تعداد بازدید : ۲۷۰۹
کد خبر : ۲۰۸۵۸۶
مدیرعامل بورس انرژی خبر داد؛
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
مدیرعامل بورس انرژی گفت: محصولی مانند نرمال هگزان اساسا کالایی وارداتی بوده که با برنامه ریزی انجام شده شرکت پالایش و پخش پالایشگاه شازند اراک موفق به تولید این کالا شد و در این هفته اولین عرضه این محصول را در بورس انرژی خواهیم داشت.

نخستین عرضه یک کالای وارداتی در بورس انرژی

به گزارش بورس نیوز، سید علی حسینی اظهار کرد: سال گذشته ۱۷.۵ هزار میلیارد تومان دادوستد در این بورس انجام شد و در حال حاضر این مبلغ از مرز ۴۴ هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

وی افزود: سال ۹۸ سه اتفاق مهم در بورس انرژی رخ داد. از اوایل مرداد ماه عرضه و فروش فرآورده‌های نفتی پس از یک سال برنامه‌ریزی، اقدام کارشناسی و جلسات متعدد کارشناسی به مرحله عمل رسید.

مدیر عامل بورس انرژی ایران با بیان اینکه فرآورده‌های پالایشگاهی به دو نوع محصول قابل تقسیم هستند، ادامه داد: فرآورده‌ها دو گروه هستند. گروه اول فرآورده‌های ویژه یا جانبی مانند گرید‌های مختلف حلال یا آیزوفیل و آیزورسایکل یا برخی از فرآورده‌ها مانند پروپیلن وگروه دوم، فرآورده‌های اصلی مثل بنزین، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع هستند که البته حجم زیادی از تولید پالایشگاه‌ها به این چهار مورد آخر اختصاص دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: انتشار ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق بود از طریق عرضه اولیه و معاملات ثانویه بود. ضمن این که عرضه اوراق در بورس انرژی تداوم دارد و این بورس در شرایط فعلی جایگاه نسبتا خوبی در عرضه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا کسب کرده است.

وی به موضوع معاملات مستقیم بین نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان بزرگ برق اشاره و تاکید کرد: این اقدام از سال‌های گذشته دنبال می‌شد و در حال حاضر حضور خریداران بزرگ در معاملات برق بورس انرژی را مشاهده می‌کنیم؛ هم اکنون با فرهنگ سازی که انجام شده شرکت‌های بسیار بزرگی از طریق بورس انرژی، برق مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند.

مدیرعامل بورس انرژی درباره میزان موفقیت عرضه‌های بورس انرژی در یک سال اخیر گفت: بالغ بر ۵.۵ میلیون تن فرآورده نفتی مورد معامله قرار گرفت که این میزان بیش از دو برابر سال گذشته است. همچنین سال گذشته ۱۷.۵ هزار میلیارد تومان دادوستد در این بورس انجام شد که در حال حاضر این مبلغ از مرز ۴۴ هزار میلیارد تومان گذشته و این به دلیل معاملات ۵ فرآورده اصلی نفت بود.

حسینی از عرضه محصول جدید استراتژیکی خبر داد و گفت: محصولی مانند نرمال هگزان اساسا کالایی وارداتی بوده که با برنامه ریزی انجام شده شرکت پالایش و پخش پالایشگاه شازند اراک موفق به تولید این کالا شد و در این هفته اولین عرضه این محصول را در بورس انرژی خواهیم داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: