تعداد بازدید : ۱۱۵۱
کد خبر : ۲۰۱۵۹۰
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
پرداخت عادلانه یارانه ها یعنی یارانه بین تمامی مردم به مساوات تقسیم شود و دولت به جای قطع یارانه اقشار مرفه جامعه، از طریق اصلاح و تقویت سیستم مالیاتی، از ثروت این افراد مالیات اخذ کند.  

پرداخت یارانه ها عادلانه نیست!

به گزارش بورس نیوز، اخبار مربوط به طرح سهمیه بندی بنزین تمامی ندارد و روز گذشته، دولت از تصمیم جدیدی رونمایی کرد. پرداخت یارانه معیشتی به خانوارها از ماه آینده به شرط دسترسی به حساب های بانکی افراد! 

 

علی سعدوندی اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با پرداخت یارانه به مردم موافق هستم؛ اما پرداخت عادلانه یارانه ها یعنی یارانه بین تمامی مردم به مساوات تقسیم شود و دولت به جای قطع یارانه اقشار مرفه جامعه، از طریق اصلاح و تقویت سیستم مالیاتی، از ثروت این افراد مالیات اخذ کند.  

وی افزود: پرداخت یارانه به شیوه کنونی صحیح نیست. معتقدم حتی باید یارانه های غیر مستقیم هم حذف شود و بسیاری برنامه های جبرانی متوقف گردد و کل یارانه ها در سیستمی کاملا شفاف بین تمام مردم نقدى توزیع شود. حتی افرادی که جزو دهک های بالای درآمدی کشور هستند، می بایست از یارانه برخوردار باشند و دولت با استفاده از ابزار مالیاتی، از درآمدها و مصارف و سرمایه های این افراد، مالیات اخذ کند. ما در گذشته تجربه موفقی در این مورد داشتیم و طرح پرداخت يكسان درآمد پایه به تمامی افراد جامعه این روزها مورد توجه اقتصاددانان جهانی قرار دارد. اما تجربه موفق گذشته که می توانست الگوی اقتصادهای جهانی هم باشد، با برخی رفتارها و سیاست های نادرست خدشه دار شد. برخورداری مردم از یک درآمد حداقلی، امکان توسعه فردی را فراهم می کند و اقتصاد کشور، اوضاع مساعدترى خواهد داشت.

سعدوندی ضمن انتقاد به این شیوه دولت در پرداخت یارانه گفت: در چند هفته اخیر، مرتبا تصمیماتی در حوزه اقتصاد کشور اتخاذ شد که به بی اعتمادی مردم نسبت به سیاست های دولت منجر شد. تغییر در مقررات بازار پایه فرابورس، شروع موجی از بی اعتمادی در بین اهالی بازار سرمایه بود و بعد از آن هم طرح سهمیه بندی بنزین و قطع اینترنت و اخیرا هم موضوع پرداخت یارانه به شرط دسترسی دولت به حساب بانکی افراد، به این بی اعتمادی دامن زد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در رابطه با دغدغه هایی که برخی افراد نسبت به بررسی ریز حساب های بانکی توسط دولت دارند، اظهار کرد: به هر حال دولت با کسری بودجه مواجه است و در این شرایط به جای توسعه نظام های اقتصادی، قصد بازتوزیع درآمد به سمت خود و اقشار ضعیف جامعه را دارد. البته این شیوه اجرا بیش از هر چیز، امنیت را خدشه دار کرد. در شرایطی که به سبب تحریم ها و رشد اقتصادی منفی ۹.۵ درصدی و تورم شدید، مردم تحت فشار قرار دارند؛ انتظار رفتار سنجیده تری از مسوولان می رود.

اینجا بخوانید؛ چه صنایعی از بودجه 99 منتفع خواهند شد؟

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
سلام.....
آیا بازنشسته ای که 2 میلیون تومان مستمری از تامین اجتمایی میگیرد .
از لیست کمک معیشت باید حذف شود؟؟؟؟؟
آیا مطمئن هستید به عدالت رفتار کرده اید؟؟؟؟؟
و مدیون خانواری نشده اید ؟؟؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
دولت با مردم صادق نیست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
پول نفت مفت برای بیکاران . افراد فعال شده اند حمال و مالیات بده .آفرین به برنامه ریزان. مگر پول نفت مال همه مردم ایران نیست؟
من
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
آقای روحانی، مثلا آخوند هم هست. ظاهرا چیزی از گفته های امام علی در این نشنیده!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: