تعداد بازدید : ۱۳۹۴
کد خبر : ۲۰۰۵۱۸
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
برای سرمایه گذاری باید به سراغ سهم هایی رفت که پتانسیل افزایش نرخ محصول دارند. سهم صنایع نیروگاهی و وابسته به تولید برق و تجهیزات برق نیز گزینه های جذابی برای سرمایه گذاری ۹ تا ۱۲ ماهه هستند.

صادرات‌محورها در دومینوی افزایش قیمت‌ها

به گزارش بورس نیوز، بنزین یک شبه افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی داشت و انتقادات به این افزایش قیمت ناگهانی و بررسی دوفوریتی مجلس هم نتوانست تغییری ایجاد کند. با آنکه برخی مقامات از بی اثر بودن افزایش نرخ بنزین بر قیمت سایر کالاها صحبت کرده اند و مجلسی ها هم قول نظارت بر قیمت سایر کالاها را داده اند؛ اما با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در چند دهه اخیر، ثبات قیمت ها شبیه خیالی بیش نیست. تورم اگر چه مقبول اکثر مردم نیست؛ اما تجربه نشان داده معمولا اثر تورم بر بازار سرمایه، مثبت است.

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر افزایش نرخ بنزین بیان کرد: افزایش نرخ بنزین را از چند جنبه می توان بررسی کرد. اولین جنبه، تاثیر افزایش نرخ بنزین بر انتظارات تورمی است. شاید در سبد حمل و نقل کشور و نیز سبد مصرف خانوارها، بنزین نسبت به سایر هزینه ها وزن بسیار پایینی داشته باشد؛ اما افزایش نرخ بنزین انتظارات تورمی را افزایش می دهد. بسیاری از محصولات تولیدی شرکت ها از جمله مواد اولیه سایر صنایع و محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند، با افزایش انتظارات تورمی، با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد. چرا که در چنین شرایطی عمدتا واسطه ها اقدام به خرید و دپوی بیشتری می کنند و این افزایش تقاضا، افزایش قیمت در پی خواهد داشت.

وی افزود: از طرف دیگر، وقتی دولت برای یک صرفه جویی ۳۰ هزار میلیارد تومانی، اقدام به افزایش نرخ بنزین کرده و تبعات آن را هم پذیرفته؛ احتمالا کسری بودجه دولت ادامه دارد و در آینده ای نزدیک، اصلاح قیمت ها در مورد سایر حامل های انرژی هم شامل خواهد شد. مهم تر از افزایش نرخ بنزین برای بازار سرمایه، افزایش نرخ احتمالی گاز و گازوئیل است. حمل و نقل در کشور ما، گازوئیل محور است و بعید نیست که در روزهای نه چندان دور، نرخ گازوئیل هم افزایش یابد و هزینه های حمل و نقل صنایع را دستخوش تغییر کند.

گرجی آرا اضافه کرد: علاوه بر این، تا چند ماه قبل بسیاری از مقامات از جمله وزیر نفت و سخنگوی دولت و... در مصاحبه های رسمی خود به صراحت اعلام کرده بودند خبری از افزایش نرخ بنزین نیست. انتشار اطلاعات ناقص از سوی نهادهای دولتی (حتی بانک مرکزی هم اخیرا در ارایه اطلاعات آماری، عملکرد قابل قبولی ندارد) باعث بی اعتمادی مخاطب شده و اگر بعد از این صحبتی از کنترل نرخ ارز و کالاهای اساسی و... مطرح شود، مردم باور نکرده و این بی اعتمادی، خود سبب افزایش انتظارات تورمی خواهدشد. تحلیلگران هم در شرایط عدم شفافیت اطلاعات، بدترین سناریوی ممکن را در تحلیل های خود لحاظ خواهند کرد.

گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری

این فعال بازار سرمایه در رابطه با تاثیر این اتفاقات بر بازار سرمایه گفت: بیش از موضوع اصلاح نرخ بنزین، انتظارات تورمی ناشی از این موضوع، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در مرحله نخست، صنایعی که محصول تولیدی آنها با نرخ ارز نیمایی قیمت گذاری می شود و عمدتا واسطه ها از صادرات این محصولات با ارز آزاد و مابه‌التفاوت نرخ ارز نیمایی و ارز آزاد کسب سود می کنند (همچون بعضی محصولات فلزی، پتروشیمی، سیمان و غذایی )، با افزایش تقاضا مواجه شده و در واقع بابت افزایش مقداری حجم فروش، منتفع خواهندشد. بنابراین صنایع صادرات محور و وابسته به نرخ ارز، گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری خواهند بود.

وی اضافه کرد: همچنین با اصلاح نرخ بنزین، اصلاح نرخ سایر حامل های انرژی هم بسیار محتمل است. به لحاظ سرمایه های اجتماعی، اصلاح نرخ بنزین سخت ترین کار برای دولت بود و به نظر می رسد افزایش نرخ بنزین آغاز دومینوی افزایش نرخ در حامل های انرژی بوده است. اصلاح نرخ بنزین، پایان ماجرا نیست و دولت برای کسری بودجه، چاره ای جز اصلاح نرخ حامل های انرژی ندارد و در غیر این صورت، فشار تورمی ناشی از کسری بودجه دولت به مراتب ملموس تر از فشار تورمی ناشی از افزایش نرخ حامل های انرژی خواهد بود. بنابراین برای سرمایه گذاری باید به سراغ سهم هایی رفت که پتانسیل افزایش نرخ محصول دارند. سهم صنایع نیروگاهی و وابسته به تولید برق و تجهیزات برق نیز گزینه های جذابی برای سرمایه گذاری ۹ تا ۱۲ ماهه هستند.

Majd
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
اینا حتما برقو صدتا چیز دیگرو گرون میکنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
سلام دولت کسری بودجه دارد حقوق ومزایا ومخارج خودشراکم کند نه اینکه هرروز به مخارج تجملاتی خودش اضافه کند همین مجلس اینهمه خرج رودست مردم میکذارد نبودنش بهتراز بودنش هست مجلس برتجمل وبر خرج واشرافی که مربوط به جمهوری اسلامی نیست مجلس تعطیل کنید ودانشکاه دولتیش کنیذ بهتراست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: