تعداد بازدید : ۲۴۶۰
کد خبر : ۲۰۱۴۲۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
نباید سرمایه‌گذاران، به نوسان‌گیری کوتاه مدت از سهم‌ها اکتفا کنند بلکه باید به سمت سرمایه‌گذاری بلندمدت گام بردارند.

خوشبینی به افزایش نرخ ارز و تورم، محرک رشد بازار

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه روز سبزی را پشت سر گذاشت و با صعود ۱۱۶۶ پله ای شاخص کل معاملات امروز بورس تهران پایان یافت. افزایش نرخ ارز کاغذی در بازار آزاد ظاهرا یکی از محرک های رشد بازار بوده است. دلار در بازار آزاد به محدوده ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

احسان پیران کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص پیش بینی وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بعد از رشد شارپ بازار و لمس محدوده ۳۳۰ هزار واحدی شاخص کل، حجم عرضه‌ها در بازار شدت گرفت و قیمت سهم ها روند نزولی به خود گرفت اگرچه در این فاصله شاخص کل روزهای مثبتی هم به خود دید؛ ولی این مثبت ها عمدتا ناشی از رنج مثبت در نمادهای شاخص ساز بازار بود و بسیاری از سهامداران خرد که در قیمت های بالا اقدام به خرید کرده بودند، متحمل زیان شدند.

وی افزود: در حال حاضر در موقعیتی قرار داریم که روند کلی بازار سرمایه، صعودی است. نرخ ارز شیب افزایشی دارد و خوش‌بینی به افزایش نرخ ارز و انتظارات تورمی، بازار را مثبت کرده است. اما نکته اینجا است که بسیاری از سهم های کوچک و متوسط بازار هنوز از سقف های قیمت قبلی (سقف قیمتی که در ۲_۳ ماه گذشته آن را لمس کرده بودند) فاصله دارند و بعضی سهامداران، در زیان هستند. بنابراین به محض افزایش قیمت ها و لمس مجدد سقف قیمت های قبلی، احتمالا عرضه ها افزایش خواهد یافت. با این شرایط، به نظر می رسد روند بازار سرمایه تا پایان سال جاری، مثبت است؛ اما دوره اصلاح هم در پیش خواهیم داشت.

پیران در توصیه به سهامداران گفت: در شرایط فعلی اکثر سرمایه گذاران، به نوسان گیری کوتاه مدت از سهم ها اکتفا می کنند. اما اگر به بازار سرمایه با دید میان مدت (۳ تا ٤ ماهه) نگاه کنیم، بازار سرمایه پتانسیل رشد خواهد داشت. اما روزهای مثبت بازار و صف های خرید، زمان مناسبی برای خرید نیست و بهتر است سرمایه گذاران در منفی ها اقدام به خرید کنند. احتمالا ظرف ۲ هفته آینده، شاهد اصلاح قیمت در بعضی سهم ها باشیم و بعد از آن، بازار مجددا وارد مدار صعودی خواهد شد.

وی در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: در اوضاع کنونی، سهم شرکت هایی که وابستگی به خارج از کشور ندارند و بازار مصرف کاملا داخلی دارند، گزینه های مناسب تری برای سرمایه گذاری خواهند بود. منفی های سهم های گروه غذایی، ساختماني و سهم هايي كه به رغم ريزشي شده اند برای خرید، جذاب هستند.

نظر کارشناسان دیگر بازار سرمایه را اینجا بخوانید.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
سلام دلایل رشد بازار اینها نیست موارد مهمتر هست دارد ادرس غلط میدهد این نوع که این تحلیلکر کفته براساس رفتار خزانهداری امریکاهست که با واقعیات داخلی اقتصاد ایران خیلی فاصله دارد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: