تعداد بازدید : ۷۳۶
کد خبر : ۲۰۲۹۲۸
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن گفت: دولت از طریق فروش اوراق ‏بدهی می‌خواهد مطالبات خود را با بانک مرکزی کنترل کند.

واگذاری‌های دولتی از ریل صندوق‌های سرمایه‌گذاری

محمدمهدی بحرالعلوم مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن در گفتگو با بورس‌نیوز به وضعیت سهام عدالت در بودجه اشاره داشت و گفت: هم اکنون دولت به دنبال آن بوده که واگذراری‌ها را در دستور کار قرار دهد و سهم خود از بنگاه‌ها را در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ‏کند، به‌ویژه از صنعت پتروشیمی و ... و بعد یونیت‌های آن را عرضه اولیه کند.

وی ادامه داد: اگر تبلیغات رسانه‌ای شود و مردم ‏دعوت به خریداری شوند، حدود ۱۰ یا ۱۵درصد خالص دارایی‌های صندوق، عرضه می‌شود که برای مردم جذاببیت خرید ‏وجود داشته باشد، بودجه امسال روی کل واگذاری دارایی‌ها حرکت می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با صحبت‌های رییس جمهور مبنی بر انتشار اوراق در ‏بودجه و آیا این تصمیم کمکی به بازار سرمایه می‌کند نیز گفت:‏ اوراق بدهی ارتباط مستقیم از لحاظ نقدینگی با "بورس" نداشته، زیرا عامل موثر بازار بدهی به بازار سرمایه نرخ اوراق بوده و حجم انتشار اوراق به بازار کمک نمی‌کند بلکه عملیات بازار و برنامه‌ریزی که بانک مرکزی در دستور کار قرار داده، ‏اهمیت دارد.

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن اضافه کرد: در همین راستا بخاطر آنکه بانک مرکزی می‌خواهد با خرید و فروش اوراق بدهی، نرخ سود را کنترل کند؛ نرخ سود اگر مدیریت شود در سطوح ‏پایین‌تر قطعا کاهش نرخ بهره می‌تواند افزایش بدهی و رشد کیفیت بازار را کنترل کند.

بحرالعلوم درخصوص این اوراق در دست انتشار که در لایحه بودجه پیش بینی شده اظهار کرد: دولت از طریق فروش این اوراق ‏می خواهد مطالبات و بدهی خود را با بانک مرکزی کنترل کند و گزینه‌هایی که در این اوراق در حال انتشار برای خرید ‏توسط بانک‌ها پیش بینی شده تقاضای پولی ایجاد می‌کند، اوراق بدهی منجر به افزایش بدهی و به طبع کاهش نرخ ‏بازدهی و نرخ سود می‌شود، اگر هم بازدهی در بازار موفق انجام شود تثبیت نرخ بهره یا کاهش جزیی آن می‌تواند برای ‏بازار سرمایه موثر باشد. ‏

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: