تعداد بازدید : ۱۱۳۵
کد خبر : ۲۰۱۴۵۲
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
مالیات دهندگان با پرداخت مالیات بیشتر، انتظار شفافیت بیشتر دارند و دولت باید خود را برای شفافیت بالا، آماده کند.

دسترسی دولت به حساب های بانکی مردم به یک شرط!

به گزارش بورس نیوز، معاون وزیر تعاون اعلام کرده دسترسی به ریز حساب های بانکی، شرط دولت برای پرداخت یارانه معیشتی از ماه بعد خواهد بود.

لطفعلی بخشی اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: هم اصلاح قیمت بنزین و هم اصلاح یارانه اقشار ضعیف، صحیح بود؛ اما به نحوه اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و پرداخت یارانه معیشتی به مردم ایراداتی وارد است.

وی افزود: در تمامی کشورهای دنیا، دولت ها حق دسترسی و نظارت بر حساب های بانکی افراد جامعه را دارند و اگر دولت چنین تقاضایی داشته باشد، این خواسته غیرمنطقی نیست. در عصر تکنولوژی نظارت بر حساب های بانکی و تفکیک حساب هایی که گردش مالی بیش از یک سقف تعریف شده داشته باشند، اصلا کار سختی نیست. بنابراین اگر شخصی خود را واجد شرایط دریافت یارانه می داند، منطقا نباید مخالف دسترسی به حساب بانکی توسط دولت باشد و دولت هم حق دارد که بداند آیا افرادی که یارانه دریافت می کنند، مستحق دریافت یارانه هستند یا خیر؟ اگر موضوع شرط دسترسی به حساب بانکی افراد برای پرداخت یارانه صحت داشته باشد، اصلا شرط عجیبی نیست.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه گفت: در حال حاضر هم بانک ها تراکنش های بالا را به اداره دارایی گزارش می دهند و احتمالا در آینده، نظارت بر تراکنش های بانکی با دقت بیشتری انجام خواهد شد. اما اصولا دریافت مالیات از مردم بر اساس میزان درآمدها و دارایی های آنها، اقدام مناسبی است که در تمام کشورها رواج دارد. فقط نکته اینجا است که اگر دولت اقدام به اخذ مالیات از تمام درآمدهای مردم کند، باید در مورد نحوه مصرف این مالیات هم شفاف عمل کند. رویکرد دولت، تقویت سیستم مالیاتی است؛ اما در تمامی کشورهای دموکراتیک دنیا، دولت ها موظف هستند در خصوص چگونگی مصرف درآمد مالیاتی شفاف سازی کنند و نمی توانند هر طور تمایل داشتند، درآمدهای مالیاتی را مصرف کنند.

بخشی تصریح کرد: انقلاب های بزرگ جهان به خاطر مالیات صورت گرفته و ارتباط مستقیم بین میزان مالیات ها با درجه دموکراسی و شفافیت دولت ها وجود دارد. در کشور ما، دولت ها مطلقا شفاف عمل نمی کنند و در مورد هزینه های انجام شده توضیح نمی دهند. ضمن اینکه اگر شفافیت کافی ایجاد شود، نظام مالیاتی هم عادلانه تر شده و افرادی که درآمد بالاتری دارند، مالیات بیشتری پرداخت خواهند کرد. در این صورت، مالیات دهندگان با پرداخت مالیات بیشتر، انتظار شفافیت بیشتر دارند و دولت باید خود را برای شفافیت بالا، آماده کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: