تعداد بازدید : ۴۶۱۴
کد خبر : ۲۰۴۸۲۰
اهرم بالای این شرکت با سبدی سبز؛
۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
پرتفوی قوی «تبرک» سبب شد تا در نیمه نخست سال جاری ۲۴ میلیارد تومان از محل فروش سرمایه گذاری ها، سود شناسایی شود و از مجموع کل چند سال گذشته بیشتر باشد.

«تبرک» توی بورس ماند

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، «گروه کارخانجات صنعتی تبرک» با سرمایه ۲۲۳ میلیارد تومانی در صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر حضور فعال دارد.

برند این شرکت که در بین عامه مردم شناخته شده است و از شرکت‌های فرعی و وابسته قوی برخوردار است.

«تبرک» سهام ۹ شرکت را در پرتفوی خود دارد که ۳ شرکت در بازار سهام حضور دارند و دیگر شرکت‌ها غیر بورسی به شمار می‌روند.

بهای تمام شده پرتفوی بورسی این شرکت ۱۵۷ میلیارد تومان است که تا پایان آذر ماه ارزش بازار آن از رقم یک هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان فراتر رفته است. بنابراین، سرمایه گذاری‌های شرکت در بازار سرمایه به خوبی جواب داده و ارزش بالایی را به دنبال داشته است.

شش شرکت حاضر در سبد سهام غیر بورسی حدود ۳۵ میلیارد تومان سرمایه را معطوف خود کرده‌اند.
همان‌گونه که گفته شد، شرکت‌های بورسی وزن سنگینی در ترکیب پرتفوی «تبرک» دارند که تمام بار بر دو شرکت «غشهداب» و «غپونه» است.

«تبرک» توی بورس ماند

در خصوص سبد سهام شرکت‌های بورسی باید عنوان کرد که ۹۳ درصد «غپونه» را به بهای تمام شده هر سهم ۱۵۶ تومان در اختیار دارد که هم اکنون قیمت این سهم در بازار سرمایه ۱۵۶۰ تومان است. «غپونه» در ۶ ماهه نخست سال جاری ۲۵ میلیارد تومان سود خالص ساخت و جمع کل سود انباشته را به ۳۱ میلیارد تومان نزدیک کرد که تقریبا معادل نیمی از سرمایه است.

دیگر شرکت مهم پرتفوی «تبرک»، «غشهداب» است که با بهای تمام شده هر سهم ۹۴ تومانی، هم اکنون در قیمت ۶۵۶ تومان در حال معامله است. این شرکت زیرمجموعه نیز در نیمه اول سال جاری ۴۶ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرد و رشد ۳ برابری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم زد. در حال حاضر ۶۳ میلیارد تومان سود انباشته در حساب‌های این شرکت غذایی نشسته است.

همین پرتفوی قوی سبب شد تا «تبرک» در ۶ ماهه اول سال ۹۸ بالغ بر ۲۴ میلیارد تومان از محل فروش سرمایه گذاری ها، سود کسب کند.

از سوی دیگر، وضعیت مطلوب شرکت‌های زیرمجموعه، درآمد سود سهام قابل توجهی را عاید «تبرک» می‌کند و در سال ۹۷ به بیشترین میزان خود رسید و رقم ۶۹ میلیارد تومان در کارنامه ثبت شد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بیشترین محل درآمدی شرکت، سود سهام است و بر اساس آخرین صورت مالی ۱۲ ماهه، فروش سرمایه گذاری‌ها سهم ۹ درصدی دارد.

«تبرک» توی بورس ماند

با توجه به رشد شاخص‌های بازار سرمایه و بهبود درآمد‌های شرکت‌های زیرمجموعه در سال جاری، انتظار می‌رود وضعیت «تبرک» بیش از پیش بهبود یابد و در پایان سال جاری رکورد سود خالص ۷۹ میلیارد تومانی سال ۹۷ را بشکند. به طور کلی، «تبرک» از جمله شرکت‌هایی است که بازار مصرف خود را دارد و با توجه به رشد نرخ فروش محصولات، افزایش درآمد‌ها در سال‌های آتی نیز امکان‌پذیر است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.