تعداد بازدید : ۱۸۹۵
کد خبر : ۲۰۲۲۷۰
رئیس هیات موسس کانون صرافان در گفتگو با بورس نیوز تشریح کرد:
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
با توجه به تورم اقتصادی بالای ۳۰ درصدی امسال، تثبیت نرخ ارز منطقی نبوده و دلار باید به شکل تدریجی متناسب با نرخ تورم، تعدیل می شد.

به گزارش بورس نیوز، نرخ ارز شیب صعودی دارد و امروز صرافی بانک ملی، هر دلار را ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه می‌کرد.

اصغر سمیعی زفرقندی رییس هیات موسس کانون صرافان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص علل افزایش نرخ ارز بیان کرد: همواره گفته شده مادامی که نرخ تورم در کشور ما با کشورهای مبدا ارز تفاوت داشته باشد، این تفاوت نرخ ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به عبارتی نرخ ارز در کشور ما می‌بایست مطابق با تفاضل نرخ تورم کشور ما با نرخ تورم کشور حوزه ارز دایما تعدیل شود.

وی ادامه داد: حال اگر بانک مرکزی و دولت‌ها به دلایل غیر اقتصادی، تصمیم بگیرند نرخ ارز را ثابت نگاه دارند، فنر نرخ ارز جمع شده و به محض کاهش فشار یا بروز اتفاقاتی مثل تحریم و افت قیمت نفت، این فنر رها شده و نرخ ارز به سمت نرخ واقعی حرکت خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که «نرخ واقعی ارز چقدر است؟» گفت: در ابتدای سال، نرخ دلار حدود ۱۲هزار تومان بود ولی نمی‌توان گفت این نرخ، واقعی بوده یا نه اما؛ اگر نرخ ۱۲هزار تومانی ابتدای سال را واقعی بدانیم، با توجه به نرخ تورم می‌بایست نرخ دلار در پایان سال به محدوده ۱۴ تا ۱۵ هزار تومانی برسد.

پیش بینی نرخ دلار تا پایان سال

وی افزود: طبق محاسبات، نرخ دلار باید در سال ۹۶ به ۵۶۰۰ تومان می رسید. اما در دولت یازدهم با تزریق بیش از تقاضای ارز، نرخ دلار را پایین نگه داشتند و نتیجه این اقدام را در سال ۹۷ مشاهده کردیم. تلاطم سیاسی و تحریم‌ها، بازار ارز را هم دچار آشفتگی کرد و نشان داد نمی‌توان نرخ ارز را به صورت دستوری، همواره ثابت نگه داشت. مشابه این شرایط را، در دولت های قبل هم مشاهده کرده ایم. در سال جاری اگرچه بازار ارز، بازار آرامی بوده و نوسان زیادی نداشته؛ ولی با توجه به تورم اقتصادی بالای ۳۰ درصدی امسال، تثبیت نرخ ارز منطقی نبوده و دلار باید به شکل تدریجی متناسب با نرخ تورم، تعدیل می شد.

سمیعی تصریح کرد: در هر شرایطی باید اجازه دهند نرخ ارز، بر مبنای واقعیت های اقتصادی، واقعی باشد و تثبیت نرخ ارز از طریق مهار تقاضا یا تزریق ارز در بازار، اثر همیشگی نداشته و بالاخره بازار ارز، به سمت نرخ واقعی میل خواهد کرد. تجربه هم گواه این ادعا است و بازار ارز بارها به دلیل کنترل دستوری نرخ ارز، دچار تلاطم شده است.

این تحلیلگر بازار ارز اضافه کرد: مهار نرخ ارز در گرو مهار نرخ تورم است و اگر دولت قصد مهار نرخ ارز را دارد، باید در ابتدا تورم اقتصادی را کنترل کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تورم فقط به دست دولت ها قابل کنترل بوده و سیاست های پولی و مالی، ابزاری برای مهار تورم هستند. با توجه به نرخ بهره بانکی فعلی و جریان خلق نقدینگی، تورم شیب صعودی دارد و کشور ما به ندرت تورم سالانه کمتر از ۱۵ درصدی به خود دیده است. در حالی که تورم کشورهای حوزه دلار معمولا کمتر از ۴ درصد بوده و با توجه به اختلاف نرخ تورم ما و کشورهای حوزه دلار، افزایش نرخ دلار اجتناب ناپذیر است. امیدواریم نرخ ارز به صورت منطقی و تدریجی تعدیل شود و دوباره شاهد نوسان شدید بازار ارز نباشیم.

امیررضا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
دولت آقای روحانی با هزاران وعده و وعید در خصوص اقتصاد و بورس مردم را در سال ۹۲ پای صندوقهای رای کشاند و پس از آن بورس با سقوط شدید همراه شد و بسیاری از شرکتها نیز ورشکسته شدند و در حال حاضر نیز به جز معدودی از سهامهای شاخص ساز که در حال صعود قیمتی هستند بقیه سهامها هنوز رشدی نکرده اند و یک کسی که طی سالهای اخیر نسبت به خریداری سهامهای بنیادی اقدام کرده است تاکنون به اصل پول خود نرسیده است با توجه به اینکه قیمت دلار و تورم طی سالیان اخیر با رشد نجومی همراه بوده اند. حالا دولت محترم توضیح دهد چرا از بورس کشور ما که ۱۴ میلیون نفر شخص حقیقی در آن فعال هستند حمایت همه جانبه نمیکند و مردم متضرر باید ضرر خود را از کدام نهاد مطالبه کنند؟!!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: