تعداد بازدید : ۱۲۹۵
کد خبر : ۲۰۷۵۵۵
آیا این سیمانی از خواب بیدار می‌شود!؛
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
با وجود برنامه ریزی «سخواف» برای توسعه و بهبود فرایند تولید، این شرکت فقط نسبت به ارائه خدمات فعالیت دارد و با وجود در اختیار داشتن سرمایه نسبتا مطلوب، از کمبود نقدینگی شدیدی رنج می‌برد.

«سخواف» دست به دامن «سشرق»

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از شرکت‌های زیانده حاضر در بازار پایه زرد، «سیمان مجد خواف» است که با سرمایه ۵۳۰ میلیارد ریالی، ۱۴۵ میلیارد ریال زیان انباشته دارد.

این شرکت سیمانی در دوره ۹ ماهه سال جاری بیش از گذشته زیان ساخت و با افزایش ۲۸ درصدی نسبت به دوره مشابه سال ۹۷، نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال زیان خالص شناسایی کرد.

یکی از نکات جالب توجه «سخواف» حجم بسیار پایین فروش و درآمد‌های عملیاتی است؛ در شرایطی که این شرکت سیمانی از نظر مبلغ سرمایه، در رتبه بیست و چهارم گروه سیمان قرار دارد اما؛ از حیث مبلغ فروش در قعر فهرست رتبه بندی‌ها جای می‌گیرد.

«سخواف» دست به دامن «سشرق»

در بین شرکت‌های سیمانی که سال مالی مشابه با «سخواف» دارند (پایان اسفند ماه)، بر اساس صورت‌های مالی دوره ۹ ماهه، این شرکت در رتبه سی‌اُم شرکت‌های سیمانی از منظر مبلغ درآمد‌های عملیاتی قرار می‌گیرد.

«سخواف» دست به دامن «سشرق»

نکته مهم در خصوص عملیات شرکت این است که هیچ گونه محصولی تولید نمی‌شود؛ در واقع، به دلیل کمبود نقدینگی و عدم راه اندازی و تکمیل ماشین آلات و بهره برداری کامل از کارخانه، «سخواف» قادر به فعالیت تولیدی نیست و در حال حاضر تنها به ارائه خدمات کارمزدی سایش و آسیاب کلینکر، آن هم فقط به شرکت سیمان شرق، مشغول است.

بنابراین، در حال حاضر این شرکت از وضعیت عملیاتی مطلوبی برخوردار نیست و در حداقل‌ها سیر می‌کند؛ هر چند که راه اندازی طرح توسعه می‌تواند گره تولید و فروش را باز کند اما؛ تا زمان تأمین نقدینگی، این پروژه نیز به خواب فرو رفته است.

در نظرسنجی آبسیم پلاس در خصوص معاملات «سخواف»، ۵۱ درصد از شرکت کنندگان موقعیت خرید و ۴۹ درصد موقعیت فروش را برگزیده‌اند.

همان‌طور که نتیجه نظرسنجی حاکی از تقاضای بالا برای این سهم است، نگاهی به معاملات انجام شده از ابتدای سال جاری تا به امروز نیز نشان می‌دهد که حدود ۳۵ هزار خریدار در مقابل، ۳۰ فروشنده ظاهر شده‌اند.
حقوقی‌ها در این مدت ۲.۵ میلیون از سهام این سیمانی را به حقیقی‌ها واگذار و خود پایه‌های خروج را بنا کردند.

شایان ذکر است که پ «سخواف» بازدهی مطلوب ۱۷۴ درصدی را در کارنامه سال جاری ثبت کرده است. ارزش بازار این شرکت در حال حاضر بالغ بر ۳۰۵۰ میلیارد ریال است که چندان با عملیات نصفه و نیمه شرکت همخوانی ندارد.

به نظر شما این سهم همچنان بر مدار صعود می‌چرخد؟

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: