تعداد بازدید : ۸۷۸
کد خبر : ۲۰۳۵۳۳
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد؛
۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: دولت، به‌جای درصد دادن برای واگذاری‌ها در بودجه و چرتکه انداختن برای درآمد‌های مالی آن، باید روشی انتخاب کرده که در نهایت واگذاری بنگاه‌های دولتی رنگ "رد دیون"، "خصولتی" و ... را به خود نگیرد.

درس دولت از تجربه سرب و روی مهدی‌آباد

ابراهیم شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز درخصوص واگذاری‌های دولتی و رشد ۲۱۹ آن در بودجه سال ۹۹ اظهارکرد: دولت در لایحه بودجه سال آتی، قصد داشته تا بخشی از بودجه را بخش فروش دارایی‌های خود تامین کرده و در این راستا شرکت‌های دولتی در صف اجرای اصل ۴۴ قرار دهد.

وی ادامه داد: طبق تجربیاتی که از اجرای واگذاری شرکت‌های دولتی در بودجه و حتی فراقانون اصل ۴۴ بدست آمده، به نظر نمی‌رسد که رشد ۲۱۹ درصدی که دولت به آن تکیه کرده محقق شود چراکه واگذاری و فروش شرکت‌ها در مثلث شومی گرفتار خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی به سه سد مقابل واگذاری‌ها در سال ۹۹ اشاره داشت و گفت: بخش‌خصوصی واقعی گریبانگیر تامین‌مالی بنگاه‌های اقتصادی خود بوده و تصور نمی‌شود که خصوصی‌های واقعی گام به عرصه خرید بنگاه‌های زیان‌ده دولتی بگذارند؛ در ضلع دوم شاهد هستیم که مقاومت شرکت‌های دولتی در برابر واگذاری‌ها فراوان بود، زیرا زیر چتر دولت بودن آن‌ها را فربه و تنبل کرده و در آخرین ضلع نمی‌توان کتمان کرد که ۷۵ درصد بودجه سهم شرکت‌های دولتی می‌شود که سودآوری و درآمد‌های مالی و عملیاتی آن‌ها نزدیک ۲ درصد است، بنابراین خصوصی‌سازی با درصدی که دولت اعلام کرده، کمی دور از واقعیت است.

ابهام در واگذاری‌ها
این فعال معدنی با اشاره به واگذاری‌ها و انحراف در آن، تاکید کرد: از سوی دیگر، بجای درصد دادن برای واگذاری‌ها و چرتکه انداختن برای درآمد‌های مالی باید روشی انتخاب کرده که در نهایت واگذاری بنگاه‌های دولتی رنگ "رد دیون"، "خصولتی" و ... را به خود نگیرد.

درس دولت از تجربه سرب و روی مهدی‌آباد

وی اضافه کرد: بهترین روش واگذاری‌ها، واگذاری مدیریت بوده نه مالکیت؛ دولت در سال آتی باید تجربه معدن سرب و روی مهدی‌آباد استفاده کند، چراکه مدیریت این معدن پس از ۶۰ سال به دست بخش‌خصوصی افتاده و امروز شاهد سودآور شدن و راه‌اندازی کارخانه‌های فرآوری متعدد آن نیز هستیم بنابراین تایید صلاحیت مدیریت برای بنگاه‌های دولتی، به مراتب از واگذاری مالکیت بنگاه‌ها می‌تواند سودآوری بیشتری را رقم بزند.

شکوری افزود: اگر به گذشته نگاه شود، حس و طعم واقعی خصوصی‌سازی در بین اعضای واقعی بخش‌خصوصی تجربه نشده و بیشتر خصولتی‌ها بودند که صاحب بنگاه‌هایی نظیر هپکو، آذرآب و ... شدند که وضعیت آن‌ها از عرش به فرش رسید؛ خصولتی‌ها با وعده اشتغالزایی، سودسازی و ... گام به مدیریت بنگاه‌ها می‌گذارند اما؛ تنها شاید معدودی از آن‌ها بتوانند در این عرصه موفق شوند.

این فعال معدنی در خصوص میزان واگذاری‌ها در بخش معادن نیز اشاره داشت و تصریح کرد: مالکیت اصلی تمامی معادن در اختیار دولت بوده و فعالان بخش‌خصوصی تنها می‌توانند پروانه بهره‌برداری را به نسبت میزان ذخایر معادن دریافت کنند ولذا دولت در بسیاری از مواقع حتی پروانه بهره‌برداری را به خصوصی‌ها اعطا نمی‌کند؛ پروانه بهره‌برداری از معدن سرب و روی مهدی‌آباد نمونه‌ای موفقی از انتقال به خصوصی‌هایی بود که باید دولت اعتماد به خصوصی‌های واقعی را نشان دهد.

سهام عدالت
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این خصوص نیز گفت: سهام عدالت معمولا به اقشار ضعیف و متوسط جامعه را در بر می‌گیرد و باید برخی فرهنگ‌سازی‌ها برای آن شکل بگیرد، زیرا نگاه به ورود سهام عدالت به بورس، نگاهی توام به سودسازی بوده اما؛ بنگاه‌های اقتصادی هنگامی که سودسازی می‌کنند طبیعتا به فکر سرمایه‌گذاری، تجهیز و خرید دستگاه و ... گام برمی‌دارند، آیا دولت و سهامدار برای چنین روزی آماده هستند که سودی را دریافت نکنند تا شرکت بتواند به طرح‌های توسعه‌ای خود دست یابد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: سهام عدالت و شرکت‌های زیرمجموعه آن، به هر حال وارد بورس می‌شوند، اما باید مراقب حواشی آن نیز بود تا گزندی به اعتماد مردم دارای سهام عدالت وارد نشود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: