تعداد بازدید : ۴۸۹۰
کد خبر : ۲۰۹۶۷۳
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
بازار سرمایه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران بلندمدت است و با استراتژی بلندمدت، در حال حاضر هم سهم های زیادی در این بازار وجود دارد که پتانسیل رشد خواهند داشت.

انتظارات ترسناک برخی سهامداران!

به گزارش بورس نیوز، شنیده ها حاکی از آن است که در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد هیات دولت در خصوص خروج کامل دولت از شرکت‌های بزرگ بورسی و واگذاری تصدی‌گری تصمیم گیری خواهد شد. گویا وزارت نفت و وزارت اقتصاد کاملا با این تصمیم موافق هستند

مرتضی عباد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در خصوص تاثیر خروج احتمالی دولت از شرکت‌ها و صنایع بورسی بیان کرد: به‌طورکلی هر اتفاقی که به رشد بازار سرمایه کمک کند، اتفاق مثبتی برای این بازار خواهد بود. اگرچه ممکن است بحث خروج دولت از شرکت‌ها و واگذاری سهم دولت، در کوتاه مدت نوسان‌های منفی ایجاد کند اما؛ در بلندمدت خروج دولت از تصدی‌گری شرکت‌های بورسی حتما به نفع بازار سرمایه خواهد بود.

وی در رابطه با پیش‌بینی وضعیت بازارسرمایه در میان مدت گفت: بازار سرمایه پتانسیل مدتی اصلاح و درجا زدن در محدوده فعلی را دارد؛ کمااینکه در برخی گروه ها مثل بانک و خودرو هم تقاضای خرید سهم، تضعیف شده است. ولی با در نظر گرفتن وضعیت سایر بازارها، این دوره کوتاه مدت بوده و در میان مدت و بلندمدت روند بازار سرمایه صعودی است؛ به نظر می رسد طبق روال هر ساله، تا اواخر اسفندماه به دلیل تسویه حقوقی ها و... بازار روند اصلاحی خواهد داشت، اما از روزهای پایانی اسفندماه، تقاضا تقویت شده و بازار سرمایه تا فصل مجامع رشد دیگری تجربه خواهد کرد.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: بازارهای موازی، فعلا پتانسیل رشد چندانی ندارند. حتی اگر نرخ ارز ۱۰ تا ۱۵ درصدی هم رشد کند، باز هم اثر این افزایش نرخ ارز بر بازار سرمایه و صنایع صادرات محور، مثبت است. بنابراین با شرایط فعلی، ریسکی متوجه بازار سرمایه نیست. ولی به هر حال منطقی است که بخشی از نقدینگی تازه وارد بعد از کسب بازدهی انتظاری از این بازار خارج شده و راهی بازار دیگری شود؛ اما در مجموع بازار ارز اصلا بازار مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. بازار سرمایه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران بلندمدت است و با استراتژی بلندمدت، در حال حاضر هم سهم های زیادی در این بازار وجود دارد که پتانسیل رشد خواهند داشت.

عباد در مقایسه بازدهی بازار سرمایه با بازارهای موازی عنوان کرد: در بلندمدت بازدهی بازارهای موازی با نسبتی تقریبا یکسان رشد خواهد کرد؛ ولی مقایسه بازدهی یکساله بازار سرمایه با بازارهای موازی و اخذ این نتیجه که بازار سرمایه بیش از سایر بازارها رشد کرده و دارای حباب است، صحیح نیست.

عباد در توصیه به سهامداران اظهار کرد: شاید توصیه به سرمایه گذاری بر مبنای تحلیل، کلیشه ای به نظر برسد؛ اما امیدوارم سهامداران قبل از هر چیز، مراقب سرمایه خود باشند و از رفتارهای شتابزده و هیجانی خودداری کنند.

وی اضافه کرد: اینکه سهم های بنیادی بازار، رشد کمتری نسبت به بسیاری از سهم های کوچک بازار سرمایه داشته، به دلیل عدم ارزندگی این سهم ها نیست؛ بلکه رفتار حقوقی ها و فشار عرضه ها در نمادهای بزرگ بازار به محض اندکی رشد، مانع از رشد قیمت زیاد سهم های بزرگ شده است. نقدینگی هم بیشتر به سمت سهم های کوچکتری حرکت کرده که سهامداران عمده، عرضه کننده نیستند و قیمت سهم راحت تر بالا می رود. مثلا سهم های گروه پالایشگاهی به رغم ارزندگی و پتانسیل های رشد سودآوری در سنوات آتی، رشد چندانی تجربه نکرده است.

عباد در ادامه گفت‌وگو با اشاره به رفتارهای غیر حرفه ای توسط برخی سهامداران و سبدگردان ها گفت: حفظ سرمایه در این بازار مهم تر از کسب بازدهی است. نگاه قماربازانه به بازار سرمایه، به این بازار آسیب وارد می کند. مثلا برخی سبدگردان ها، اقدام به سرمایه گذاری به صورت تک سهم می کنند و سود حاصل از سرمایه گذاری روی هر تک سهم را هم بعد از خروج از آن سهم، به سرمایه گذاران و مشتریان خود پرداخت می کنند. این مدل سرمایه گذاری، حرفه ای نبوده و به ساختار بازار سرمایه لطمه خواهد زد. ضمن اینکه این مدل سرمایه گذاری، ریسک بیشتری هم داشته و احتمال زیان سنگین سهامداران و خروج آنها از بازار سرمایه را تشدید می کند. انتظارات توهمی از بازدهی سرمایه گذاری در بازار سرمایه هم، نگران کننده است. ماهیت بازار سرمایه، ترسناک نیست؛ اما انتظارات برخی سهامداران، ترسناک است. بهتر است سرمایه گذاران در بازار سرمایه انتظار کسب بازدهی واقعی و معقولی (نسبت به سایر بازارها) داشته باشند تا انتظارات غیر واقعی شان منتج به رفتارهای هیجانی و ضرر و زیان شان نشود.

احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
یکی پیدا شد حرف حق زد درود به شرفش اقا برین به صندوق های سرمایه گذاری بگین تمام کانال های تلگرامی همه از طرف شما آب میخوره هیچوقت یک شخص حقیقی قدرت اطلاعاتی در این حد که اطلاعات لایه ای شرکت را داشته باشد را ندارد.
2.هیچوقت یه شخص حقیقی جراًت اینکه به بیش از هزار ممبر سیگنال خرید بده را ندارد این پر واضح هست.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: