تعداد بازدید : ۳۶۰۸
کد خبر : ۲۰۹۶۷۴
مثبت ماندن تراز این بانک در هر شرایطی؛
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
در حالی که برخی بانک‌ها در مقابل مشکلات اقتصادی و بانکداری کمر خم کرده‌اند، «بانک سینا» روندی متفاوت در پیش گرفته است.

«وسینا» کوتاه نمی‌آید

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، از جمله معدود بانک‌هایی که در دایره سودآوری قرار دارند و تراز درآمدی مثبت برخوردارند، «بانک سینا» است.

این بانک در دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال ۹۸ موفق شد به ازای هر سهم ۱۲۷ ریال سود شناسایی کند که اندکی بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

«بانک سینا» در دوره‌های اخیر با همه ناملایمات اقتصادی و شرایط نامساعد صنعت بانکداری، کم نیاورد و خود را در ناحیه سبز سودآوری نگه داشت. موضوعی که در برخی بانک‌های بزرگ کشور رقم نخورد و خیلی زود بند را آب دادند و با اندک مانع، با سر در زیان غوطه‌ور شدند.

«وسینا» کوتاه نمی‌آید

هر چند که روند سودسازی «بانک سینا» در سال جاری نشان از بهبود بیش از پیش عملکرد دارد و علاوه بر رشد هر چند اندک سودآوری، تراز درآمدی که اهمیت بالایی برخوردار است، در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار گرفت.

«بانک سینا» که تا سال ۹۴ با تراز درآمدی منفی مواجه بود و بیش از آن که از تسهیلات اعطایی سود کسب کند، بابت سپرده‌های سرمایه‌گذاری، سود پرداخت می‌کرد اما؛ از سال ۹۵ ورق به نفع بانک برگشت و توانست با کنترل هزینه‌ها و جذب منابع ارزان قیمت، به سمت تراز درآمدی مثبت حرکت کند و سود تسهیلات اعطایی از سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری پیشی بگیرد.

«وسینا» کوتاه نمی‌آید

این روند در سال‌های پس از آن با شتاب و وضعیت بهتری ادامه یافت و در هر دوره اختلاف این دو سرفصل مهم در صنعت بانکداری بیش از پیش شد.

در دوره ۱۰ ماهه منتهی به دی سال جاری، «وسینا» ۲۰ هزار و ۵۷۵ میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی شناسایی کرد که ۵ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل است. در مقابل، ۱۷ هزار و ۱۴۴ میلیارد ریال سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری پرداخت کرد که ۲ درصد کمتر از ۱۰ ماهه سال ۹۷ است.

بنابراین، در صورتی که «وسینا» با همین فرمان پیشروی کند، نمودار سودآوری بانک در سال جاری و سال‌های آتی در روند صعودی باقی خواهد ماند.

از این نکته نیز نباید گذشت که این بانک در عمل به دستورالعمل بانک مرکزی، دارایی‌های مازاد خود را در معرض فروش قرار داده و در آخرین مورد، آگهی مزایده فروش ۱۰۰ درصد از سهام شرکت توسعه سینا که تحت تملک بانک است، را منتشر کرده است. تحقق فروش این سرمایه‌گذاری‌ها شتاب سودسازی بانک را افزایش می‌دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: