تعداد بازدید : ۲۶۹۳
کد خبر : ۲۰۶۰۱۹
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
بازار سرمایه تا فصل مجامع پتانسیل لمس کانال ۴۵۰هزار واحد را دارد؛ اما قیمت سهم‌های کوچک و متوسط بازار که رشد شارپ داشته، حتما باید اصلاح گردد.

سیگنال مثبتی در بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، بعد از یک هفته فشار فروش و افت چشمگیر قیمت ها، با کاهش تنش های سیاسی، بورس تهران هفته سبزی را آغاز کرد.

محمد خیری مدیر سرمایه گذاری کارگزاری خبرگان سهام در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: هفته گذشته، بازارسرمایه یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های سیستماتیک را به خود دید و احتمال وقوع جنگ می‌رفت، در همه جای دنیا واکنش بازارسرمایه به اتفاقی همچون جنگ، به شدت منفی شده و در شرایط جنگی، ارزش تمامی دارایی‌های سرمایه‌ای از جمله املاک و سهام به شدت افت خواهد کرد.

وی افزود: فعلا نمی‌توان گفت روند مثبت بازارسرمایه که در نخستین روز معاملاتی هفته شاهد بودیم، تداوم خواهد داشت یا نه؛ دامنه‌نوسان معاملات در روز شنبه، ۲درصد بود و ضمنا قیمت سهم‌ها در هفته گذشته، افت زیادی کرده بود اما؛ واقعیت این است که وقوع جنگ، اثر به مراتب پررنگ‌تری نسبت به سایر رویدادها بر بازارسرمایه دارد و زمانی با قاطعیت می‌توان از روند صعودی بازارسرمایه سخن گفت که تنش‌های سیاسی کاملا فروکش کرده باشد.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: در هفته گذشته، اقدامات حمایتی سازمان بورس و صندوق توسعه و صندوق تثبیت بازار و برخی حقوقی‌ها از شدت ریزش بازارسرمایه جلوگیری کرد، صندوق توسعه و تثبیت بازار خرید قابل توجهی داشتند که قابل تقدیر بود اما؛ این خریدها اگر با مدیریت بهتری انجام می‌شد و مثلا به جای خرید در نمادهای بزرگ بازار و شاخص‌ساز، از سایر گروه‌ها هم حمایت می‌شد، قطعا تاثیر اقدامات حمایتی صندوق توسعه و صندوق تثبیت بر بازار سرمایه، مثبت‌تر بود. کاهش دامنه نوسان نیز اقدام بسیار مناسبی بود که از افت قیمت‌ها تحت تاثیر فروش‌های هیجانی جلوگیری کرد.

خیری تاکید کرد: از سوی دیگر، کاهش دامنه نوسان و سایر اقدامات حمایتی، فقط در کوتاه مدت اثر مثبت دارد و تداوم آن می تواند از جذابیت معاملات بکاهد. افزایش اعتبارات از ۵۰ درصد به ۶۰ درصد هم اقدام بجایی بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مهم‌ترین سیگنال اقدامات حمایتی که در یک هفته اخیر صورت گرفت، این بود که بازار سرمایه برای سیاست‌مداران ما اهمیت دارد و این توجه به بازار سرمایه نکته مثبتی است.

خیری در پاسخ به این سؤال که «فارغ از بحث احتمال وقوع جنگ و به شرط آرام شدن شرایط، بازار سرمایه ما تا کجا پتانسیل رشد دارد» گفت: قیمت بعضی سهم ها رشد زیادی داشته و رشد بیشتر می تواند باعث حباب قیمتی شود و بهتر است سهامداران در معاملات خود، با دقت بیشتری رفتار کنند. اما بعضی سهم ها و صنایع هم هنوز رشد نکرده اند.

وی اضافه کرد: نکته اینجاست که بازار سرمایه چند اتفاق مثبت هم پیش رو دارد که می تواند سبب جذابیت بیشتر سهم ها شود. نرخ ارز نیمایی در سال آینده، احتمالا بیش از ۱۳ هزار تومان خواهد بود و این نرخ، اثر مثبتی بر سودآوری شرکت ها دارد. همچنین قیمت های جهانی نفت و فلزات اساسی و محصولات معدنی در بازارهای جهانی افزایشی است. ضمن اینکه حجم فروش و صادرات صنایع مختلف نشان می دهد شرکت ها به رغم تحریم ها، راهی برای صادرات یافته اند و دغدغه کاهش فروش ندارند.

این کارشناس بازارسرمایه گفت: در بودجه سال آینده خبری از رشد عجیب و غریب نرخ حامل‌های انرژی نیست بنابراین EPS تحلیلی شرکت‌ها در سال ۹۹، بهتر از امسال خواهد بود. با این تفاسیر سهم‌هایی که در حال حاضر نسبت P/E پایین دارند، گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری هستند. همچنین اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌ها نیز به رشد بازار کمک خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد بازار سرمایه تا فصل مجامع پتانسیل لمس کانال ۴۵۰هزار واحد را دارد اما؛ قیمت سهم‌های کوچک و متوسط بازار که رشد شارپ داشته، حتما باید اصلاح گردد.

حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این به لطف خدا و سردار سلیمانی هست که امنیت داریم و باعث ترقی سهام و اقتصاد مملکت شد همش خیر و برکت بود
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: