تعداد بازدید : ۹۵۵
کد خبر : ۲۰۲۱۶۱
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
سال ۹۹ را نمی توان سال خوبی برای آن دسته از شرکت های بزرگ دانست که از مزایایی چون خوراک یا انرژی ارزان یا معافیت مالیاتی منتفع هستند.

امکان افزایش یک واحد P/E بازار تا پایان سال

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه در چند روز گذشته، رشد مناسبی داشته و شاخص کل بخشی از قله های از دست رفته را دوباره از آن خود کرده است. اتفاقاتی مثل افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و نیز، انتظار تشدید تورم کالاها در ماه های آینده از مواردی بوده که اثر مثبتی بر بازار سرمایه داشته است.

محمدصادق فدایی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه و پیش‌بینی روند آتی بیان کرد: با توجه به وضعیت عملکرد ماهانه شرکت‌های بزرگ و کالامحور و گزارش منتشره از انتظار سود اجماعی شرکت‌ها، به نظر می‌رسد که P/E متوسط شرکت‌های بزرگ بین ۴ و ۵ قرار دارد و می‌تواند تا پایان سال با فرض ثبات همه شرایط، یک واحد دیگر رشد کند که تقریبا به معنای بازدهی ۲۰ الی ۲۵درصدی برای شرکت‌های بزرگ خواهد بود.

وی افزود: در صورتی که شاهد افزایش نرخ ارز باشیم، البته اثر روانی افزایش نرخ ارز، این بازدهی را بالاتر نیز خواهد برد. سهام کوچک‌تر شامل سهام شرکت‌هایی که فروش داخلی (ریالی) دارند و نیز شرکت‌هایی که اکثرا بابت مسایلی چون افزایش سرمایه از محل تجدیدارزیابی دارایی‌ها و ارزش جایگزینی و ... در سال ۹۸ مورد توجه بوده‌اند؛ اکنون P/E متوسط بالای ۷ را تجربه می‌کنند و برخی از آنها نیز به سقف‌های قیمتی رسیده‌اند که باید از آنها دوری کرد.

فدایی ادامه داد: برخی دیگر مثل گروه بانکی و خودرویی و سیمانی حدودا نیمی از راه را طی کرده‌اند و هنوز جای رشد دارند که تا پایان سال می‌تواند بازدهی بین ۳۰ تا ۵۰درصد داشته باشند؛ ورود به اینگونه سهم باید حتما متکی به تحلیل باشد و چشم‌انداز روشنی از اهداف قیمتی وجود داشته باشد، در غیر این صورت زیان‌بار خواهد بود.

فدایی در ادامه گفت: لایحه بودجه احتمالا در اواخر آذر ماه تقدیم مجلس خواهد شد و قطعا بر بازار اثر حداقل روانی و مقطعی خواهد داشت؛ آثار بلندمدت بودجه، بستگی به احکام صادره در مورد قیمت ارز و معافیت‌های مالیاتی و حقوق دولتی معادن و نرخ سوخت و خوراک مجتمع‌های پتروشیمی و نیروگاهی و .... خواهد داشت و در صورتی که دولت قصد تامین منابع مالی از طرق ذکر شده داشته باشد، سال ۹۹ را نمی‌توان سال خوبی برای آن دسته از شرکت‌های بزرگ دانست که از مزایایی چون خوراک یا انرژی ارزان یا معافیت مالیاتی منتفع هستند.

وی در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت اظهار کرد: در کوتاه مدت، روند صنایع خودرو، سیمان و رایانه را مثبت ارزیابی می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: