تعداد بازدید : ۲۲۴۳
کد خبر : ۲۰۲۴۳۳
تحلیلگر بازار نفت در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
ایران سهمیه تقریبا ۲ میلیون بشکه ای داشته و تولید فعلی کشور ما با این سهمیه فاصله دارد. از این رو، ایران تحت تاثیر این نشست، تولید خود را کاهش نخواهد داد.

بهره پالایشگاه ها از تصمیم اخیر اوپک

به گزارش بورس نیوز، بهای معاملات نفت روز جمعه پس از اعلام تصمیم اوپک پلاس برای افزودن ۵۰۰ هزار بشکه در روز به کاهش تولید نفت خود، صعود چشمگیری پیدا کرد و رشد هفتگی قابل ملاحظه ای را به ثبت رساند.

بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار یا ۱.۶ درصد افزایش یافت و به ۶۴ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه هم ۰.۶ درصد رشد قیمت داشت و برای کل هفته ۶.۵ درصد رشد هفتگی نشان داد که بزرگترین رشد هفتگی از هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر بود.

بهروز نامداری تحلیلگر بازار نفت در گفتگو با بورس نیوز در خصوص پیش بینی روند قیمت جهانی نفت خام بعد از تصمیم اخیر اوپک بیان کرد: قبل از هر تحلیلی باید منابع تامین نفت در جهان، میزان ذخایر، میزان پایبندی اعضای اوپک و اوپک پلاس به توافق کاهش حجم عرضه، و نیز تقاضای جهانی نفت خام در ماه های آینده مورد بررسی قرار گیرد. با فرض پایبندی اعضای اوپک و اوپک پلاس به توافق کاهش ۵۰۳ هزار بشکه ای نفت، قیمت نفت در بازارهای جهانی قطعا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: قیمت جهانی نفت تحت تاثیر روند عرضه و تقاضا تعیین می گردد. با فرض پایبندی اعضای اوپک و اوپک پلاس به این توافق، کاهش حجم عرضه، قیمت ها را افزایش خواهد داد. ولی نکته اینجا است که اگر افزایش قیمت نفت در حدی باشد که تولید را جذاب کند، سایر تولیدکنندگان نفت مانند آمریکا احتمالا تولید خود را از منابع غیر متعارف افزایش داده و در نهایت بازار جهانی نفت خام با افزایش عرضه، به تعادل رسیده و قیمت ها مجددا تعدیل می شود. بنابراین معتقدم با توافق اخیر اوپک، قیمت جهانی نفت خام قطعا افزایش خواهد داشت؛ ولی افزایش قیمت بیش از ۱۰ درصدی برای نفت خام متصور نیستم و بعید است که نفت خام به محدوده بالای ۷۰ دلار برسد.

نامداری در رابطه با تاثیر این توافق بر صادرات نفت ایران گفت: هر تغییری در روند عرضه و تقاضا، قیمت جهانی نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما کاهش حجم تولید نفت در نشست روز گذشته، تاثیری بر صادرات نفت ایران ندارد. ایران سهمیه تقریبا ۲ میلیون بشکه ای داشته و تولید فعلی کشور ما با این سهمیه فاصله دارد. از این رو، ایران تحت تاثیر این نشست، تولید خود را کاهش نخواهد داد.

وی افزود: افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی، فرآورده های نفتی از جمله بنزین و گازوییل را تحت تاثیر قرار خواهد داد و اگر مثلا قیمت نفت خام ۱۰ درصد افزایش یابد، کرک اسپرد فرآورده های پالایشی بیش از ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. از این رو، احتمالا پالایشگاه های نفت ما از روند قیمت نفت منتفع خواهند شد. خصوصا اگر صادرات فرآورده عا نفتی داشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: