تعداد بازدید : ۹۸۱
کد خبر : ۲۰۱۱۶۰
سیاهی دوده‌های این شرکت کم شد؛
۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
در حالی که وضعیت سودآوری سال گذشته در سال جاری تکرار نشده، امید‌های "شکربن" برای عبور از سطوح گذشته بالا است.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «کربن ایران» عملکرد مطلوبی در سال‌های اخیر داشته و با سودسازی‌های مداوم خود توانسته به سود انباشته قابل توجه دست یابد؛ به گونه‌ای که تا پایان شهریور ماه سال ۹۸ نسبت سود انباشته به سرمایه اسمی به بیش از ۲ برابر رسیده است.

بر اساس این گزارش، در حالی که سرمایه این شرکت ۲۵۰ میلیارد ریال است، سود انباشته به مبلغ ۶۱۵ میلیارد ریال را دارد.

همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، در سال ۹۶ جهش بلندی در سودسازی رقم خورد که در سال ۹۷ این اقدام با شدت بیشتری تکرار شد. در صورتی که شرکت بتواند بر هزینه‌های خود کنترل بیشتری داشته باشد، می‌تواند با توجه به رشد درآمد‌های عملیاتی، به این روند ادامه دهد.

نسبت جاری "شکربن" نیز در شرایط نسبتا مطلوبی قرار داشته و ارقام درج شده در ترازنامه عدد ۱.۳درصد را برای این نسبت مهم مالی به نمایش گذاشته است.

این دوده‌ساز تا پایان هفتمین‌ماه از سال جاری ۱۵۹۴میلیارد ریال درآمد فروش به بار نشاند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۶درصدی دارد که اصلی‌ترین و تنهاترین علت افزایش درآمدها، رشد نرخ فروش دوده صنعتی بوده و تناژ فروش با افت مواجه شده است.

نکته جالب توجه آن است که "شکربن" پیش‌بینی کرده تا پایان سال جاری ۳۱هزار تن دوده صنعتی را بفروش رساند در حالی که در سال۹۷ بیش از ۳۶هزار تن فروش انجام داده بود.

برپایه این گزارش، شرکت باید تمام ظرفیت خود را به کار گیرد تا به فروش بودجه شده دست یابد که در صورت تحقق این امر و با توجه به رشد نرخ فروش دوده، شاهد جهش بلند درآمد‌ها نسبت به سال گذشته خواهیم بود.

آبسیم پلاس رفتار معامله گران در نماد "شکربن" را به نظرسنجی گذاشت و بر اساس نتایج آن، ۵۹ درصد اعلام خرید و باقی شرکت کنندگان اعلام موقعیت فروش در این سهم کردند.

بررسی معاملات سهم از ابتدای سال جاری تا به امروز نشان می‌دهد که حقوقی‌ها ۳.۵میلیون سهم "شکربن" را به حقیقی‌ها فروختند و در مجموع به سمت خروج حرکت کردند.

این سهم از ابتدای سال جاری تا پایان سومین روز آذر ماه حدود ۸۱درصد بازدهی عاید سهامداران خود کرده و در سال گذشته که رکوردشکنی کرد و ۳۱۸درصد بر ارزش هر سهم خود افزود.

در مجموع، "شکربن" از جمله سهم‌های بازار سرمایه بوده که اغلب بیش از شاخص‌کل بازدهی داشته و از این رو انتظار می‌رود این رخداد در سال جاری نیز تکرار شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: