تعداد بازدید : ۵۰۴۲
کد خبر : ۲۰۶۱۷۷
کارشناس بازار‌سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
وضعیت هفته گذشته، باید درس عبرتی باشد تا قبل از هر معامله‌ای،سهامداران بتوانند هیجان خود را کنترل کنند.

پادزهری برای هیجان بازار

به گزارش بورس‌نیوز، در هفته گذشته بازار با فشار فروش هیجانی دست به گریبان بود و این هفته، تب خریداران تند بوده و به نظر می‌رسد صف خرید یکباره تمامی سهم‌های بازار هم‌چندان منطقی نیست و باز هم هیجان بر تحلیل، غلبه دارد.

بهمن فلاح کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه اظهار کرد: رفتارهای هیجانی به شدت بر بازار سرمایه حاکم بوده و اگر تنش‌های سیاسی چند روزی بیشتر، به طول می‌انجامید، بازار ریزش سنگینی را متحمل می‌شد و زیان سهامداران قابل جبران نبود.

وی ادامه داد: وضعیت یک هفته گذشته، باید درس عبرتی برای سهامداران و فعالان بازار باشد تا قبل از هر معامله‌ای، هیجان خود را کنترل کنند؛ در این شرایط، باید تعارفات سیاسی و بورسی را کنار گذاشت و صراحتا شرایط موجود را نقد کرد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: رفتارهای هیجانی در بورس ریشه در ضعف تحلیل، رقابت کارگزاری‌ها و پویایی ناکافی سازمان بورس در حوزه نظارت بر صدور کدهای معاملاتی و آموزش سهامداران است.

فلاح تصریح کرد: بخشی از بازارسرمایه بر مبنای رفتارهای هیجانی حرکت می‌کند و این رفتارهای هیجانی فقط مختص بورس ایران نیست اما؛ با توجه به اینکه فرآیند دریافت کدهای معاملاتی در بورس به شدت ابتدایی بوده و مردم به راحتی و بدون کوچکترین آموزشی امکان معامله آنلاین در بازار سرمایه را دارند، رفتارهای هیجانی مشهود‌تر است.

این کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: این در حالی است که نظارت بر فعالیت کانال‌های بورسی هم چندان قوی نیست و هر شخصی به راحتی می‌تواند اقدام به تشکیل کانال و ارائه تحلیل و سیگنال کند و همین تعدد کانال‌ها و صفحات مجازی به رفتارهای هیجانی سهامداران دامن می‌زند.

وی افزود: البته در چند روز اخیر سازمان بورس اوراق بهادار در کنترل اوضاع عملکرد قابل قبولی داشت؛ اما این اقدامات کافی نیست و انتظار می‌رود به گونه ای عمل شود که رفتارهای هیجانی در بازارسرمایه کاهش یابد؛ پادزهر هیجان بازار، آگاهی و آموزش و استراتژی سرمایه‌گذاری است.

این کارشناس بازار سرمایه با ارایه ۳ راهکار برای کنترل رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه گفت: نخستین اقدام ضروری افزایش فیلترهای صدور کد معاملاتی و پذیرش سهامداران جدید است؛ اکثر سهامدارانی که در یک سال اخیر وارد بازار شده‌اند، هیچ شناختی از بازار سرمایه و تحلیل سیاسی و اقتصادی و... ندارند. سازمان بورس اوراق بهادار تا چند سال قبل، اقدام به برگزاری جلسات آموزشی رایگان می کرد و هر ماه ۳،۴ دوره کلاس رایگان در دسترس سهامداران بود. آموزش و اطلاع رسانی در حوزه بازار سرمایه کافی نیست و اگر این روال ادامه یابد، اعتمادی که بعد از ۱۰سال تلاش مردم به بازارسرمایه پیدا کرده‌اند از دست خواهد رفت و بازگرداندن این اعتماد و سرمایه اجتماعی کار بسیار دشواری است.

وی گفت: متولی آموزش فقط سازمان بورس نیست و کارگزاری‌ها هم می‌بایست در این زمینه پویا تر عمل کنند. حفظ نقدینگی در این بازار قطعا در گام اول در گرو آموزش و فرهنگ‌سازی است. نکته دیگر این است که کارگزاران در جذب مشتریان جدید با هم رقابت دارند و تلاش می‌کنند فرآیند صدور کد معاملاتی را هر چه بیشتر تسهیل کنند؛ بدون آنکه شرایطی برای ارایه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای برای سهامداران فراهم کنند. همچنین مردم باید یاد بگیرند انجام هر کاری نیازمند آموزش و استفاده از تجربه متخصصان آن کار بوده و اهمیت آموزش در بحث سرمایه گذاری، حتی بیش از سایر امور است. چرا که سرمایه گذاری در بورس نیازمند چند تخصص از جمله روانشناسی و دانش تحلیل اقتصادی و سیاسی و استراتژی معاملاتی و آشنایی با ابزارهای مختلف بازارهای مالی و... است. سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه بدون آموزش و استراتژی محکوم به شکست است.

فلاح اضافه کرد: اگرچه با فروکش کردن تنش های سیاسی، به نظر می رسد رفتارهای هیجانی در بازار کمرنگ شده؛ ولی معتقدم هیجان بازار از بین نرفته و بورس ما خیلی بیشتر از استاندارد جهانی با رفتارهای هیجانی مواجه است. اگر اقدامات اولیه برای آموزش و استاندارد کردن رفتارهای سهامداران صورت بگیرد، نیازی به ایجاد و حمایت صندوق های توسعه و تثبیت بازار و... نخواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: