تعداد بازدید : ۱۶۰۷
کد خبر : ۲۰۲۴۸۲
پیش‌گشایش؛
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
نتقال نقدینگی به سمت شرکت‌های بزرگ می‌تواند از تحرکات سهام شرکت‌های کوچک که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند، بکاهد و شاید بتوان گفت که نوبت بازدهی سهام شرکت‌های بنیادی و صادرات محور رسیده است.

نوبت

به گزارش بورس‌نیوز، رشد دسته جمعی قیمت‌ها در بازارسرمایه در جریان معاملات دیروز را می‌توان مهم‌ترین نکته این بازار برشمرد.

شاخص کل با رشد بیش از ۵هزار واحدی مواجه شد و نماد‌های "فولاد" و "فملی" بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند؛ شاخص هم‌وزن نیز به روند رو به رشد خود ادامه داد و در حدود ۱.۷درصد افزایش یافت تا برای نخستین‌بار این نماگر به بیش از ۱۰۱ هزار واحد برسد.

ارزش معاملات نیز در بازار روند مثبتی داشت و مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۳۲ هزار میلیارد ریال رسید.

اقتصاد کلان و صنایع

امروز شاهد ارائه لایحه بودجه سال آینده توسط رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی هستیم. بر اساس آخرین گمانه زنی‌ها و اخبار غیررسمی در خصوص بودجه ظاهرا بحث معافیت مالیاتی صادرات بدون تغییر نسبت به سال‌های گذشته همچنان ادامه خواهد داشت.

بر اساس خبر‌های ارائه شده، قرار نیست در سال آینده نرخ حامل‌های انرژی تغییر یابد و این دو موضوع می‌تواند منجر به استقبال بیشتر بازار به شرکت‌های بنیادی و صادرات محور منجر شود.

گمانه‌زنی‌ها در خصوص بودجه سال۹۹ و با توجه اظهارنظر‌های قاطع دولتی‌ها در خصوص اصلاح ساختار بودجه این حدس را به اذهان متبادر می‌کند که در سال آینده با توجه به محدودیت‌های فروش نفت، شاهد کاهش محسوس معافیت‌های مالیاتی خواهیم بود، لیکن آنچه که مشخص است قصد دولت بر فشار بیشتر بر مالیات ستانی از بخش‌های ضعیف‌تر اقتصاد است.

نرخ ارز کالا‌های اساسی علی رغم برخی خبر‌های مبنی بر درج نرخ ۴.۵۰۰ تومانی دلار بر اساس اعلام مقامات سازمان برنامه و بودجه همچون سال قبل در محدوده ۴.۲۰۰ تومان تعیین شده است.

فشار‌های سیاسی و رانتی توسط باند‌های قدرت و ثروت به نظر می‌رسد همچنان موثر و پرقوت ادامه دارد و با توجه به همدلی برخی دولتی‌ها با این مراکز قدرت و ثروت، اصلاح ساختار بودجه، رفع تبعیض و اجرای عدالت مالیاتی در حال حاضر صرفا رویایی خوش بینانه برای جامعه ایرانی خواهد بود.

کل درآمد پیش بینی شده از محل صادرات نفت و میعانات گازی و گاز در سال آینده، ۲۲.۲میلیارد دلار است که شامل ۱۸.۳میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و ۳.۹میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات گاز است.

دولت در شرایط عادی باید ۳۶درصد از این منابع را به صندوق توسعه ملی واریز کند و ۱۴.۵درصد سهم شرکت ملی نفت است.

یکی از نکات قابل توجه در لایحه بودجه حذف منابع ناشی از ساماندهی بخشی از معافیت‌های مالیاتی بوده که با نظر وزیر اقتصاد و هیات وزیران از لایحه خارج شد و این معافیت‌ها شامل هنرمندان، مناطق آزاد و صادرکنندگان و سایر بوده است.

نرخ ارز کالا‌های اساسی علی رغم برخی خبر‌های مبنی بر درج نرخ ۴.۵۰۰ تومانی دلار بر اساس اعلام مقامات سازمان برنامه و بودجه همچون سال قبل در محدوده ۴.۲۰۰ تومان تعیین شده است.

احتمال ادامه معافیت مالیاتی صادرات
در سال آینده

در بازار ارز علی‌رغم پست‌های پیاپی رئیس کل بانک مرکزی، سرعت رشد قیمت دلار بسیار فراتر از انتظارات بوده و در برخی از ساعات روز گذشته قیمت این ارز به بیش از ۱۳.۴۰۰ تومان رسید و متاسفانه ارزش پول ملی کشور صرفا با اجرای ناصحیح یک تصمیم اقتصادی بیش از ۲۰درصد کاهش را تجربه کرده است.

سوءمدیریت دولتی‌ها به حدی محسوس بوده که برخی بر این گمان هستند که دولت از این افزایش قیمت به عنوان حربه‌ای در جهت کاهش کسری بودجه خود و تحمیل تورم سنگینی دیگر بر جامعه و به منظور بهبود شاخص‌های عملکردی دستگاه‌های تحت مدیریت و خروج از وضعیت بحرانی بودجه سال جاری استفاده می‌نماید.

بازار امروز

رشد قیمت ارز در بازار ارز، احتمال ادامه معافیت مالیاتی صادرات در سال آینده و عدم افزایش نرخ حامل‌های انرژی در سال آینده به نظر می‌رسد که موجبات رشد مجدد شاخص‌ها در بازار سرمایه را مهیا کرده است.

با این حال، انتقال نقدینگی به سمت شرکت‌های بزرگ می‌تواند از تحرکات سهام شرکت‌های کوچک که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند، بکاهد و شاید بتوان گفت که نوبت بازدهی سهام شرکت‌های بنیادی و صادرات محور رسیده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: