تعداد بازدید : ۳۹۰۱
کد خبر : ۲۰۳۰۴۸
کم لطفی دولت در حق این پتروشیمی؛
۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
در حالی که پتروشیمی‌های مصرف‌کننده خوراک مایع انتظار دارند نرخ‌ها همانند خوراک گاز باشد اما؛ اختلاف موجود سبب شده تا حاشیه سود پتروشیمی‌های مصرف‌کننده خوراک مایع در وضعیت قابل انتظار قرار نگیرد.

«نوری» دست به کار شد

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت "پتروشیمی نوری" که در بیست و دومین روز تیر ماه سال جاری وارد گود بازار سرمایه شد و با قیمت ۳۱۲۵ تومان به ازای هر سهم خود را به کوی حافظ رساند. از آن زمان تا به امروز، این سهم توانسته بازدهی ۶۵ درصدی را عاید سهامداران خود کند و از سوی دیگر، ۶۵۰ تومان به ازای هر سهم نیز  در مجمع سالانه سود تقسیم کرد.

شرکت "پتروشیمی نوری" در آبان ماه ۲۳۱۳ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رساند که نسبت به دوره آبان ماه سال قبل ۲۵ درصد افزایش یافته است. این شرکت در ۸ ماه گذشته از سال جاری به درآمد فروش ۱۳ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومانی کسب کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از رشد ۱۹ درصدی دارد.

«نوری» دست به کار شد

نکته قابل توجه در این خصوص آن است که شرکت پیش بینی کرده در پایان سال جاری به درآمد فروش ۲۰ هزار و ۵۳۶ میلیارد تومان دست یابد که ۴۵ درصد بیش از درآمد سال گذشته است. با توجه به این که «نوری» در مدت ۸ ماه توانسته ۶۵ درصد رقم برآرود شده را پوشش دهد، به نظر می‌رود با توجه به رشد درآمد‌ها در چند ماه پایانی سال همانند سنوات گذشته، بتواند به درآمد پیش بینی شده دست یابد و به حرکت صعودی خود ادامه دهد.

حاشیه سود تا سال ۹۶ صعودی بوده و به ۱۷ درصد رسید اما؛ بیش از آن که نرخ‌های فروش افزایش یابد، بهای تمام شده رشد کرد. با همه این اوصاف، «پتروشیمی نوری» به دنبال تکمیل زنجیره تولید خود حرکت کرد. بدین صورت که بنزن تولیدی را صادر نمی‌کند و آن را به پتروشیمی پارس می‌فروشد. پارازایلن تولیدی نیز به عنوان خوراک پتروشیمی تندگویان استفاده می‌شود و آن را به PET تبدیل می‌کند.

«نوری» دست به کار شد

افزایش نرخ ارز به شدت به کمک شرکت آمد و از محل سود تسعیر ارز توانست هم در بخش عملیاتی و هم غیرعملیاتی به درآمد مطلوبی دست یابد؛ به گونه‌ای که شاهد صعود حاشیه سود خالص به سطح ۱۹ درصد در ۶ ماهه نخست سال جاری هستیم.

مقدار خوراک دریافتی «نوری» روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی است که در تأمین آن مشکلی وجود ندارد اما؛ در نرخ‌گذاری آن از سوی دولت نسبت به شرکت‌های مصرف کننده خوراک مایع کم لطفی می‌شود. وزارت نفت خوراک پتروشیمی‌های گازی را ۵۰ درصد زیر قیمت صادراتی می‌دهد اما؛ خوراک پتروشیمی‌های مایع را تنها ۵ درصد کمتر از قیمت فوب ارائه می‌کند؛ در نتیجه سرمایه‌ها به سمت پتروشیمی‌های مصرف‌کننده خوراک مایع حرکت نمی‌کنند.

بنابراین، در صورتی که از هزینه‌های تولید به خصوص خوراک این پتروشیمی کاسته شود، با توجه به رشد درآمد‌ها می‌توان در انتظار تحقق سود‌های بیشتر بود.

با همه این اوصاف، در شراطی که «نوری» برنامه تولید با ظرفیت ۹۰ درصد را داشت اما؛ اکنون ۹۱ درصد محقق شده و برآورد می‌شود این میزان تا پایان سال از ارقام کنونی فراتر رود. به علاوه، در جهت افزایش تولید بنزین و پارازایلن دو پروژه در دست اجرا است که پیش از پایان سال جاری حداقل یکی از این پروژه‌ها وارد فاز عملیات اجرایی می‌شود. در همین راستا، «نوری» برای تامین هزینه انجام این پروژه‌ها، از محل سود انباشته برنامه افزایش سرمایه را به جریان خواهد انداخت.

به علاوه، در جهت افزایش تولید بنزین و پارازایلن دو پروژه در دست اجرا است که پیش از پایان سال جاری حداقل یکی از این پروژه‌ها وارد فاز عملیات اجرایی می‌شود. در همین راستا، «نوری» برای تامین هزینه انجام این پروژه‌ها، از محل سود انباشته برنامه افزایش سرمایه را به جریان خواهد انداخت.

بر اساس تحلیل فاصله ساختار سود و زیان، «نوری» نسبت به هم‌گروه‌های خود از حاشیه سود خالص بیشتری برخوردار است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، حاشیه سود در سال ۹۷ با اندکی افت مواجه شد اما؛ در سال جاری شواهد از برگشت به مدار صعود حکایت می‌کنند.

یکی از دلایلی که حاشیه سود این پتروشیمی از میانگین گروه محصولات شیمیایی بالاتر است این است که در بخش سایر درآمد‌های عملیاتی موفق عمل می‌کند؛ به گونه‌ای که نسبت سایر درآمد‌های عملیاتی به مبلغ فروش نزدیک به ۹ درصد است. در حالی که این نسبت در میانگین گروه منفی یک درصد است و نشان از هزینه دارد. در بخش سایر درآمد‌های غیرعملیاتی نیز بهتر از متوسط گروه عمل کرده است.

«نوری» دست به کار شد //////// نیاز به تایید دارد

«نوری» بیشترین مبلغ درآمد‌های عملیاتی را بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، دارد اما؛ به سبب هزینه‌های تولید بیشتر، در رتبه‌بندی سود ناخالص و عملیاتی در جایگاه ششم گروه محصولات شیمیایی ایستاده است.

«نوری» که از ۲۲ تیر ماه سال جاری وارد جریان معاملات بازار سرمایه شده، تا به امروز بالغ بر ۶۹ درصد رشد قیمت داشته است. در این مدت، حقوقی‌ها ۱۴۵ میلیون سهم از حقیقی‌ها خریداری کرده‌اند و به نوعی از سهم تازه عرضه شده خود حمایت کردند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: