تعداد بازدید : ۹۵۰
کد خبر : ۲۰۲۲۲۸
قطعی اینترنت گریبان "PSP"ها را گرفت
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
قطعی اینترنت در مدت اخیر خسارت‌های سنگینی را به شرکت‌های PSP وارد کرد که در این میان، بیش از همه "تاپکیش" و "پرداخت" متحمل زیان شدند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، آمار‌ها نشان می‌دهد که تعداد مشترکین اینترنت به ۶۷ میلیون و ۶۸۷ هزار نفر رسیده است. از این تعداد تنها ۴ میلیون و ۶۹ هزار نفر مشترک اینترنت ثابت هستند و ۶۳ میلیون و ۶۱۷ هزار نفر از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند.

بر اساس این گزارش، ضریب نفوذ اینترنت در کشور به ۸۱.۴ درصد رسیده که از این میزان، سهم اینترنت موبایل ۷۶.۵ درصد و سهم اینترنت ثابت ۴.۹ درصد برآورد می‌شود. این در حالی است که در پایان سال ۹۷ ضریب نفوذ اینترنت ثابت حدود ۱۲.۵ درصد اعلام شده بود.

تحولات سیاسی اخیر موجب قطع اینترنت در سراسر کشور شد و بسیاری از کسب و کار‌ها را با محدودیت شدید مواجه کرد. از آن جا که بیش از ۷۰ درصد از کسب‌وکار‌های داخلی از سرور‌های داخلی استفاده می‌کنند و دسترسی عموم مردم به اینترنت قطع شد، کسب و کار‌های اینترنتی با مشکل اساسی مواجه شدند و در معرض خطر قرار گرفتند.

در این مدت شاهد بودیم که مدیرعامل شرکت پست از کاهش ۴۰ درصدی درآمد‌ها سخن گفت و بر اساس برآورد‌های وزارت ارتباطات، سرویس‌دهندگان خدمات اینترنتی خسارت ۱۰۸۰ میلیارد تومانی را متحمل شده‌اند!

قطع اینترنت به قدری برای شرکت‌های PSP گران تمام شد که تعداد کل تراکنش‌های انجام شده از درگاه‌های پرداخت اینترنتی و موبایلی در همان دو روز اول، افت بسیار شدید داشت و حتی با وجود رفع مشکلات توسط شرکت‌های پرداخت، تعداد تراکنش‌های روزانه تا زمان اتصال اینترنت ثابت، به نصف هفته‌های قبل از آن کاهش یافت.

شایان ذکر است که طبق آمار منتشر شده از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت، حجم کل گردش مالی تجارت الکترونیکی در سال گذشته ۲۰۸ هزار میلیارد تومان معادل ۵۷۰ میلیارد تومان در روز بوده است. به عبارتی، قطعی هر روز اینترنت خسارت ۵۷۰ میلیارد تومانی را به این تجارت وارد کرده است.

بر اساس نظرسنجی آبسیم پلاس، ۷۷ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند قطع اینترنت بر کسب و کار آن‌ها اثر گذاشته است و در مقابل، ۱۰ درصد ابراز داشته‌اند که این موضوع هیچ‌گونه اثری بر درآمد‌های آن‌ها نداشته است.

در این میان، ۱۱ درصد از رأی دهندگان در این نظرسنجی، میانه را برگزیدند و ۲ درصد با اینترنت سروکار ندارند.

بررسی عملکرد شرکت‌های PSP حاضر در بازار سرمایه به خوبی اثر قعطی اینترنت بر درآمد‌ها را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش عملکرد آبان ماه شرکت‌های حاضر در گروه رایانه، مبلغ کل درآمد کسب شده در این ماه نسبت به مهر ماه ۸ درصد کاهش یافته است.

این شرکت‌ها در مجموع، هشتمین ماه از سال جاری را با تحقق ۱۱ هزار و ۱۸ میلیارد ریال درآمد به پایان رساندند؛ در حالی که در مهر ماه درآمد‌ها در سطح ۱۱ هزار و ۹۷۹ میلیارد ریال بود.

در این میان، بیشترین کاهش درآمد را "تاپکیش" به نام خود ثبت کرد و شاهد افت ۲۸ درصدی در این ماه بودیم. شرکت‌های "پرداخت" و "آپ" نیز که درآمد‌های خود را از درگاه اینترنت کسب می‌کنند، به ترتیب با افت ۱۹ و ۱۱ درصدی مواجه شدند و قطعی اینترنت اثر خود را بر این شرکت گذاشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: