تعداد بازدید : ۳۹۰۹
کد خبر : ۲۰۹۲۶۹
کارشناس بازارهای مالی در گفت‌وگو به بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
احتمال ریزش مشابه شرایط سال ۱۳۹۲ وجود ندارد. البته تهدید هایی متوجه بازار سرمایه هست که اگر اتفاق بیفتد، می تواند سبب ریزش بازار سرمایه شود.

دلیل شنای بازار ایران بر خلاف جریان جهانی

به گزارش بورس نیوز، اگرچه در بازارهای جهانی قیمت‌ها سیر نزولی داشته اما؛ اقتصاد ایران کاملا عکس عمل کرده و نرخ کالاها خصوصا محصولات فلزی، روند صعودی را پیش گرفته است.

علی صادقین کارشناس بازارهای مالی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این رابطه بیان کرد: قیمت محصولات فولادی و سنگ‌آهنی در کشور ما، چندان تابع قیمت‌های جهانی نبوده و مداخله‌های دستوری در قیمت این کالاها اثرگذار است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، نرخ ارز نیمایی در دو هفته اخیر، افزایش داشته بنابراین می‌توان گفت افزایش نرخ ارز، انتظارات تورمی و اثر این انتظارات تورمی بر تقاضا و همچنین بازده واقعی مثبت در بازار سهام و اوراق و بورس کالا نسبت به سایر بازارها، جذابیت ورود نقدینگی را در این بازارها تشدید کرده است.

این کارشناس بازارهای مالی افزود: انتظارات تورمی و افزایش نرخ ارز، سبب تشدید تقاضای کالاها در بازار داخل شده، در حالی که در بازارهای جهانی چنین انتظاراتی وجود ندارد! اگر وضعیت کسری بودجه کشور در سال آینده را به این شرایط اضافه کنیم، افزایش تقاضای خرید کالاها در کشور ما توجیه داشته و این شرایط، عجیب نیست.

صادقین اضافه کرد: البته کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی فقط ناشی از شیوع ویروس کرونا نیست؛ بلکه هر ساله در ماه فوریه به دلیل تعطیلات سال نو چینی‌ها، تقاضای کامودیتی ها در بازارهای جهانی کاهش یافته و قیمت‌ها افت می‌کند، این روند کاهش قیمت در بازارهای جهانی را موقتی می‌دانم و این بحران تا یک ماه آینده، کمتر خواهد شد؛ در مجموع معتقدم در میان مدت و بلندمدت جای نگرانی بابت کاهش سود شرکت‌ها و صنایع کامودیتی محور داخلی وجود ندارد؛ چراکه افزایش نرخ ارز، کاهش قیمت‌های جهانی را جبران خواهد کرد.

این فعال بازار سرمایه در ادامه گفت: بازار سرمایه رشد زیادی داشته و سهامداران انتظار دارند رشد بازار بدون وقفه ادامه داشته باشد؛ روند کلی بازارسرمایه را تا فصل مجامع صعودی ارزیابی می‌کنم اما؛ اصلاح جزو ذات بازارهای مالی است و اتفاقا اصلاح قیمتی و استراحت کوتاه مدت سهم ها، رشد بازار سرمایه را با ثبات تر خواهد کرد.

صادقین در معرفی گزینه های مناسب تر برای سرمایه گذاری گفت: سهم های بزرگ و بنیادی بازار که نسبت به شاخص هم وزن رشد کمتری داشته، هنوز پتانسیل رشد دارند.

وی در خصوص نگرانی ها بابت احتمال ریزش بازار سرمایه تصریح کرد: معتقدم با شرایط فعلی بازار سرمایه، جای اصلاح دارد؛ اما احتمال ریزش مشابه شرایط سال ۱۳۹۲ وجود ندارد. البته تهدید هایی متوجه بازار سرمایه هست که اگر اتفاق بیفتد، می تواند سبب ریزش بازار سرمایه شود.

۱- اگر وضعیت تورم و نقدینگی به صورتی باشد که بانک مرکزی (مثل سال ۹۳) تصمیم به افزایش نرخ سود بانکی بگیرد.

۲- در بودجه ۹۹، حجم قابل توجهی انتشار اوراق پیش بینی شده و دستوراتی هم به صندوق های سرمایه گذاری برای خرید اوراق داده شده که این موضوع می تواند بخشی از نقدینگی بازار سرمایه را به بازار اوراق بدهی جذب کند.

۳- افت فروش صادراتی به واسطه تشدید تحریم ها؛ ریسک های بازار سرمایه هستند که احتمال دارد به بازار سرمایه تحمیل شود و منجر به ریزش بازار سرمایه و خروج نقدینگی از این بازار شود. این تهدیدها و ریسک ها متقن نبوده و فقط احتمال بروز آنها وجود دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: