تعداد بازدید : ۱۶۱۰
کد خبر : ۲۰۰۴۵۲
خرید سهام اولویت نخست سرمایه‌گذاران؛
۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که همچنان بازار سرمایه اولویت اول سهامداران و سرمایه گذاران است و امید چندانی به دیگر بازار‌ها دیده نمی‌شود.

استراتژی سهامداران


به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، در شرایط رکود اقتصادی انتخاب یک حوزه برای سرمایه گذاری دشوار به نظر می‌رسد اما؛ در شرایط کنونی و با توجه به تغییر و تحولات اخیر از جمله افزایش قیمت بنزین، رشد نرخ ارز و بالا رفتن اثرات تورمی، بازار سرمایه می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. چرا که همچنان قیمت بسیاری از سهم‌ها با ارزش واقعی خود فاصله دارند.

در نظرسنجی آبسیم پلاس مشخص شد که درصد قابل توجهی از سرمایه گذاران بازار سهام را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، از ۴۶۱۵ شرکت کننده در نظرسنجی، ۷۰ درصد "خرید سهام" را به عنوان استراتژی خود تا پایان سال عنوان کردند.

۳۰ درصد باقی‌مانده بین ۶ بازار دیگر تقسیم شد. به این ترتیب، "سرمایه گذاری در بانک" و "خرید اوراق دولتی" هر کدام سهم ۶ درصدی در این نظرسنجی داشتند.

۵ درصد "خرید طلا و سکه" و "تجارت شخصی" را به عنوان چراغ راه خود در سال ۹۸ برگزیدند. "خرید مسکن" و "خرید خودرو" نیز ۴ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

استراتژی سهامداران

این نظرسنجی به خوبی نشان از این دارد که همچنان بازار سرمایه در نگاه سرمایه گذاران و سهامداران از چشم انداز روشنی برخوردار است و نسبت به سایر بازار‌ها استعداد بالایی برای رشد و کسب بازدهی دارد.

در این خصوص ولید هلالات رئیس هیئت مدیره شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار در گفتگو با بورس نیوز گفت:

بازار سرمایه تا پایان سال جاری با شیب کند اما؛ رو به بالا حرکت می‌کند و در این مدت، تمرکز چندانی بر صنعت خاصی نخواهد بود و به نظر می‌رسد بازی روی تک سهم‌ها باشد.

وی افزود: این تک سهم‌ها ممکن است به دلایل بنیادی، تجدید ارزیابی یا تزریق منابع، رشد قیمت را تجربه کنند. در مجموع، بر اساس شرایط کنونی، تا پایان سال نمی‌توان هیچ گروه خاصی را لیدر بازار سهام دانست اما؛ روند بازار صعودی تلقی می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار اظهار داشت: آن چیزی که می‌تواند اتفاقات سیاسی، از جمله نحوه تعامل اروپایی‌ها در مواجه با ایران، بودجه، تغییر نرخ حامل‌های انرژی و روابط چین و آمریکا، عامل‌هایی هستند که می‌توانند بازار سرمایه را تحت الشعاع قرار دهند و روند بازار را تعیین کنند. رابطه ایران با امارات نیز بر نرخ ارز اثر دارد و این نیز به نوعی دیگر، اثر خود را بر قیمت سهم‌ها نشان می‌دهد.

هلالات در خاتمه به سهامداران پیشنهاد کرد: در حال حاضر سهامداران و سرمایه‌گذاران باید کمتر از گذشته سهم معامله کنند و با دید حضور در مجمع سالانه، سرمایه گذاری کنند. امروزه سهامداران باید با این دید اقدام به خرید سهام کنند که شرکت‌ها در سال ۹۹ چقدر سود می‌سازند و در کنار آن، ریسک‌های سیاسی و اقتصادی را بسنجد و معاملات خود را بر پایه سودآوری آتی بنا کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: