مدت، به دلیل اثرات تورمی ناشی از افزایش نرخ بنزین، اسباب رشد قیمت سهام شرکت‌ها فراهم خواهد شد و نقدینگی پارک شده در بانک‌ها به بازار سهام وارد شود؛ به‌خصوص آن که رشد نرخ دلار در چند روز اخیر خود سیگنال مجدد به بازار مخابره می‌کند. همواره بازار سرمایه و تورم رابطه مستقیم با یکدیگر داشته‌اند و این موضوع باعث رشد بورس و افزایش ارزش ریالی دارایی‌های شرکت‌ها خواهد شد.

سجاد جلیل وند
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
واقعا یه مشت احمق می تونن این مطالب رو چاپ کنن. آخه کل مملکت بره تو تورم تا شما چهارتا مفت خور دو قرون سود کنید؟؟ اگه سواد داشتی راجع به اثر تورمی گرانی بنزین و یا حتی گازوییل بیشتر مطالعه می کردی . دلار یه هفته داره بالا میره ولی آیا بازار بورس بالا رفته که همچنین مطلب غیر کارشناسانه ای میزنی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
سلام این حرفها بهدرد مردم نمی خورد دولت همه این ثروترا سرمه جشمش میکند وتازه طلبکار میشود از مردم ناحقی درتوزیع وفساد دولت و مقابله مردم همه جیزرا عوض میکند وروحانیرا به خودکشی میرسانذ با اذنابش
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.