تعداد بازدید : ۲۹۵۳
کد خبر : ۲۰۷۸۲۶
عضو انجمن انبوه سازان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
با توجه به رشد حجم نقدینگی و کمبود شدید عرضه در بازار مسکن، افزایش قیمت اجتناب ناپذیر است.

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه بعد از ورود حجم قابل توجهی از نقدینگی سرگردان، رشد چشمگیری داشته و به مرحله ای رسیده که به نظر بسیاری از تحلیلگران اگر عطش سهامداران با عرضه های اولیه و افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و پذیره نویسی های جدید، پاسخ داده نشود؛ ریسک افت و خروج بخشی از نقدینگی و رکود در انتظار این بازار خواهد بود.
اما سوال اکثر سرمایه گذاران این است؛ در صورت کاهش جذابیت بازار سرمایه برای جذب نقدینگی، مقصد بعدی پول های سرگردان کجاست؟ آیا بازار مسکن پتانسیل رشد قیمت دیگری را دارد؟


محمدعلی ربانی عضو انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با بورس نیوز در پاسخ به این سوال بیان کرد: قبل از پاسخ به این سوال توجه به دو نکته ضرورت دارد. نخست آنکه با ساختار بانکی کنونی کشور، بانک ها در خلق پول نقش جدی دارند و حتی اگر هیچ متغیر دیگری را در اقتصاد دخیل ندانیم، به سبب نرخ بهره بانکی هر ۴ سال یکبار، حجم نقدینگی حدود ۲ برابر شده و تورم تقریبا ۱۰۰ درصدی در اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود.

وی افزود: همچنین عرضه مسکن هیچ تناسبی با تقاضای واقعی بخش مسکن ندارد. با در نظر گرفتن تعداد ازدواج ها و حجم بافت فرسوده و تقاضای انباشته شده از سنوات قبل و...، هر ساله نیاز به احداث ۱ میلیون واحد مسکونی جدید در کشور داریم؛ حال آنکه دولت در سال های گذشته در مورد تامین نیاز بخش مسکن بسیار ضعیف عمل کرده و برنامه هایی هم که قرار است اجرا شوند، اصلا در حد و اندازه تامین نیاز بازار مسکن نیست. طرح مسکن ملی که به تازگی ثبت نام آن انجام شده تا زمان تحویل حداقل ۲.۵ سال به طول خواهد انجامید و در نهایت هم احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در عرض ۳ سال، گرهی از مشکلات بازار مسکن نخواهد گشود.

دبیر انجمن انبوه سازان استان قم تصریح کرد: اگر دو پارامتر افزایش حجم نقدینگی و تورم و نیز کمبود شدید عرضه مسکن و عدم تعادل عرضه و تقاضا در این بازار را کنار هم بگذاریم، به نتیجه ای غیر از افزایش قیمت املاک مسکونی نخواهیم رسید.

ربانی در پیش بینی روند قیمتی بازار مسکن گفت: به نظر می رسد بازار مسکن در نیمه نخست سال ۹۹ شاهد رشد تقریبا ۳۰ درصدی در اجاره بها خواهد بود. افزایش نرخ اجاره بها، با کمی تاخیر زمانی، قیمت املاک مسکونی را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد و در نهایت معتقدم بازار مسکن در نیمه دوم سال ۹۹ یک سونامی قیمتی دیگر تجربه خواهد کرد. متاسفانه دولت برنامه جامعی برای ساماندهی بازار مسکن و افزایش عرضه ها ندارد و مادامی که حجم تولید و عرضه مسکن اینقدر از تقاضای واقعی بازار کمتر باشد، انتظار آرامش بلندمدت در بازار مسکن نمی رود. آرامش این چند ماه بازار مسکن، زیاد دوام نخواهد داشت و در سال آینده، احتمالا بازار مسکن مجددا دچار تلاطم شده و نتیجه این تلاطم، جز فشار بیشتر بر دوش مردم و افزایش فاصله طبقاتی و تشدید فساد اجتماعی نخواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.