تعداد بازدید : ۱۵۵۵
کد خبر : ۲۰۴۱۸۹
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
ارزش پول ملی به شدت افت کرده و نباید انتظار داشت صنایع پایین دستی، نهاده های تولید را با قیمت جهانی بخرند و در بازار داخل به صورت ریالی و بر اساس قدرت خرید مردم به فروش برسانند. این شیوه قیمت گذاری دستوری هم جزو سیاست های نادرستی است که باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

مواد اولیه به دلار، فروش به ریال؛ اشتباه دولت در قیمت گذاری

به گزارش بورس نیوز، افزایش قیمت محصولات فلزی در بورس کالا این روزها اگرچه به مذاق سهامداران خوش آمده، ولی بسیاری از صنایع پایین دستی که این محصولات، مواد اولیه شان محسوب می گردد و با افزایش قیمت های بورس کالا، بهای تمام شده شان بالا رفته، با شیوه قیمت گذاری در بورس کالا موافق نیستند. چرا که در فرمول تعیین قیمت پایه در بورس کالا، قیمت های جهانی و نیز نرخ ارز نیمایی لحاظ می شود. حال آنکه قدرت خرید مصرف کنندگان نهایی یعنی مردم، با افزایش قیمت های جهانی با نرخ ارز افزایش نمی یابد و ضمنا محصولاتی که قیمت شان با قیمت های جهانی مقایسه می شود، (مثلا محصولات معدنی و فلزی)، از منابع داخلی کشور تولید می شوند.

جمشید پژویان اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اگر نهاده های تولید وارداتی باشد، قیمت‌گذاری بر اساس نرخ‌های جهانی و نرخ ارز، منطقی است. اما اگر نهاده‌های تولید از منابع داخلی تامین می‌شود، نباید با قیمت جهانی در اختیار صنایع داخلی قرار بگیرد.

وی افزود: در صورتی می‌توان نهاده‌های تولید را با قیمت جهانی در بازار داخل عرضه کرد که تمامی مولفه‌های اقتصادی، بر اساس رقابت آزاد قیمت‌گذاری شوند اما؛ نکته اینجاست که بخشی از صنایع تولیدی مانند معادن و فولادسازان و... در انحصار دولت است.

پژویان تاکید کرد: قیمت‌گذاری دستوری محصولات این صنایع انحصاری توسط دولت و عرضه آن در بازار داخل با قیمت‌های جهانی، اقدام مناسبی نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارزش پول ملی به شدت افت کرده و نباید انتظار داشت صنایع پایین دستی، نهاده های تولید را با قیمت جهانی بخرند و در بازار داخل به صورت ریالی و بر اساس قدرت خرید مردم به فروش برسانند. این شیوه قیمت گذاری دستوری هم جزو سیاست های نادرستی است که باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

تحلیلگر اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
در خودروسازی وزیر دو سالی هست که دستور داده به خریداران که 90درصدشان هم دلالهای خودی بودن خودروها با قیمتهای سال95 -96 تحویل شود و همین امر باعث شد تا شرکت سایپا دهها هزار میلیارد تومن زیان کند و مسلما با افت قیمت سهام از جیب سهامداران خرد این ضرر هنگفت را جبران کند در واقع دولت هر جا کم بیاورد جیب مردم تنها جایی هست که به راحتی در دسترس هست.مثلادهها هزار مردمی که سهام گروه سایپا را در سال 94 خریدند امروز بجای سود نصف بیشتر اصل پولشان به جیب دولت منتقل شده که اگر تورم این مدت بخصوص یکسال اخیر را هم محاسبه کنیم در واقع تمام دارایی و پس اندازشان نابود شده است و چرا باید دولتی که حداقل سهام را دارد کنترل صددرصدی بر خودروساز را داشته باشد؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: