تعداد بازدید : ۱۲۷۷
کد خبر : ۲۰۱۳۲۵
مدیرعامل شرکت منظومه نگاران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
زبان basis core ، ابزار توسعه برای کسب و کارهای اینترنتی است و همان کاری که تا کنون با کمک زبان PHP انجام می شده، بعد از این با زبان BasisCore انجام خواهد شد.

به گزارش بورس نیوز، تحریم ها اگرچه چالشی بر سر راه توسعه بسیاری از حوزه ها از جمله حوزه وابسته به نرم افزارهای جهانی بوده؛ اما تلاش هایی هم در راستای کاهش وابستگی خارجی صورت گرفته که بعضی از آنها نتایج مثبتی در پی داشته است.
از جمله شرکت های فعال در این عرصه، "شرکت منظومه نگاران" بوده که موفق به ارایه یک زبان برنامه نویسی کاملا بومی شده است.


"حمیدرضا اعتدال مهر" مدیرعامل شرکت منظومه نگاران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که در روند اجرای پروژه های تحت وب وجود داشت، شرکت حدود ۱۰ سال پیش تصمیم گرفت زبان جدیدی را توسعه دهد. این اقدام، ادعای بزرگی بود و در سایر کشورها معمولا چنین پروژه هایی توسط دانشگاه ها یا شرکت های بسیار بزرگ اجرا می شد.


وی افزود: تکنولوژی توسعه وب سایت ها در کشور ما، ضعیف است. با توجه به تعداد زیاد مشتریان شرکت ، بنا شد ابزاری بسیار ساده برای توسعه وبسایت تولید شود و این پروژه از اینجا آغاز شد و خوشبختانه به نتیجه دلخواه هم رسیدیم. این پروژه در حال حاضر به بهره برداری رسیده و حدود هزار وبسایت و اپلیکیشن تحت وب، به نرم افزار شرکت متصل شده اند. از آنجا که این پروژه می تواند برای سایر مجموعه ها هم کارایی داشته باشد، تصمیم به اعلام عمومی این پروژه گرفتیم.


اعتدال مهر ادامه داد: در سال ۱۳۹۵ شرکت منظومه نگاران موفق به ثبت این پروژه به عنوان زبان و وب سرور BasisCore از معاونت علمی و فناوری رییس جمهور شد و در پارک فناوری پردیس، پایگاه داده ای برای این پروژه ایجاد شد. اما عدم انطباق کافی تشکیلات پارک فناوری پردیس با این پروژه، منجر به شکست این برنامه شد. در نهایت در حال حاضر مشغول برنامه آموزش سیمتکس این پروژه هستیم تا اشخاصی که تمایل دارند، از امکانات این پروژه استفاده کنند.


مدیرعامل شرکت منظومه نگاران در خصوص روش تامین مالی اجرای این پروژه گفت: این مجموعه جهت اجرای این پروژه، تاکنون از بودجه شخصی استفاده کرده و از طرف نهادهای ذیربط هیچ حمایتی از این پروژه بعمل نیامده است. این پروژه، در واقع ابزاری برای تسهیل تولید فرآیندهای تحت وب است.


وی ضمن تاکید بر کاهش مشکلات اکوسیستم فرآیندهای تحت وب با کمک این پروژه، گفت: در شرایط فعلی، نرم افزارها شامل دو گروه هستند. گروه اول، نرم افزارهایی که تحت لیسانس یک شرکت معتبر قرار دارند و از پشتیبانی فنی شرکت خارجی برخوردارند. نرم افزارهای تحت ویندوز عمدتا جزو گروه اول هستند. گروه دوم، نرم افزارهای کد باز یا Open Source هستند که معمولا رایگان بوده و پشتیبانی فنی هم ندارند. نکته اینجا است که نرم افزارهای گروه اول در کشور ما به سبب شرایط تحریم، عمدتا نسخه اصلی نبوده و Crack شده اند. بنابراین شرکت های ایرانی بعد از صرف هزینه و خرید و نصب این نرم افزارها، در صورت بروز مشکل، از پشتیبانی فنی شرکت اصلی برخوردار نخواهند بود.
گروه دوم هم اگرچه رایگان هستند، ولی مدیران سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب جهت استفاده از این نرم افزارهای کد باز رایگان، باید توسط یک شرکت برنامه نویس، نرم افزارهای Open Source را پیاده سازی و نگهداری کنند که این اقدام هم مستلزم صرف هزینه است.
از این رو شرکت منظومه نگاران تصمیم به اجرای پروژه ای جهت رفع این نقیصه ها گرفت.


وی اضافه کرد: این در حالی است که زبان برنامه نویسی BasisCore هم از پشتیبانی فنی برخوردار است و هم توسط یک شرکت حقوقی که در ایران ثبت شده، گارانتی شده است. امکانات این نرم افزار کاملا ایرانی است و نیاز بسیاری از شرکت ها را برطرف خواهد کرد. زبان basis core ، ابزار توسعه برای کسب و کارهای اینترنتی است و همان کاری که تا کنون با کمک زبان PHP انجام می شده، بعد از این با زبان BasisCore انجام خواهد شد.

مزایای basiscore
مدیرعامل شرکت منظومه نگاران در رابطه با مزایای زبان basiscore گفت: به هر حال گزینه های متعددی برای توسعه نرم افزارهای تحت وب وجود دارد. اما مزیت استفاده از این زبان برنامه نویسی ، نگهداری، توسعه و بروزرسانی نرم افزار، طبق قرارداد با شرکت منظومه نگاران خواهد بود و به لحاظ حقوقی، استفاده کنندگان از این نرم افزار دغدغه ای بابت ایفای مسوولیت منظومه نگاران نخواهند داشت. علاوه بر این، طراحی این نرم افزار به شکلی است که کاملا فعالیت تجاری را از خطوط کاری جدا کرده است.


وی افزود: به طوری که اشخاصی که در حوزه UI فعالیت دارند، فعالیت تجاری شان کاملا از اشخاصی که در حوزه داده ها کار می کنند، جدا بوده و این تفکیک به خاطر معماری زبان برنامه نویسی، امکانپذیر شده است. اشخاصی که به ساده ترین و ابتدایی ترین دانش توسعه نرم افزارهای تحت شبکه HTML و CMS آشنایی داشته باشند، ظرف مدت حداکثر یک ماه کار با این نرم افزار را آموزش دیده و وارد بازار کار خواهند شد. این در حالی است که در مورد سایر نرم افزارها، این کار تقریبا ۱ سال به طول می انجامد.


وی اضافه کرد: شرکت منظومه نگاران به شکلی مداوم در حال توسعه این اکوسیستم است تا افراد دیگر ترغیب به استفاده از این نرم افزار شوند. مانند تمامی زبان های برنامه نویسی کارآمد و ناکارآمد در دنیا، امیدواریم این فرصت به دانشجویان کشور داده شود که با اطلاعات زبان برنامه نویسی طراحی شده توسط شرکت منظومه نگاران، بعنوان یک طرح ایرانی آشنا شوند. قطعا انتخاب نهایی توسط بازار صورت خواهد گرفت؛ ولی این طرح به دلیل سادگی، قابلیت ارایه در مدارس و دانشگاه ها را دارد.


اعتدال مهر در رابطه با مشکلات و موانعی که بر سر راه اجرای پروژه شرکت منظومه نگاران و پروژه های مشابه وجود دارد اظهار کرد: قانونگذار هیچ اشتیاقی به حمایت از طرح ها و پروژه های این حوزه نشان نمی دهد. پروژه های بزرگی مشابه پروژه زبان برنامه نویسی شرکت منظومه نگاران، معمولا توسط دانشگاه ها اجرایی می شود که در کشور ما چنین روالی مرسوم نیست و فعالان این حوزه می بایست از سرمایه شخصی خود در چنین پروژه هایی سرمایه گذاری کنند.


وی افزود: سرمایه گذاری در چنین پروژه هایی برای سرمایه گذاران خصوصی توجیه اقتصادی ندارد و معمولا شرکت هایی که اقدام به سرمایه گذاری در پروژه های خلاقانه می کنند، ریسک زیادی متحمل می شوند؛ ولی موفقیت احتمالی این پروژه ها و طرح های خلاقانه در حوزه استارت آپ ها هم می تواند بازدهی زیادی نصیب سرمایه گذاران کند.

مهدی
France
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
روزی روزگاری زبانی به اسم Python ساخته شد و چندین ساله نتونسته رکورد PHP رو بزنه (کاری به آینده ندارم) اما چندسال بعدش یک زبان زپرتی به اسم basiscore ساخته شد که توانست یک شبه جایگزین PHP بشه !!!

جایگزین PHP رو خوب اومد :)))
اعتماد به سقف این ها منو کشته !!!
مهدی
France
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
روزی روزگاری زبانی به اسم Python ساخته شد و چندین ساله نتونسته رکورد PHP رو بزنه (کاری به آینده ندارم) اما چندسال بعدش یک زبان زپرتی به اسم basiscore ساخته شد که توانست یک شبه جایگزین PHP بشه !!!

جایگزین PHP رو خوب اومد :)))
اعتماد به سقف این ها منو کشته !!!
Solo
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
مهدی عزیزم python زبان برنامه نویسی فقط برای web نیست که اون رو با php مقایسه میکنی
python رو با c++ و زبان های مرجع تر مقایسه میکنند

ولی در کل متاسفانه به قدری در کشور شاهد اتفاقات مختلف که برای سود جویی از مردم و بوجه کشور بودم که دیگه اگرم یه شرکت یا تیم واقعا هم کاری انجام بده که ارزشمند باشه به چشم نمیاد من با همین اندک علمی که دارم Webserver و زبان basis core رو تست کردم و ظاهرا 700 website رو وب سرورشون همین الان up هست این نشون میده که حداقل کار میکنه و مثل خیلی چیزایی که شنیدیم تو کشور عزیزمون ساختگی یا حرف نیست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: