تعداد بازدید : ۲۴۷
کد خبر : ۲۰۷۴۲۲
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳

 

بازار فرابورس ایران هفته منتهی به 4 بهمن را در حالی به پایان رساند که شاخص آیفکس نسبت به ابتدای هفته، رشد 3.5 درصدی را به ثبت رساند. به این ترتیب شاخص فرابورس نسبت به ابتدای سال 134 درصد رشد کرد. همچنین در این هفته ارزش بازار با عبور از 5 میلیون و 609 هزار میلیارد ریال، رشد 3.9 درصدی نسبت به ابتدای هفته و 118 درصدی نسبت به ابتدای سال را رقم زد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم تمام بازارهای فرابورس از لحاظ ارزش، حجم و تعداد معاملات نسبت به هفته پیش‌تر، وضعیتی صعودی داشتند. به این ترتیب ارزش کل معاملات با ثبت بیش از 100 هزار میلیارد ریال معامله در این هفته، رشد 43 درصدی نسبت به هفته پیش از آن داشت.

حجم کل معاملات نیز با عبور از 10 میلیون ورقه جابجایی اوراق بهادار، رشد 26 درصدی نسبت به هفته منتهی به 27 دی داشت. همچنین تعداد کل معاملات نیز با ثبت یک میلیون و 627 هزار دفعه معامله، رشد 45 درصدی را در تقویم آماری این متغیر رقم زد.

 

 سه بازار برتر بر اساس ارزش معاملات

در هفته‌ای که یک نیمه آن در دی و نیمه دیگرش در بهمن قرار داشت، بازار دوم فرابورس ایران بود که نسبت به سایر بازارها از ارزش بیشتری برخوردار بود؛ این بازار با بیش از 35 هزار میلیارد ریال معامله، رشد 36 درصدی نسبت به هفته گذشته به ثبت رساند و جالب این است که این بازار به لحاظ حجم معاملات نیز نسبت به سایر بازارها در سطحی بالاتر قرار داشت.

اما در در رتبه دوم ارزش معاملات در بازارهای مختلف فرابورس، بازار ابزارهای نوین مالی قرار داشت که با ثبت بیش از 32 هزار میلیارد ریال معامله، رشد 65 درصدی نسبت به هفته قبل داشت؛ این بازار به لحاظ حجم معاملات در نیمه پایین رتبه بندی قرار داشت.

در رتبه سوم ارزش معاملات بازارهای مختلف فرابورس نیز بازار پایه با 21 هزار میلیارد معامله قرار داشت که از این لحاط رشدی 17 درصدی نسبت به هفته گذشته را به ثبت رساند.

همچنین بازار اول، بازار SME و بازار سوم فرابورس به ترتیب در رتبه‌های سوم تا ششم ارزش معاملات قرار داشتند.

 

صنایع پیشرو معاملاتی در هفته گذشته

در هفته منتهی به 4 بهمن، صنایع مختلف وزن‌های متفاوتی را در ارتقای شاخص فرابورس بر دوش داشتند. به این ترتیب گروه محصولات شیمیایی با میزبانی از 10 درصد از ارزش کل معاملات در بیشترین بار معاملاتی را بر عهده داشت؛ پس از آن گروه فلزات اساسی بود که این گروه نیز با حدود 10 درصد از کل معاملات، جایگاه دوم را به خود اختصاص داد.

گروه‌های انبوه‌سازی، املاک و مستغلات، مواد و محصولات دارویی و نیز سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب با 9، 7 و 7 درصد از ارزش کل معاملات به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار گرفتند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ریز معاملات بازارها و صنایع مختلف در فرابورس ایران به بخش گزارش‌های آماری مراجعه کنید.

مهمترین رویدادهای فرابورس

اتمام پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم تامین سرمایه دماوند در بازار سوم فرابورس ایران در نخستین روز از مهلت 30 روزه یکی از مهمترین رویدادهای مهم هفته گذشته بود. در این پذیره‌نویسی تقاضای ثبت‌شده در سیستم معاملات بیش از 763 میلیون سهم بود که در مجموع 27 هزار و 314 کد معاملاتی، امکان دریافت اوراق را پیدا کردند و از این تعداد 168 کد مربوط به حقوقی‌ها و 27 هزار و 146 کد مربوط به معامله‌گران حقیقی بود.

همچنین آغاز عملیات بازار باز برای نخستین بار در بازار سرمایه کشور از امروز 28 دی‌ماه دیگر اتفاق مهم در بازار فرابورس ایران بود. به این ترتیب بانک مرکزی در راستای اعمال سیاست‌های خود، اگر قصد تزریق پول در اقتصاد را داشته باشد، اقدام به خرید اوراق مالی اسلامی و اگر بخواهد پول را جمع‌آوری کند، اقدام به فروش این اوراق در سطح بانک‌ها می‌کند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: