تعداد بازدید : ۲۲۲۴
کد خبر : ۲۰۹۰۵۸
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
بازار سرمایه ما در حال حاضر به شدت هیجانی است و پیش بینی و تشخیص روند سهم، کار آسانی نیست.

ابزاری برای کاهش ریسک اما به شرط!

به گزارش بورس نیوز، چندی است که بحث راه‌اندازی ابزار فروش تعهدی (فروش استقراضی یا short sell ) مطرح شده که این ابزار به سرمایه‌گذاران امکان کسب بازدهی از روندهای نزولی را فراهم می‌سازد.

محمد خیری مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری خبرگان سهام در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر استفاده از ابزارها در کاهش ریسک معاملات بازارسرمایه بیان کرد: به‌طور کلی در مدیریت مالی، ابزارهای مشتقه از جمله اختیارهای خرید و فروش و ابزارهای آتی و ... به‌عنوان ابزاری برای کاهش ریسک مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذاران در بازارسرمایه در شرایط عادی از افزایش قیمت سهم‌ها، کسب بازدهی می‌کنند و در حقیقت از روندهای صعودی بازار، منتفع می‌شوند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اما در روندهای نزولی بازار، می‌توان از ابزار فروش استقراضی برای کسب بازدهی بهره برد؛  فروش استقراضی یعنی سرمایه‌گذاران، سهمی را به فروش می‌رسانند که در تملک ندارند! به این امید که در بازار نزولی، قیمت سهمی که به صورت استقراضی به فروش رسانده‌اند، کاهش یافته و از این کاهش قیمت بهره خواهند برد.

خیری افزود: اما معتقدم ابزار فروش استقراضی، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش نخواهد داد چرا‌که اصولا فروش استقراضی زمانی برای سرمایه‌گذاران بازدهی به همراه خواهد داشت که روند بازار به درستی تشخیص داده شود.

مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری خبرگان سهام درصورت آنکه اگر روند بازار به درستی پیش‌بینی نشود نیز اشاره داشت و تصریح کرد: مثلا قیمت سهمی که با ابزار فروش استقراضی به فروش رسانده‌اند، افزایش یابد ریسک سرمایه‌گذاری به مراتب بیشتر از خرید و فروش عادی سهم خواهد بود اما؛ اختیارهای خرید و فروش این ریسک را ندارد و سرمایه‌گذاران با استفاده از اختیارهای خرید و فروش، می‌توانند ریسک خود را پوشش دهند.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد مزیت فروش استقراضی گفت: البته فروش استقراضی می‌تواند سبب تعادل عرضه و تقاضا و رقیق شدن معاملات هم شود؛ به عبارتی اگرچه احتمالا درصد اندکی از سرمایه‌گذاران اقدام به فروش سهم با روش استقراضی یا تعهدی خواهند کرد؛ ولی کل بازار از مزیت کاهش ریسک بازار به سبب افزایش حجم معاملات و تعادل عرضه و تقاضا و نقدشوندگی سهم، برخوردار خواهند شد.

خیری تصریح کرد: بازار سرمایه ما در حال حاضر به شدت هیجانی بوده و پیش‌بینی و تشخیص روند سهم، کار آسانی نیست چراکه قدرت جریان ورود نقدینگی به مباحث تحلیلی غلبه دارد.

وی اضافه کرد: استفاده از ابزارهایی مثل فروش استقراضی و تعهدی و...، در بازارهای کارا قابل انجام بوده و بازار‌سرمایه ما در شرایط کنونی، نیمه کارا بوده و ضعف دانش مالی در این بازار کاملا مشهود است.

مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری خبرگان سهام گفت: قوانین و مقررات نیز به جای روان‌تر کردن روند معاملات در بازارسرمایه، بیشتر باعث ایجاد محدودیت شده بنابراین در شرایط کنونی، ابزارها را چندان اثرگذار ارزیابی نمی‌کنم. ایدئولوژی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ما تغییر کرده و اخبار تجدید ارزیابی و افزایش نرخ ارز، به تحلیل P/E بازار غلبه کرده است.

این فعال بازارسرمایه با اشاره به ضرورت تنوع ابزارهای مالی در این بازار، تاکید کرد: استفاده موثر از ابزارها و آپشن‌ها در بازارسرمایه نیازمند فرهنگ‌سازی و تقویت دانش مالی و آموزش سهامداران خواهد بود کمااینکه در حال حاضر ابزارهایی در بازارسرمایه وجود دارد که اغلب سرمایه‌گذاران در مورد آنها اطلاعاتی ندارند و همین بی‌اطلاعی یا کم اطلاعی باعث شده عده اندکی از فعالان بازار سرمایه به دلیل برخورداری از دانش مالی، با استفاده از ابزارهای موجود، بازدهی‌های عجیب و غریبی کسب کنند و سایرین، از این بازدهی بی‌نصیب بمانند.

خیری در پایان خاطرنشان کرد: بدون شک تقویت دانش مالی در بازار سرمایه، به رونق بیشتر معاملات این بازار کمک خواهد کرد، البته سرمایه‌گذاران به دنبال کسب بازدهی بیشتر هستند و اگر به یقین برسند که با دانش بیشتر، معاملات هوشمندانه‌تری خواهند داشت، حتما مقوله آموزش را جدی‌تر دنبال خواهند کرد.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
لطفا در مورد وضعیت بانک مهر اقتصاد اطلاع رسانی کنیذ
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: