تعداد بازدید : ۶۷۳
کد خبر : ۲۰۳۶۳۹
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح شد؛
۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نورچشمی‌های دولتی معمولا در خصوصی‌سازی‌ها پیشگام بوده و این نوع عملکرد دولت‌ها عملا دورزدن فراقانون اصل ۴۴ است.

فروش دولتی‌ها

ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص واگذاری شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه به خبرنگار بورس‌نیوز گفت: تا آنجایی که سابقه دولت‌ها نشان می‌دهد، معمولا شرکت‌هایی که سودده هستند و تراز مالی مثبتی را از خود برجای گذاشته‌اند از طریق بورس یا مناقصه و مزایده‌هایی که برگزار می‌شود، واگذاری‌ها صورت می‌پذیرد.

وی با اشاره به توجه خریداران بر بنگاه‌های اقتصادی پربازده گفت: قطعا خریداران و سرمایه‌گذاران حاضر در بورس، فعالان بخش‌خصوصی متقاضی شرکت‌های دولتی طبیعتا هدف‌گذاری مبنی بر خریداری شرکت‌های دولتی سودده با تراز مثبت داشته و از سوی دیگر بررسی‌هایی عمیقی بر میزان دارایی، فروش و تجهیزات خط تولید شرکت‌ها دارند تا اگر تصور آن‌ها مبنی بر زیان‌ده بودن بنگاه‌ها به واقعیت بپیوندد، نقل و انتقال و سوخت سرمایه آن‌ها صورت نمی‌پذیرد.

نماینده مردم در خانه ملت در خصوص اینکه مجلس برای خصوصی‌سازی در بودجه ۹۹ چه اقداماتی را پیش برده است، بیان کرد: دولت در بودجه سال آتی، کسب درآمد برای بودجه را از چند راه مطرح ساخته و یکی از آن راه‌ها، فروش اموال دولتی از قبیل شرکت‌ها، کارخانه‌ها و حتی فروش اوراق مشارکت است.

موسوی لارگانی با اشاره به تصویب درخواست‌های دولت در خصوص فروش تعدادی از شرکت و کارخانه‌ها یا مبلغی که از این طریق قرار است به‌عنوان درآمدزایی جذب کند نیز اشاره‌ای داشت و تصریح کرد:

تعداد کارگاه تولیدی و صنعتی که دولت در سال ۹۹ می‌تواند آن‌ها را به فروش برساند و درآمد حاصل از آن را برای پرداخت حقوق و مزایا و پروژه‌های عمرانی استفاده کند، به‌زودی مشخص خواهد شد؛ دیوان محاسبات مجلس گزارشی از بودجه شرکت‌های دولتی ارائه کرده و زیان‌ده بودن بعضی از این شرکت‌ها در گزارش عنوان می‌شود و همچنین قوانینی در مورد این شرکت‌ها طبق اصل ۴۴ مصوب شده که اکثر آن‌ها به قوانین عمل نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: به طورمثال یکی از شرایط واگذاری به بخش‌خصوصی، آن بوده که شرکت‌ها تا ۵ سال حق تعدیل نیرو نداشته اما؛ اکثر این شرکت‌هایی که به بخش‌خصوصی واگذار شده شاید در همان ماه‌های ابتدایی یکی از مشکلات که بوجود می‌آورند، مشکلات کارگری است.

موسوی لارگانی در پایان به عدم موفقیت دولت در خصوصی‌سازی با توجه به اصل ۴۴ پرداخت و خاطرنشان کرد: این اصل از قانون اساسی به طور صحیح اجرایی نشده و دولت‌ها معمولا واگذاری‌ها را به نورچشمی‌ها می‌سپارند و طبق قوانین پیش نمی‌روند و صلاحیت فردی، توان اجرایی، تحصیلات و داشتن سررشته و اهلیت بودن افراد در نظر گرفته نمی‌شود و هدف آن‌ها از خرید شرکت بررسی نمی‌شود و بعد اعلام ورشکستگی می‌کند و می‌گوید قادر به اداره نبودیم؛ مواردی نیز بوده که بعد از ورشکستگی شرکت به دولت برگردانده شده وبازپروری آن شرکت سخت بوده به دلیل ضرر و زیان سنگینی که وارد کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: