تعداد بازدید : ۵۱۴۹
کد خبر : ۲۰۳۳۷۱
چند خبر از زبان عضو هیئت مدیره "وشهر"؛
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
در گفته‌های عضو هیئت مدیره "بانک شهر" از تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا بخشنامه‌ای زیان‌پاک‌کن سخن به میان آمد.

کلید تجدید ارزیابی

به گزارش بورس نیوز، «وشهر» در بازار پایه نارنجی فرابورس حضور دارد و از ابتدای سال جاری تا به امروز بالغ بر ۴۶ درصد بازدهی عاید سهامداران خود کرده است. این بانک از صورت‌های مالی مطلوبی برخوردار نیست و زیان انباشته فوق سنگین ۱۳۲ هزار میلیارد ریالی را با خود حمل می‌کند.

در ۶ماهه نخست سال ۹۸ عملیات بانکداری موفقیت‌آمیز نبود و همانند دوره‌های اخیر، تراز منفی را شاهد هستیم که نتیجه آن در نهایت به ثبت زیان خالص نزدیک به ۱۹ هزار میلیارد ریالی ختم شد. البته از این نکته نیز نباید گذشت که تراز درآمدی در این دوره به مراتب بهتر از نیمه اول سال گذشته بوده است. با لحاظ معاملات امروز این سهم در بازار سرمایه، هشتمین روز متوالی است که صف خرید را تجربه می‌کند.

در خصوص آخرین تغییر و تحولات "بانک شهرسید علی حسینی عضو هیئت مدیره پای میز گفت‌وگوی بورس نیوز نشست و در ابتدا به سراغ بحث داغ و البته شیرین تجدید ارزیابی دارایی‌ها رفت و گفت:  در حال حاضر، افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی توسط بانک مرکزی متوقف شده، چرا که بانک مرکزی اجازه تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت را نمی‌دهد. چندین بانک در صف تجدید ارزیابی قرار دارند و در صورتی که بانک مرکزی مجوز این امر را صادر کند، تقریبا می‌توان گفت تمام بانک‌ها تجدید ارزیابی را به جریان خواهند انداخت.

حسینی ادامه داد: البته باید مدنظر داشت که با توجه به محدودیت های بانک مرکزی، انجام افزایش سرمایه از محل یاد شده فعلا عملی نیست و در صورت صدور بخشنامه جدید، بانک ها با توجه به شرایط جدید اقدامات لازم را پیش خواهند برد و حتما به سهامداران اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: "بانک شهر" نیز برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را پیش برده و در دست اقدام دارد.

کلید تجدید ارزیابی

عضو هیئت مدیره "بانک شهر" در خصوص زیان انباشته و برنامه‌های در دست اجرا جهت کاهش آن، اظهار داشت: در زیان انباشته کنونی بانک هزینه مطالبات مشکوک الوصول نقش پررنگی ایفا می‌کند. مطابق استاندارد‌های حسابداری، بابت مطالبات مشکوک الوصول ملزم به ذخیره‌گیری هستیم.

در این بین، طبق بخشنامه بابت وام‌های اعطایی به دولت، ذخیره مطالبات مشکوک الوصول گرفته نمی‌شود اما؛ در حال حاضر، این موضوع در مورد شهرداری‌ها صدق نمی‌کند و بابت تسهیلات اعطایی به شهرداری‌ها ذخیره گرفته می‌شود. در نتیجه، حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان از زیان انباشته "بانک شهر" از ذخیره مطالبات مشکوک الوصول شهرداری‌ها نشأت می‌گیرد.

دلیل این که برای مطالبات دولت ذخیره گفته نمی‌شود آن است که از بالاترین ضمانت برخوردار است. حال مسئله این است که وقتی شهرداری‌ها از دولت جدا نیستند، چرا باید رفتار جداگانه‌ای در خصوص مطالبات آن‌ها لحاظ شود!

علی حسینی نوید یک اتفاق خوب را داد و تصریح کرد: در حال حاضر، مصوبه‌ای در دست تنظیم است که بانک‌ها در خصوص مطالبات شهرداری‌ها همانند دولت رفتار کنند و ذخیره‌ای بابت آن در صورت‌های مالی لحاظ نشود. این موضوع فعلا در حد صحبت است اما؛ به زودی بخشنامه می‌شود.

اگر اصلاح مقررات صورت گیرد و بابت مطالبات شهرداری همانند مطالبات دولت رفتار شود، بخش قابل توجهی از زیان "بانک شهر" از بین خواهد رفت.

وی از آخرین وضعیت عملیات بانکداری «شهر» گفت و عنوان کرد: از طریق جذب منابع ارزان قیمت، هزینه تمام شده پول به شدت کاهش پیدا کرده است و گزارش‌های آتی بانک به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود. تلاش بر این است که برخلاف صورت‌های مالی سال ۹۶ که از سوی حسابرسان، مردود اعلام شد، صورت‌های مالی سال ۹۷ به صورت مشروط ارائه شود که این یک گام رو به جلو تلقی می‌شود و نشان دهنده آن است که وضعیت بانک از لحاظ عملیاتی رو به بهبود است. با تداوم این روند، قطعا صورت‌های مالی سال ۹۸ بهتر از گذشته منتشر خواهد شد.

کلید تجدید ارزیابی

عضو هیئت مدیره این بانک از طرحی نو برای فروش املاک مازاد سخن به میان آورد و تحقق این امر را بسیار واجب برای نجات صنعت بانکداری دانست و افزود: تا زمانی که مشکل رکود اقتصادی حل نشود، املاک مازاد بانک‌ها به فروش نخواهند رسید. راه اندازی صندوق معاملات املاک در بورس اتفاق خوب و مثبتی است که می‌تواند بخش بزرگی از مشکل بانک‌ها در فروش املاک مازاد را برطرف کند اما؛ اگر اقدام جدیدی در این خصوص انجام نشود، گره بانک‌ها باز نمی‌شود و اتفاق چشمگیری در صنعت بانکداری رخ نخواهد داد.

حال گویا "بانک شهر" خود دست به کار شده و به گفته علی حسینی، با وجود همه مشکلات اقتصادی، مزایده املاک بانک در برخی موارد جواب داده و اکنون، در حال راه‌اندازی طرحی نو هستند تا به متقاضیان خرید املاک بانک، اعتبار و وام تخصیص دهند.

وی در خاتمه این نکته را نیز عنوان کرد که "بانک شهر" در نظر دارد در آینده‌ای نه چندان دور، برخی از شرکت‌های زیرمجموعه خود را به بازار سرمایه وارد کند.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
بعد مدت ها یکی از افراد بانک شهر شفاف سازی کرد. واقعا از شهرداری تهران بابت انتخاب ایشان متشکریم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: