تعداد بازدید : ۸۴۹
کد خبر : ۲۰۰۴۹۳
شتاب تند "میهن" در جاده زیان؛
۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
"بیمه میهن" در چند دوره مالی اخیر روندی زیانده داشت و شدت آن به قدری بود که به سرعت تمام سود انباشته سال های پیش از آن را به رنگ سرخ زیان درآورد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، زیان انباشته "بیمه میهن" در حال نزدیک شدن به نیمی از سرمایه است و تا شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت فاصله بسیار اندکی دارد.

طبق صورت‌های مالی دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور ۹۸، این شرکت با سرمایه اسمی ۱۵۰۰ میلیارد ریالی، بالغ بر ۷۰۸ میلیارد ریال زیان انباشته دارد که معادل ۴۷ درصد سرمایه است.

"بیمه میهن" در چند دوره مالی اخیر روندی زیانده داشت و شدت آن به قدری بود که به سرعت تمام سود انباشته سال‌های پیش از آن را به رنگ سرخ زیان درآورد.

نمودارهایی که میل به نزول دارند

وضعیت عملیات شرکت نیز چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. همان‌گونه که ملاحظه می‌کنید روند حق بیمه صادره از سال ۹۳ با شیب تندی به ورطه نزول افتاد و در مقابل، خسارت پرداختی رو به بالا حرکت کرد.

تا سال ۹۴ تراز درآمدی شرکت مطلوب بوده و بیش از آن که خسارت پرداخت کند، حق بیمه صادر کرده است اما؛ در سال ۹۵ ورق برگشت و در حالی که ۱۵۲۶ میلیارد ریال حق بیمه صادر کرده بود، ۲۶۳۶ میلیارد ریال خسارت پرداختی به ثبت رساند. این وضعیت در سال ۹۶ با شدت کمتر تکرار شد اما؛ در سال ۹۷ توانست اندکی بر اوضاع مسلط شود و در ۷ ماهه ابتدایی سال جاری با فاصله بسیار اندک، شرایط مثبت بر فعالیت بیمه «میهن» حکمفرما است.

نمودارهایی که میل به نزول دارند

در رتبه بندی شرکت‌های بیمه بر اساس حق بیمه صادره طبق آخرین صورت مالی منتشر شده، "بیمه میهن" رتبه نوزدهم را در بین بیست و پنج شرکت بیمه حاضر در بازار سرمایه را دارد که جایگاه مناسبی تلقی نمی‌شود.

نمودارهایی که میل به نزول دارند

در مجموع، وضعیت شرکت «بیمه میهن» مثبت ارزیابی نمی‌شود و باید راهکار‌های جدی برای افزایش حق بیمه صادره خود به کار گیرد و پرتفوی بیمه خود را تغییر دهد؛ در غیر این صورت، باید تا قبل از آن که مشمول ماده ۱۴۱ شود، به فکر افزایش سرمایه باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: