تعداد بازدید : ۱۳۷۶
کد خبر : ۲۰۱۵۳۳
آیا گرانی از کابل‌های برق این شرکت عبور می‌کند؛
۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
مدتی است نماد‌های برقی فشار تقاضا را در نیروگاه‌های خود می‌بینند که شاید علت آن امید سهامداران به یک اتفاق پس از چهار سال باشد.

ولتاژ قوی تقاضا در «بجهرم» و «وهور»

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، طی روز‌های گذشته وضعیت معاملات در دو نماد "بجهرم" و "وهور" در ترازوی نظرسنجی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، نیمی از سهامداران در نماد «بجهرم» موقعیت خرید را انتخاب کردند و نیم دیگر در سمت عرضه ایستادند.

ولتاژ قوی تقاضا در «بجهرم» و «وهور»

نگاهی به معاملات این سهم در روز یک‌شنبه که نظرسنجی برگزار شد نشان می‌دهد که ۱۵۶۸ خریدار در مقابل ۴۹۷۰ فروشنده صف آرایی کردند که دو حقوقی در سمت عرضه و چهار حقوقی در سمت تقاضا ایستادند. در نهایت، در آن روز قیمت هر سهم «بجهرم» ۱.۷ درصد افت کرد اما؛ در روز‌های بعد از آن، وارد فاز صعود شد و در معاملات روز گذشته و امروز شاهد صف خرید و همچنین حجم معاملات بالا هستیم.

در مجموع، «بجهرم» از زمان ورود بازار سرمایه در سومین روز مهر ماه ۹۸ تا به امروز رشد قیمت ۳۴ درصدی داشته است.

حقوقی‌ها نیز در این امر خودی نشان دادند و ۱۴۱ میلیون سهم از این شرکت را به حقیقی‌ها واگذار کردند.

دیگر هم‌گروهی «بجهرم» نیز وضعیت مشابهی دیده می‌شود و در معاملات ششمین روز آذر ماه، همانند دو روز گذشته، شاهد صف خرید در «وهور» هستیم.

«وهور» در حالی در معاملات روز گذشته با صف خرید قابل توجه روبرو شد که در مدت سپری شده از سال جاری بازدهی جالب توجه ۲۹۴ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رسانده که ظاهرا این رالی همچنان ادامه دارد.

روز گذشته نماد «وهور» به نظرسنجی گذاشته شد و ۵۳ درصد افراد ابراز تمایل به خرید این سهم نیروگاهی کردند.

ولتاژ قوی تقاضا در «بجهرم» و «وهور»

نیم نگاهی به معاملات حقوقی‌ها در این سهم حاکی از آن است که بیش از ورود، تمایل به خروج داشته‌اند و بالغ بر ۸۷ میلیون سهم را به حقیقی‌ها فروخته‌اند.

یکی از دلایل توجه سهامداران و سرمایه‌گذاران به این دو سهم، موضوع افزایش قیمت برق در بورس انرژی باشد. باید توجه داشت که نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها از سال ۹۴ اصلاح نشده و ثابت بوده؛ در حالی که قیمت تمامی کالا‌ها و خدمات در این مدت افزایش قابل توجهی داشته‌اند.

البته این نکته را نیز باید مدنظر داشت که اوج تقاضای برق در فصل تابستان بوده و نیروگاه‌ها بخش عمده فروش خود را از دست داده‌اند. در واقع، اگر نرخ برق همان‌طور که وعده داده شده بود، پیش از تابستان اصلاح شده بود، درآمد نیروگاه‌ها رشد قابل توجهی را تجربه می‌کردند.

طبق مصوبه شورای اقتصاد، اصلاح سقف قیمت بازار برق باید در اردیبهشت ماه انجام می‌شد که تاکنون به تاخیر افتاده است.

شایان ذکر است که بررسی‌های کارشناسی سندیکا و وزارت نیرو منتج به افزایش نرخ بیش از ۱۰۰ درصدی شده؛ حال با چه میزان موافقت شود هنوز در هاله‌ای از ابهام است!

نگاهی به شرکت‌های فعال در حوزه برق حاضر در بازار سرمایه حاکی از آن است که «بزاگرس» بیشترین حاشیه سود خالص را دارد و از مزیت رقابتی بیشتری نسبت به سایر رقبا برخوردار است. «بمپنا» و «دماوند» با حاشیه ۵۸ و ۵۴ درصدی در رتبه‌های دوم و سوم ایستاده‌اند.

در این بین، بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده «وهور» حاشیه سود خالص ۵۱ درصدی و «بجهرم» ۳۷ درصدی دارد.

ولتاژ قوی تقاضا در «بجهرم» و «وهور»

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: