تعداد بازدید : ۲۴۵۱
کد خبر : ۲۰۲۹۳۵
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
انتظار می رود با افزایش حجم اوراق، قیمت اوراق کاهش یافته و در نتیجه، نرخ بهره موثر افزایش یابد.

اوراق مالی، تهدید بازار سرمایه یا فرصت بانک ها؟

به گزارش بورس نیوز، در پیش نویس بخشنامه بودجه ۹۹ آمده درآمد ناشی از انتشار اوراق مالی ۸۱ درصد بیش از سال ۹۸ خواهد بود.

نوید قدوسی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر انتشار اوراق مالی در سال ۹۹ بر بازار سرمایه بیان کرد: انتظار می رود با افزایش حجم اوراق، قیمت اوراق کاهش یافته و در نتیجه، نرخ بهره موثر افزایش یابد. کما اینکه شنیده های اولیه در مورد انتشار اوراق در ۳ ماهه پایانی سال موجب شده نرخ ۲۲ درصدی پیشنهاد شود.

وی ادامه داد: طبیعتا هر چه حجم عرضه اوراق افزایش یابد، نرخ بهره موثر افزایش خواهد یافت. افزایش نرخ بهره موثر در بازار بدون ریسک، اثر منفی بر بازار سرمایه دارد.

وی افزود: اما نکته اینجاست که طبق تبصره پیش نویس بودجه ۹۹، به بانک مرکزی مجوز داده شده که سال آینده اوراق مالی را به عنوان وثیقه از بانک ها بپذیرد. بنابراین بانک های تجاری اوراق را خریداری کرده و به جای سپرده کردن وجه نقد نزد بانک مرکزی، می توانند از اوراق برای عنوان سپرده های قانونی نزد بانک مرکزی استفاده کنند. از این رو به نظر می رسد دولت قصد دارد اوراق در بازار بین بانکی جابجا شوند و بانک ها را ملزم کرده اوراق را خریداری کنند.

قدوسی در رابطه با تاثیر خرید اوراق توسط بانک ها گفت: این اتفاق برای بانک ها اتفاق خوشایندی است؛ چرا که به هر حال بهره اوراق از بهره وجه نقدی که نزد بانک مرکزی سپرده می کنند، بیشتر خواهد بود؛ اما محدودیت منابع بانکی هم تبعاتی در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در این صورت، نرخ بهره بدون ریسک افزایش نیافته و بازار سرمایه هم از تبعات منفی انتشار اوراق در امان خواهد بود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: