تعداد بازدید : ۱۷۸۷
کد خبر : ۲۰۰۷۱۰
در گفتگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
هنوز هیچ اقدامی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰دولتی دارو صورت نگرفته و حداقل تا پایان سال جاری، خبری از حذف ارز دولتی دارو نخواهد بود

پشت چشم نازک‌کردن دارویی‌ها

به گزارش بورس نیوز، گویا ارز دولتی تخصیص‌یافته به شرکت‌های دارویی بیشتر از جنس روبل و یوآن است و این موضوع، گاه برای دارویی‌ها دردسرساز میشود. همچنین بعد از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، به نظر می‌رسد دولت دلار ۴۲۰۰ تومانی را به‌تدریج حذف خواهد کرد. ضمن اینکه برخی مسئولان هم در صحبت‌های خود از حذف ارز دولتی دارو سخن گفته‌اند.

محمود نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در گفتگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: شکی نیست که اگر ارزی در اختیار دولت باشد، تأمین ارز دارو در اولویت پرداخت‌ها قرار دارد اما؛ ارز‌های موجود در کشور، ارز دریافتی بابت فروش نفت بوده و ممکن است ارز‌هایی مانند "یوآن"، بیشتر موجود باشد و به‌هرحال چاره‌ای جز فعالیت با داشته‌های موجود در شرایط فعلی نیست.

دولت به سبب کسری بودجه از عهده پرداخت مابه‌التفاوت به بیمه‌ها برنیاید و مردم دچار مشکل شوند.

وی افزود: شرکت‌های دارویی مشکلی بابت تخصیص ارز دولتی ندارند و البته نگرانی از بابت کمبود دارو یا مواد اولیه دارو نداریم.

نجفی عرب در رابطه با احتمال حذف ارز دولتی گفت: هنوز هیچ اقدامی در مورد حذف ارز دولتی دارو صورت نگرفته و حداقل تا پایان سال جاری، خبری از حذف ارز دولتی دارو نخواهد بود؛ حوزه کارشناسی صنعت دارو (اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان) چندان رغبتی به تخصیص ارز دولتی به این صنعت ندارند و وزارت بهداشت نیز چندان موافق تخصیص ارز دولتی به دارو نیست.

مابه‌التفاوت ارز دولتی و ارز نیمایی را به بیمه‌ها تزریق کنند.

این فعال دارویی افزود: بهتر است به‌جای پرداخت ارز دولتی، اجازه دهند صنعت دارو با ارز نیمایی فعالیت کند و قیمت دارو متناسب با ارز نیمایی، تعدیل شود. در مقابل، دولت مابه‌التفاوت ارز دولتی و ارز نیمایی را به بیمه‌ها تزریق کند تا بار افزایش قیمت دارو، بر دوش مصرف‌کنندگان افکنده نشود.

وی افزود: منطقاً بعد از حذف ارز دولتی دارو، کمی زمان لازم است تا نرخ دارو‌ها اصلاح گردد؛ اما در صورت حذف ارز دولتی، بازار دارو تا زمان اصلاح نرخ دارو‌ها متناسب با نرخ ارز نیمایی دچار مشکلی نخواهد شد؛ چراکه شرکت‌های دارویی عمدتاً برای مصرف چند ماه شان، مواد اولیه با ارز دولتی دپو کرده‌اند.

وی در رابطه با دلایل مقاومت بر سر حذف ارز دولتی دارو اظهار کرد: وضعیت پوشش‌های بیمه‌ای در کشور ما مناسب است و دولت هم در تلاش است تا درصد اندکی از جمعیت کشور را که تحت پوشش بیمه قرار ندارند، تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهد؛ برخی نگران هستند که مبادا بعد از حذف ارز دولتی دارو، دولت به سبب کسری بودجه از عهده پرداخت مابه‌التفاوت به بیمه‌ها برنیاید و مردم دچار مشکل شوند.

وی در خاتمه تصریح کرد: صنعت دارو در حال حاضر اوضاع مناسبی دارد و فروش شرکت‌های دارویی رشد مطلوبی داشته است. ضمن اینکه بازدهی صنعت دارو هم در بازار سرمایه چشمگیر بوده و جایی برای نگرانی سهامداران دارویی نیست.

آریو
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
به درستی حذف ارز ترجیحی برای کالاهای وارداتی، و حذف نظام چند نرخی ارزی به نفع اقتصاد و جلوگیری از هدر رفت منابع اقتصادی کشور است
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: