تعداد بازدید : ۶۷۲
کد خبر : ۲۰۲۹۲۷
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
خصوصی‌سازی به‌معنای سایه دولت بر بنگاه‌های واگذار شده نبوده بنابراین باید اجازه داد تا زیرمجموعه‌های دولتی در بورس واگذار شود که منفعت آن، به تمامی بخش‌های اقتصادی برسد.

فرش قرمز

فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک دی در گفتگو با بورس‌نیوز به واگذاری شرکت‌های دولتی و اجرای "خصوصی‌سازی" در راستای ورود نقدینگی به بازار اشاره داشت اظهارکرد: اصل ۴۴ قانون اساسی به صورت بسیار شفاف و مبین تکلیف کرده که می‌بایست دولت از بنگاه‌داری به هر شکل ممکن خارج شود و متاسفانه بر اساس آمار‌های رسمی خود دولت‌مردان، تجربه و کارنامه درخشانی در رابطه با فرآیند خصوصی‌سازی در کشور صورت نپذیرفته، اما می‌توانیم به استناد سوابق و تجربه خوبی که در کشور‌های دنیا هم این پروسه طی شده این تجربه را بهره‌برداری کنیم و به طور کامل چنانچه اگر این فرایند انجام شود نتایج مثبت آن را در اقتصاد خواهیم دید.

وی به تغییر ظاهری شرکت‌های دولتی به خصوصی اشاره کرد و افزود: مدیرعامل و هیات مدیره این شرکت‌ها در حال حاضر با حکم یک وزیر، تعیین می‌شود؛ مسلما یک شرکت خدماتی و بنگاه اقتصادی یکی از موثرترین و متمایزترین و عامل موثر در وضعیت عملیاتی خود، سرمایه انسانی و مدیریت شرکت است و اگر کماکان دولتی باشد؛ تاثیر به سزایی که مورد انتظار هست حاصل نمی‌شود بنابراین باید جداسازی شرکت‌ها از دولت بنابر قانون صورت می‌گرفت.

آقابزرگی درخصوص اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر انتشار اوراق در بودجه سال ۹۹ نیز گفت: انتشار اوراق توسط دولت، به‌نوعی غیر مستقیمی قانونی دانستن و وظیفه تامین مالی دولت وظیفه دانستن خرید اوراق از سوی برخی از نهاد‌ها است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، انتشار اوراق به‌نوعی استقراض دولت از بانک مرکزی محسوب می‌شود؛ دولت ممکن است در مواقعی از صندوق بازنشستگی پول قرض کند یا در زمانی دیگر از بانک‌ها چنین اقدامی را انجام دهد اما؛ این نوع انتشار اوراق، فرآیندی مشابه استقراض از بانک مرکزی دارد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: استقراض از بانک‌مرکزی هم اینک به شکل دیگری این فرآیند در حال انجام بوده که برای جلوگیری از تغییر در پایه پولی کشور، این سازوکار انجام می‌شود.

آقابزرگی در پایان به اثرگذاری این اوراق در بازار سرمایه اشاره داشت و گفت: یکی از معیار‌های مقایسه‌ای، نرخ سود سپرده بین بانکی و سود سپرده‌گذار و ملاک تعیین نرخ همین اوراقی است که از سوی دولت منتشر می‌شود و چنین اقدامی باعث استحکام سیاست‌های پولی دولت می‌شود اما؛ در فضای بازارسرمایه تاثیر و تحول قابل توجهی ایجاد نخواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.