تعداد بازدید : ۱۳۰۷۸
کد خبر : ۲۰۴۵۶۰
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
هنوز سهم های زیادی در بازار وجود دارد که متناسب با ارزش ذاتی و رشد سودآوری شرکت ها، رشد نکرده اند و در حقیقت جزو جامانده های بازار هستند.

معرفی جامانده های بازار

به گزارش بورس نیوز، رشد شتابان بازار سرمایه ادامه دارد و بعضی از سرمایه گذاران هم از ترس اینکه مبادا از قافله بازار عقب بمانند، چشم بسته می خرند. به هر حال این بازار سال های مدیدی از رشد سایر بازارها جا مانده بوده و امسال، جبران تمام سال های بی مهری به سرمایه گذاران را کرده است. امروز سقف جدیدی در بورس تهران زده شد و شاخص کل از کانال ۳۷۵ هزار واحدی فراتر رفت.

حمید میر معینی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار بیان کرد: ابتکار عمل در بازار سرمایه عمدتا به دست حقیقی ها و سیگنال فروشان افتاده و بهتر است متولیان بازار سرمایه، تدابیری بی اندیشند که نقدینگی به سمت سهم های ارزنده بازار هدایت شود. حقیقی ها عمدتا تحت تاثیر هیجان، وارد سهم هایی می شوند که حقوقی سهم عرضه کمتری دارد و با ورود نقدینگی، می توان قیمت سهم را بالا برد. در حالی که رشد بسیاری از سهم های کوچک تر بازار، بدون پشتوانه تحلیلی بوده است.

وی افزود: اگرچه معتقدم برخی سهم ها، رشد بیش از اندازه داشته و در این قیمت ها، نگران کننده هستند؛ ولی هنوز سهم های زیادی در بازار وجود دارد که متناسب با ارزش ذاتی و رشد سودآوری شرکت ها، رشد نکرده اند و در حقیقت جزو جامانده های بازار هستند. بسیاری از سهم های ارزنده بازار به دلیل فشار عرضه حقوقی ها، مورد اقبال بازار نیستند؛ حال آنکه اگر رفتار حقوقی ها حساب شده تر بود، این گروه از سهم ها پتانسیل رشد داشتند. ضمن اینکه اگر نقدینگی به سمت سهم های ارزنده بازار هدایت شود، ریسک کمتری هم متوجه سرمایه گذاران خواهد بود.

معرفی جامانده های بازار

این فعال بازار سرمایه در معرفی سهم های جامانده از رشد بازار گفت: منظور از سهم های جامانده از رشد بازار، فقط سهم هایی نیست که متناسب با رشد شاخص، رشد نکرده اند. بلکه جامانده ها، سهم هایی هستند که از نسبت های P/E پایین برخوردار بوده و اتفاقات مثبتی مانند روند صعودی درآمد و سودآوری شرکت، برنامه تجدید ارزیابی دارایی ها، طرح های توسعه ای و... را به دنبال دارند و متناسب با اتفاقات مثبت شرکت، قیمت سهم رشد نکرده است. سهم های گروه پالایشی، فلزات اساسی و برخی نمادهای بانکی که وضعیت بنیادی و منابع ارزی مطلوبی داشته و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار دارند، جامانده های بازار محسوب می گردند.

میر معینی در ادامه اظهار کرد: اگر نقدینگی بازار به سمت سهم های ارزنده هدایت شود، نه فقط رشد بازار سرمایه حباب نیست، بلکه حفظ نقدینگی در بازار راحت تر خواهد بود. مشکل اصلی بازار سرمایه ما، ضعف تحلیل و رفتار توده وار و هیجانی است. برای اصلاح ساختار بازار سرمایه، بهترین اقدام ممکن، حذف دامنه نوسان از بازار است تا بتوان از قیمت های تحلیلی سهم ها، دفاع کرد.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
سلام
دوستان بورس نیوز بررسی داشته باشید
نماد توسعه را بررسی داشته باشید
سهام یک فرد حقیقی در موسسه توسعه به علت دریافت وام و بدهکاری به موسسه مالی و اعتباری توسعه توقیف و از طرف دادگاه به فروش میرسد لذا فروشنده سهم حقوقی نیست و جوری می فروشند که دوستان خودی فقط جمع کنن !!! خورده خورده و درخواست مخفی!!!
به نوعی عرضه اولیه در سهام توسعه هست که هیچ شناوری ندارد و95 درصد سهامش دست بانک مرکزی هست
سیامک بهرامی
Germany
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
بله درست میفرمایند مثلا یک سهم با بنیاد خوب و ارزشمند مانند#ثنور به علت عرضه های زیاد حقوقی از رشد بازار بسیار جامانده است که اخیرا مورد توجه بازار قرار گرفته که با توجه به ارزش شرکت و پروژه ها و دارایی های آن قیمت سهم حداقل بایستی در 700 تومان معامله میشد نه 300
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
حذف یکباره دامنه نوسان کار درستی نیست بهتر است دامنه نوسان را ده درصد مثبت و ده درصد منفی و کم کم بیست درصد انتخاب کنند... بعد حذف کنند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
این کارشناس گرامی انگار کلا با اخبار بیگانه است...یه نگاهی به اخبار میکرد حتما متوجه این جاماندگی میشد...این دوست عزیز بد نیست بدونه رتبه و تاثیر گذاری اخبار به مراتب مهم تر و ارجح تر از تکنیکال و بنیاد سهمه!..
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: