تعداد بازدید : ۱۱۰۹
کد خبر : ۲۰۵۸۷۴
پیش‌گشایش؛
۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
در معاملات روز جاری نوع دیگری از هیجانات سرمایه گذاران را خواهیم دید و شاید بسیاری از سرمایه گذاران در روز جاری به دنبال خرید سهام شرکت‌هایی با بیشترین افت قیمتی در هفته گذشته باشند.

طرح محدود نمودن نوسانات روزانه به ۲ درصد در روز چهارشنبه هم نتوانست از افت قیمت اکثر سهام جلوگیری نماید به طوریکه شاید بتوان افت ۵۰۳۵ واحدی شاخص کل با دامنه نوسان ۲ درصدی قیمت سهام را معادل افتی ۱۳.۰۰۰ واحدی شاخص کل در شرایط نوسانات ۵ درصدی نماد‌ها دانست.

فملی، فارس، پارس، پارسان و مپنا تاثیر گذارترین نماد‌ها بر نزول شاخص کل بودند و شاید بتوان پیش بینی نمود که همین نماد‌ها در روز جاری نیز از تاثیر گذارترین نماد‌ها البته در صعود شاخص باشند.

اقتصاد بین الملل:
شاید مهمترین اخبار بین المللی روز‌ها و حتی سال‌های اخیر و تاثیر گذار بر تمام بازار‌های مالی و کالایی جهان را بتوان اخبار پیرامون حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی و نطق ملایم ترامپ در بعد از ظهر روز چهارشنبه دانست.

صحبت‌هایی که به هیچ وجه رنگ تهدید و خشونت‌های گذشته را نداشت و خیال بسیاری از کارشناسان و هموطنان را از عدم درگیری‌های بیشتر و جنگ میان دوکشور و شاید کشور‌های منطقه آسوده کرد.

گذشته از رجز خوانی‌های ادامه دار فرماندهان و مسئولین دو کشور، به نظر می‌رسد فضای کنونی نشانی از نبرد‌های احتمالی ندارد و می‌توان تا حدود بسیاری به امنیت منطقه امیدوار بود. با این وجود نمی‌توان از ریسک‌های سیاسی و بین المللی و صحبت‌های احتمالی و تاثیر گذار بر منطقه و این فضای کنونی بی توجه بود چرا که این شایعات است که می‌تواند بازار‌های مالی جهانی را تحت الشعاع قرار دهد.

در تنگنا قرار گرفتن ترامپ در خصوص سبک حمله‌های نظامی آمریکا از مهمترین تحولات آتی ریاست جمهوری وی می‌باشد به طوریکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه از اعضای حزب جمهوری‌خواه خواست به طرح کاهش اختیارات جنگی رئیس‌جمهور رأی منفی بدهند.

روز گذشته «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد در پی ترور سردار «قاسم سلیمانی» به دستور ترامپ و به تبع آن افزایش تنش‌ها در منطقه، این مجلس امروز در مورد طرحی رأی‌گیری می‌کند که در صورت تصویب اختیار ترامپ برای درگیر کردن آمریکا در منازعات نظامی را محدود می‌کند.

ترامپ امروز در واکنش به این طرح، در توییتر نوشت: امیدوارم تمام جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان علیه قطعنامه اختیارات جنگی که نانسی پلوسی دیوانه مطرح کرده، رأی دهند. وی سپس این طرح را به تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح رئیس‌جمهور مرتبط کرده و مدعی شده است که دموکرات‌ها برای ارعاب او تلاش می‌کنند.

نمایندگان دموکرات می‌گویند مقام‌های دولت آمریکا در توجیه ترور سردار سلیمانی، به مجوزی استناد کرده‌اند که در سال ۲۰۰۲ برای جنگ علیه عراق صادر شده بود. این مقام‌ها مدعی شده‌اند که، چون سردار سلیمانی هنگام حمله در عراق حضور داشته، دولت آمریکا می‌توانسته با استناد به این مجوز علیه او حمله انجام دهد.

اقتصاد کلان و بین الملل:
اظهارات همتی رییس بانک مرکزی را در خصوص شرایط و اوضاع ارزی کشور در روز گذشته نیز حاوی نکات جالبی بود. رییس کل بانک مرکزی، اذعان داشت: از اوایل سال گذشته تاکنون ۳۶ میلیارد دلار برگشت ارز صادرکنندگان را داشته ایم که عمدتا از چرخه صرافان بانکی و سایر صرافان بخش خصوصی بوده است. ومن از صرافی‌ها وصادرکنندگان محترم قدردانی میکنم. هرگاه شرایطی برای حمایت از صرافان وجود دارد حضورا به آن‌ها سر میزنم، زیرا در شرایط خاص اقدامات و تصمیمات صرافان حائز اهمیت است.

رییس شورای پول و اعتبار ادامه داد: باید اذعان کرد که مردم از تحریم‌ها صدمه دیدند به خصوص طبقات متوسط و پایین جامعه و دولت و مسئولین به فکر جبران کاهش درآمد و قدرت خرید مردم می‌باشند، اما در بی سابقه‌ترین تحریم‌ها که همه اذعان دارند جمهوری اسلامی ایران به قدری محکم ایستادگی کرده که روز گذشته آمریکا با تبلیغات زیاد با هیات عظیمی جلوی دوربین رسانه‌ها حاضر شدندوبعد از کلی حرف تکراری گفتن به سمت ایران آغوش باز می‌کنیم! که این با اقدامات و تحریم‌های آن‌ها علیه ایران تناقض دارد.

همتی در ادامه تاکید کرد: اقتداری که در روز‌های اخیر که از تاریخی‌ترین زمان‌های جمهوری اسلامی ایران پس از ۴۰ سال بود و در شروع گام دوم انقلاب اسلامی ایران به عنوان فصل جدیدی می‌توان دهه دوم دی ماه ۹۸ را نقطه اصلی شروع یاد کردزیرا خوشبین‌ترین افراد هم پیش بینی اینسطح از اقتدارمردمی ودفاعی را نمی‌کردند.

وی افزود امریکا اعلام کرد تحریم را تشدید میکنم وبر طبل توخالی نواخت ما آماده هستیم و به طور حتم اقدامات ما برای خنثی کردن این فشار نیز بیشتر خواهد شد.

برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا۴۰یا۴۵هزار تومان نرخ ارز بانک مرکزی با برنامه و امکانات و وجود بانک‌ها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد یم و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند.

ارز و سکه، بورس کالا:
افت بیش از ۸۰۰ تومانی دلار و بیش از ۴۰.۰۰۰ تومانی هر گرم طلا در بازار روز پنجشنبه کشور بی شک اولین واکنش این بازار‌ها به بهبود شرایط سیاسی و امنیتی کشور بود.

افتی که اصلا بعید نیست در رزو جاری نیز شاهد آن باشیم. افت قیمت انس جهانی و نفت در بازار‌های بین المللی نیز نشان از گمانه زنی‌های مثبت و عدم درگیری نظامی در منطقه دارد که این موضوع باعث کاهش احتمالی و مجدد باشد. قیمت‌های جهانی هر انس طلا در ساعات پایانی روز گذشته به حدود ۱۵۴۵ دلار نیز نزول داشت و نفت سبک آمریکا نیز با عقب نشینی مجدد قیمتی به کانال ۵۰ دلار بازگشت.

بی شک در این هفته شاهد کاهش قیمت‌های معاملاتی در بورس کالا خواهیم بود چرا که بسیاری از خرید‌های هیجانی شکل گرفته در هفته گذشته با تصور وقوع جنگ و احتکار توسط فعالین این بازار شکل گرفت و به نظر نمی‌رسد در هفته جاری شاهد خرید‌هایی حتی با ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت‌های هفته قبل مواجه باشیم.

بازار امروز:

شاید صحبت و پیش بینی روند بازار امروز کار دشواری نباشد و با احتمال بسیار زیاد شاهد افزایش تقاضا و هیجانی در اکثر نماد‌های بازار سهام در ساعات ابتدایی روز باشیم. تقاضایی که اگر چه ممکن است در برخی از نماد‌های بنیادی و ارزنده با عرضه روبرو شود، اما در بسیاری از نماد‌های کوچک با عدم معامله‌ای جدی و قفل شدن معاملات همراه خواهد بود.

شاید بتوان شرایط بازار چهارشنبه و البته روز‌های هفته گذشته را گوشزدی به سرمایه گذاران مبتدی و حتی سفته بازان دانست چرا که این گروه‌ها با سرمایه گذاری در شرکت‌های کم کیفیت و با شناور کم همواره ریسک‌های نقد شوندگی زیادی را متوجه خود می‌کنند.

در بازاری که بسیاری از نماد‌ها یکدست قرمز پوش بودند و سهامدارانشان در صفوف فروش در انتظار معجزه‌ای از سوی حقوقی‌ها بودند، نماد‌های فولاد، فملی، وامید و ...، با ارزندگی و سودآوری مناسب مورد توجه سهامداران حقوقی و حتی در بسیاری از ساعات بازار روندی مثبت داشتند.

پس از سپری نمودن هفته‌ای عجیب و تاریخی در فضای سیاسی و بین المللی کشور که بازار سرمایه را نیز به شدت تحت الشعاع قرار داد، به نظر می‌رسد در معاملات روز جاری نوع دیگری از هیجانات سرمایه گذاران را خواهیم دید و شاید بسیاری از سرمایه گذاران در روز جاری به دنبال خرید سهام شرکت‌هایی با بیشترین افت قیمتی در هفته گذشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.