تعداد بازدید : ۹۰۰
کد خبر : ۲۰۶۵۸۰
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان قیر گفت: بخشی از قیر صادراتی به پاکستان و افغانستان، مشکلات کیفی جدی داشته است.

زنگ خطری پیش روی صادرات فرآورده های نفتی

به گزارش بورس نیوز، در خبرهای روز گذشته اعلام شده بود همسایگان شرقی بابت کیفیت پایین فرآورده های نفتی صادراتی ایران، گله دارند.

حسن تاجیک عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان قیر در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: گلایه مشتریان صادراتی بابت کیفیت پایین فرآورده های نفتی از جمله قیر، موضوع جدیدی نیست. از سال ۸۵ انتقاداتی از سوی مشتریان صادراتی مطرح شد.

وی ادامه داد: برای مثال در بشکه‌های قیر، ضایعاتی قرار داده شده بود که وزن بشکه‌های قیر را بیشتر نشان می‌داد یا محصولات صادراتی، برخی مشخصه‌های صادراتی را داشت و فاقد برخی ویژگی‌ها مثل درجه خلوص بود؛ به همین دلیل بخشی از قیر صادراتی ایران در تست مارشال یا تست عملیاتی جاده رد می‌شد و این مشکلات فقط شامل قیر نبوده و بسیاری از فرآورده‌های نفتی صادراتی ایران با چنین شرایطی مواجه بودند.

تاجیک افزود: بیشترین مشکلات هم مربوط به محصولات صادراتی به افغانستان بوده البته مشتریان صادراتی در تاجیکستان و کنیا و... نیز با مشکلات کمی و کیفی در قیر صادراتی مواجه شدند.

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان قیر درخصوص اهمیت نام صادراتی ایران، اظهارکرد: بررسی‌های حضوری که در این خصوص انجام شده حاکی از آن بوده که به منظور جلوگیری از خدشه‌دار شدن نام محصولات صادراتی ایران، اقداماتی از جمله اجباری شدن استاندارد و نظارت بر واردات VR از عراق توسط گمرک و... صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: برخی تولیدکنندگان، با افزودن این محصول به قیر صادراتی، موجب افت کیفی و همین طور کاهش بهای تمام شده محصول می شدند.

تاجیک تصریح کرد: در نظر داشته باشید که بالغ بر ۹۰ درصد قیر صادراتی ایران، قیر با کیفیتی است که توسط تولیدکنندگان مطرح کشور تولید می شود؛ محصولی هم که در بورس کالا عرضه می شود، به لحاظ کیفی کاملا مطلوب است؛ اما نباید اجازه دهیم صادرات حتی اندک محصولات بی کیفیت، آبروی محصولات ایرانی را ببرد. نکته اینجا است که تولیدکنندگان قیر با مشکل قیمت گذاری دستوری مواجه هستند و قیمت تعیین شده برای فروش محصولات، جوابگوی رشد هزینه های تولید نیست. شاید همین موضوع، بعضی تولیدکنندگان کوچک را به تولید و عرضه محصولات کم کیفیت سوق داده است. بخشی از قیر صادراتی به پاکستان و افغانستان، مشکلات کیفی جدی داشته و واسطه ها محصولات کم کیفیت را با نام محصول درجه ۳ خریداری می کنند.

این فعال صنعت قیر در پایان اضافه کرد: در خصوص مشکلات کمی و کیفی قیر صادراتی از سنوات قبل بارها صحبت کرده ایم و امیدواریم با تشدید نظارت ها، از تولید و صادرات محصولات کم کیفیت جلوگیری شود تا مبادا در آینده به شرایطی برسیم که مرزهای صادراتی، به روی قیر ایران بسته شود. زنگ خطر مجدد برای صادرات قیر و سایر فرآورده های نفتی صادراتی ایران به صدا درآمده و انتظار می رود هر چه زودتر این مشکلات برطرف شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: