تعداد بازدید : ۸۵۰
کد خبر : ۲۰۵۶۶۶
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
حمایت حقوقی‌ها و صندوق‌ها عمدتا از سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بوده و سهم‌های کوچک و متوسط بازار به حال خود رها شده‌اند.

انتشار اوراق تبعی، راهکاری برای پوشش ریسک

به گزارش بورس نیوز، فعالان بازار سرمایه در چند روز گذشته، رفتاری هیجانی از خود به نمایش گذاشتند و طوری در صف فروش قرار داشتند که گویا خودکشی از ترس مرگ، بهترین اقدام ممکن است.
امروز به منظور کنترل هیجانات بازار دامنه نوسان معاملات، به ۲ درصد کاهش یافت و کماکان شاهد غلبه رنگ سرخ در بازار هستیم.

عزت اله (صیادنیا) طیبی مدیرعامل شرکت سبدگردان کاریزما در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر کاهش دامنه نوسان معاملات بیان کرد: در شرایط حوادث غیرمترقبه این چنینی که هیچ اطلاعی از اتفاقات احتمالی آینده نداریم، کاهش دامنه نوسان اقدام بدی نبود اما؛ شاید چنین اقدامی باعث شد عده‌ای به خاطر دامنه نوسان ۲درصدی در صف فروش قرار بگیرند، در حالی که اگر دامنه نوسان ۵درصد بود ممکن بود فروشندگان بازار، کمتر باشند ولی امیدوارم تاثیر مثبت این اقدام از روز شنبه نمایان شود.

وی افزود: در بسیاری از بورس‌های دنیا ممکن است در شرایط فورس ماژور، اقداماتی مثل تعطیلی بورس یا تغییر دامنه نوسان صورت بگیرد و این موضوع در قانون ما نیز پیش‌بینی شده که در شرایط حاد، بورس‌ها می‌توانند با تصویب سازمان بورس تعطیل شوند بنابراین اقدام به کاهش دامنه نوسان، اصلا عجیب نیست.

مدیرعامل سبدگردان کاریزما اضافه کرد: در روزهای اخیر، حمایت حقوقی‌ها و صندوق‌ها عمدتا از سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بوده و سهم‌های کوچک و متوسط بازار به حال خود رها شده‌اند و این اقدام صحیحی نیست؛ روزانه حدود ۶۰۰ نماد در بورس تهران معامله می‌شود و معتقدم اگر قرار است حمایتی صورت گیرد، کل بازار را باید در بر بگیرد و حمایت از هر سهم به فراخور وضعیت سهم باشد.

این فعال بازار سرمایه استفاده از ابزارهای پوشش ریسک را در این شرایط بسیار مهم تلقی کرد و گفت: راهکار کنترل بازار در روزهای این چنینی، استفاده از ابزارهایی مانند اوراق تبعی و اختیار معاملات و قراردادهای آتی است. تقویت این ابزارها باعث می شود به همان میزان که ممکن است بعضی سرمایه‌گذاران، متضرر شوند، بعضی نیز منتفع شوند. این وضعیت به تعادل بازار هم کمک می‌کند و انتشار اوراق تبعی را بهترین راهکار پوشش ریسک و تعادل بازار می دانم.

وی با اشاره به نیاز به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی درخصوص ابزارهای موجود در بازارسرمایه تصریح کرد: این ابزارها در بازار ما راه‌اندازی شده و امیدواریم با تقویت فرهنگ‌سازی در این زمینه، فعالان بازار با این ابزارهای آشنایی پیدا کنند. البته در سال ۹۲ هم تجربه انتشار اوراق تبعی در بعضی سهم ها را داشتیم و این ابزار ها حتما به کاهش هیجانات بازار کمک خواهد کرد.

طیبی در خاتمه گفت: اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و آمریکا واکنش جدیدی نشان ندهد، ظرف یکی دو روز معاملاتی آتی، شاهد بهبود اوضاع بازار سرمایه و برگشت شاخص خواهیم بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: