تعداد بازدید : ۲۶۱۹
کد خبر : ۲۰۲۹۳۵
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
انتظار می رود با افزایش حجم اوراق، قیمت اوراق کاهش یافته و در نتیجه، نرخ بهره موثر افزایش یابد.

اوراق مالی، تهدید بازار سرمایه یا فرصت بانک ها؟

به گزارش بورس نیوز، در پیش نویس بخشنامه بودجه ۹۹ آمده درآمد ناشی از انتشار اوراق مالی ۸۱ درصد بیش از سال ۹۸ خواهد بود.

نوید قدوسی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر انتشار اوراق مالی در سال ۹۹ بر بازار سرمایه بیان کرد: انتظار می رود با افزایش حجم اوراق، قیمت اوراق کاهش یافته و در نتیجه، نرخ بهره موثر افزایش یابد. کما اینکه شنیده های اولیه در مورد انتشار اوراق در ۳ ماهه پایانی سال موجب شده نرخ ۲۲ درصدی پیشنهاد شود.

وی ادامه داد: طبیعتا هر چه حجم عرضه اوراق افزایش یابد، نرخ بهره موثر افزایش خواهد یافت. افزایش نرخ بهره موثر در بازار بدون ریسک، اثر منفی بر بازار سرمایه دارد.

وی افزود: اما نکته اینجاست که طبق تبصره پیش نویس بودجه ۹۹، به بانک مرکزی مجوز داده شده که سال آینده اوراق مالی را به عنوان وثیقه از بانک ها بپذیرد. بنابراین بانک های تجاری اوراق را خریداری کرده و به جای سپرده کردن وجه نقد نزد بانک مرکزی، می توانند از اوراق برای عنوان سپرده های قانونی نزد بانک مرکزی استفاده کنند. از این رو به نظر می رسد دولت قصد دارد اوراق در بازار بین بانکی جابجا شوند و بانک ها را ملزم کرده اوراق را خریداری کنند.

قدوسی در رابطه با تاثیر خرید اوراق توسط بانک ها گفت: این اتفاق برای بانک ها اتفاق خوشایندی است؛ چرا که به هر حال بهره اوراق از بهره وجه نقدی که نزد بانک مرکزی سپرده می کنند، بیشتر خواهد بود؛ اما محدودیت منابع بانکی هم تبعاتی در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در این صورت، نرخ بهره بدون ریسک افزایش نیافته و بازار سرمایه هم از تبعات منفی انتشار اوراق در امان خواهد بود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: